Reklama

Wiadomości

Europa – kontynent jeszcze chrześcijański?

Czy Europa jest jeszcze kontynentem chrześcijańskim, czy też sekularyzacja i islam zaczynają tę dominację podważać? Zastanawia się nad tym u progu wyborów do Parlamentu Europejskiego niemiecka agencja katolicka KNA i stwierdza, że statystyki przemawiają jednak za tym pierwszym, bowiem ciągle ponad połowę społeczeństw Unii Europejskiej stanowią katolicy. Są obok nich członkowie różnych Kościołów protestanckich oraz prawosławnych. Swoją wiarę wyznają w UE ponadto żydzi, muzułmanie oraz wyznawcy innych religii.

[ TEMATY ]

Unia Europejska

AR

Liczący 273 miliony wiernych Kościół katolicki (stan na 2011 rok) skupia ok. 54 procent mieszkańców Unii Europejskiej i jest jej największą wspólnotą religijną. Niemal wszystkie Kościoły luterańskie, reformowane i metodystyczne utworzyły w 2003 roku Wspólnotę Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE). Skupia ona ponad 100 Kościołów luterańskich, metodystycznych, reformowanych i unijnych z przeszło 30 krajów naszego kontynentu i reprezentujących ok. 50 mln wiernych. Wcześniej wspólnota działała jako Konkordia Leuenberska. Do tej grupy należy jeszcze doliczyć ok. 26 mln wiernych Kościoła anglikańskiego w Wielkiej Brytanii.

Trzecim – po katolikach i protestantach – wyznaniem w Unii Europejskiej są prawosławni. W UE działa osiem samodzielnych (autokefalicznych) Kościołów: w Rumunii, Bułgarii, na Cyprze, w Grecji, Finlandii, Polsce, Estonii, w Czechach i Słowacji. Wyznawcy prawosławia stanowią większość w Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze. W UE żyją też członkowie innych Kościołów tradycji prawosławnej, ale o ich dokładnej liczbie brak danych.

Szacunkowo w UE żyje co najmniej 13 milionów muzułmanów. Według Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech jest ich nawet 22 miliony. Większość wyznawców islamu – oblicza się, że sześć milionów – mieszka we Francji, w Niemczech 4-6 milionów (według Archiwum Islamu 4,4 mln). Według oficjalnych danych w Wielkiej Brytanii żyje 2,7 mln muzułmanów, a więc prawie pięć procent społeczeństwa tego kraju. Duża wspólnota muzułmańska mieszka też w Holandii. Wprawdzie oficjalne dane z 2008 roku mówią o 825 tysiącach, to obecnie liczba ta jest o wiele wyższa.

Żydzi stanowią niewielką grupę wyznaniową w Unii Europejskiej. Również i w tym przypadku nie ma dokładnych liczb. Największa ich wspólnota (pół miliona) mieszka we Francji, większość z nich w Paryżu. W Wielkiej Brytanii żyje ok. 300 tysięcy żydów, w Niemczech – 101 tys., choć według niektórych szacunków liczba ta może być dwukrotnie wyższa.

Reklama

Ze względy na swoją kolonialną przeszłość Wielka Brytania jest ojczyzną największych w UE skupisk hinduistów (817 tys.) i sikhów (423 tys.). Mieszkają tam również buddyści, od jednego do czterech milionów.

Liczbowy wzrost odnotowali tzw. bezwyznaniowcy, a więc ludzie, którzy nie należą do żadnej wspólnoty religijnej. UE nie dysponuje jednak danymi na temat wielkości tego zjawiska; przyjmuje się, że stanowią oni 15-17 procent ludności. Przynależność do którejś z religii nie świadczy jednocześnie o tym, czy ludzie ci praktykują i jak intensywnie.

Z wyjątkiem Kościoła katolickiego większość liczb opiera się na szacunkach. Unia Europejska prowadzi własne statystyki, które mogą być używane do przeróżnych opracowań, z wyjątkiem przynależności religijnej. Często wspólnoty religijne same nie wiedzą, ilu mają członków. Dzieje się tak przede wszystkim tam, gdzie te wspólnoty nie mają centralnej organizacji.

2014-05-23 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawo do szpiegowania

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 47

[ TEMATY ]

polityka

Polska

Unia Europejska

http://www.flickr.com/photos/jurvetson/162538233/

W naszym kraju prawo do zakładania podsłuchów ma aż 10 służb, w tym Policja, ABW, CBA, ale również organy kontroli skarbowej.

Donosiciel, szpicel, kapuś, czyli używając języka fachowego, Osobowe Źródła Informacji (OZI), zdają się powoli odchodzić do lamusa. Wypierane są przez rzeczowe źródła informacji, głównie podsłuchy telefoniczne. Ogromną skalą tego zjawiska zaniepokoił się Parlament Europejski, uchwalając niedawno kolejny projekt rezolucji w sprawie masowej inwigilacji elektronicznej obywateli UE. Przyjęto ją głównie głosami socjalistów, liberałów, komunistów i zielonych. W tekście podkreśla się, że „masowa inwigilacja rażąco podważa zasadę tajemnicy zawodowej zawodów regulowanych, w tym lekarzy, dziennikarzy i prawników”. Wyrażono także zaniepokojenie „przypadkami ujawnionej masowej inwigilacji ruchu telekomunikacyjnego i internetowego w Unii przez niemiecką agencję wywiadu BND”. Tropem tym podążyły niemieckie media, ujawniając niedawno, że tenże niemiecki wywiad szpiegował nie tylko resort spraw wewnętrznych w USA, ale także rzekomo zaprzyjaźnione w ramach Unii resorty spraw wewnętrznych Austrii, Danii, Chorwacji i Polski. W tym kontekście wypomina się kanclerz Angeli Merkel jej słowa wypowiedziane dwa lata temu po ujawnieniu podobnych praktyk ze strony Stanów Zjednoczonych, gdy stwierdziła: „Szpiegowanie wśród przyjaciół – to nie uchodzi”. Sytuacja na polu szpiegostwa przedstawia się więc podobnie jak w większości obszarów, którymi zajmuje się Unia Europejska: na ustach szczytne deklaracje, a w praktyce – bez sentymentów. Liczy się interes narodowy i maksymalizowanie korzyści. Skoro tak łatwo jest szpiegować polskie służby, to bez trudu również można wejść w posiadane przez nie informacje. A zasób jest olbrzymi. Tylko w ubiegłym roku w Polsce podsłuchiwały one ponad 2 mln osób, głównie przez operatorów sieci komórkowych. Służby interesowała nie tylko treść prowadzonych rozmów, billingi, ale też lokalizowanie położenia podsłuchiwanych. W naszym kraju prawo do zakładania podsłuchów ma aż 10 służb, w tym Policja, ABW, CBA, ale również organy kontroli skarbowej. Co ciekawe, dane z billingów nie są niszczone nawet wtedy, gdy okażą się nieprzydatne, i co więcej, inwigilowany nie jest o tym powiadamiany. Zdobycie numeru telefonu do konkretnej osoby nie nastręcza trudności, także do osób wojskowych. Według opublikowanych informacji, do Rosji miało wyciec kilkadziesiąt tysięcy numerów telefonów żołnierzy i oficerów polskiej armii, a cóż dopiero mówić o cywilach. My, cywile, często podświadomie obawiamy się podążającego za nami szpiega, jednak obecnie musimy nie tyle bacznie oglądać się za siebie, co zwrócić uwagę na własny telefon komórkowy.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję