Reklama

Zapraszamy na XV Pielgrzymkę „Niedzieli” na Jasną Górę 17 września 2011.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Czytelnicy,

W 1981 r., 30 lat temu, ukazał się pierwszy numer „Niedzieli”, wskrzeszonej po 28 latach milczenia spowodowanego decyzją komunistycznej władzy w naszym kraju. Pismo, które od 1926 r. służyło Bogu i Ojczyźnie, musiało zamilknąć najpierw w czasie okupacji niemieckiej, a potem w czasach rządów komunistów. Dziś cieszymy się jego jubileuszem, będącym w jakiejś mierze jubileuszem całej naszej Ojczyzny, która w latach 80. i 90. ubiegłego wieku odzyskiwała na nowo swoją tożsamość.
Mieliśmy już kilka okazji do zaznaczenia 30-lecia naszego tygodnika. Jednak punktem kulminacyjnym tych obchodów będzie XV Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę, która odbędzie się 17 września 2011 r. Będzie ona naszym dziękczynieniem Matce Najświętszej Królowej Polski za Jej opiekę nad tym dziełem Boga i ludzi. Doznajemy bowiem każdego dnia macierzyńskiej opieki Bożej Matki, obecnej w Jej cudownym Wizerunku na Jasnej Górze, którą czcimy jako Mater Verbi - Matkę Słowa.
Jako pismo katolickie staramy się na możliwe sposoby naśladować Maryję w Jej misji. Przekazujemy Czytelnikom słowo prawdy o Bogu, podajemy informacje z życia Kościoła, przybliżamy nauczanie Papieża i wskazania Episkopatu Polski, a także refleksje i komentarze teologów, osób wierzących będących autorytetami w różnych dziedzinach życia, osób ważnych w wymiarze polskiej kultury, która jest chrześcijańska, katolickich publicystów itd. Dlatego mamy niejako obowiązek przyglądać się uważnie Maryi, słuchać, co chce nam odpowiedzieć, z Nią analizować problemy.
Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli” do udziału w naszym pielgrzymowaniu. Na pielgrzymkę co roku przybywają szczególnie pracownicy i współpracownicy tygodnika, zwłaszcza zespoły redakcyjne z 19 oddziałów diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce, oraz czytelnicy szukający pogłębienia w apostolacie słowa. Są też z nami osoby wyróżnione przez redakcję z racji ich zasług na rzecz rozwoju „Niedzieli”. Ale przybywają też inne osoby, m.in. kapłani, oraz przyjaciele naszego pisma.
Nasze spotkanie to także znak jedności i solidarności chrześcijańskiej. Zarówno katolikom polskim, jak i Ojczyźnie ta solidarność jest bardzo potrzebna - doświadczyliśmy tego wielokrotnie w historii. Wiele sił sięga dziś bowiem po wartości najważniejsze dla Polski, jakże często jesteśmy okłamywani i oszukiwani. Boimy się ludzi, którzy żyją filozofią pozoru i chcą budować na nieprawdzie.
„Niedziela” jest przeznaczona dla ludzi światłych i dobrej woli. Zdecydowanie odrzucamy kłamstwo, chcemy służyć samemu Bogu, jak ujął to kard. Stefan Wyszyński - „Soli Deo”. Tak czyniła Matka Najświętsza, tak postępował też bł. Jan Paweł II, oddając swoje posługiwanie Maryi jako „Totus Tuus”. Nie ma innych rzeczy, które byłyby ważniejsze dla naszej redakcji. Bo najważniejszy pod każdym względem jest świat wartości ewangelicznych, w którym zawiera się praktycznie wszystko.
Polecamy naszą pielgrzymkę i nasze świętowanie, a także słowo, które jest treścią każdego numeru „Niedzieli”, Tej, którą nazywamy Mater Verbi - Matką Słowa...

Reklama

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny „Niedzieli”



ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” NA JUBILEUSZU „NIEDZIELI”

Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli” oraz Mieszkańców Częstochowy zapraszam 16 września 2011 r. na godz. 19.00 do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie (ul. Słowackiego 19) na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „Deo et Patriae”, który uświetni nasze pielgrzymkowe i jubileuszowe świętowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. inf. Ireneusz Skubiś



Program

16 września 2011 r. godz. 19.00

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „Deo et Patriae”
Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Częstochowie, ul. Słowackiego 19


17 września 2011 r.
godz. 10.00 - BAZYLIKA JASNOGÓRSKA

Przywitanie Pielgrzymów - Ojcowie Paulini
Zawiązanie wspólnoty - ks. inf. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Msza św. koncelebrowana z homilią Jego Eminencji kard. Stanisława Nagyego

Akt Oddania Matce Bożej Wspólnoty i Dzieła „Niedzieli”

godz. 12.00 - AULA REDAKCJI „NIEDZIELI”
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

Powitanie uczestników Pielgrzymki - ks. inf. Ireneusz Skubiś

„Moje spojrzenie na «Niedzielę» w jej 30-lecie” - o. prof. dr hab. Leon Dyczewski, KUL

Film o „Niedzieli” pt. „Z piwnicy studenckiej na świat” - Studio Telewizyjne „Niedzieli”

Rozstrzygnięcie Konkursu „Niedzieli” - „Moje Boże Narodzenie”

Rozstrzygnięcie Papieskiego Konkursu „Niedzieli” pt. „Co jest najważniejsze”

Wręczenie dyplomów i medali „Mater Verbi”

Wspólny posiłek w redakcji

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

pogrzeb

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję