Reklama

Dzieło Biblijne w Bieszczadach

Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 25

Archiwum

Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

KS. JACEK MOLKA: - Co urzekło Księdza w Bieszczadach, że zamierza tam otworzyć ośrodek Dzieła Biblijnego?

KS. HENRYK WITCZYK: - Przyjechałem tu 6 lat temu i spotkałem ludzi, którzy już w pierwszej rozmowie ze mną okazali wielkie zrozumienie dla idei apostolatu biblijnego. Wskazali i udostępnili także dobre miejsce na lokalizację takiego ośrodka. Gdy doszliśmy na to miejsce, poczuliśmy się bliżej Nieba. Było to w maju - wokół pełno drzew wspinających się na wzgórza, błękitne niebo, przenikająca cisza i widok złocistych połonin.
Potem malowniczymi szlakami przeszedłem przez połoniny - Wetlińską i Caryńską, wszedłem na Tarnicę, na Małą i Wielką Rawkę i dalej przez Krzemieniec - szlakiem granicznym aż do Cisnej, do Balnicy i Komańczy. I na Tarnicy, i w kapliczce Matki Bożej Opiekunki Lasu w Balnicy, nie mówiąc o klasztorze w Komańczy - spotykałem tabliczki upamiętniające obecność w tych miejscach ks. Karola Wojtyły w latach 1953-54 i następnych. A ponieważ Dzieło Biblijne nosi imię bł. Jana Pawła II, to stało się wówczas dla mnie oczywiste, że powinniśmy właśnie tu - jeżeli znajdą się fundatorzy - otworzyć ośrodek formacyjno-modlitewny. Ogromnie ważne są też dla mnie wielka uprzejmość ze strony osób tu mieszkających, a nade wszystko otwarta postawa urzędników gminy Cisna i samej pani wójt Renaty Szczepańskiej.

- Tymczasem istnieje „Sosnowy Dwór”… Co można tam zorganizować?

- Zanim powstanie ośrodek Dzieła Biblijnego, chcielibyśmy jak najszybciej organizować całotygodniowe spotkania formacyjno-modlitewne. Są one pomyślane jako elementy większej całości, którą w materiałach na Trzeci Tydzień Biblijny nazwaliśmy Mała Galilea. W „Sosnowym Dworze” animator Dzieła Biblijnego ma do wyłącznej dyspozycji wszystkie pomieszczenia: pięknie urządzoną salę spotkań z ikonami, kaplicę, jadalnię, jedno- lub dwuosobowe pokoje. Dochodzi możliwość przejazdu malowniczą kolejką bieszczadzką albo kulig czy rajd konny... Każda grupa ma możliwość udziału w liturgii w pobliskim kościele w Cisnej lub w Wetlinie. Wyjątkową propozycją są warsztaty artystyczne obejmujące pisanie ikon oraz malowanie bieszczadzkich aniołów.

- Proszę opisać projekt „Małej Galilei”.

- Pierwszy program z cyklu „Mała Galilea” nosi tytuł: „Słowo Boże w dziele stworzenia”. Każdy dzień stworzenia, o którym opowiada Księga Rodzaju, jest przedmiotem pogłębionej refleksji biblijnej, ale - co równie ważne - zharmonizowanej z wycieczką do najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach w celu kontemplacji odpowiednich fenomenów stworzonego piękna, do których niemal bezpośrednio nawiązuje słowo Boże. Główne założenie tego projektu - łączyć medytację słowa Bożego zapisanego w Piśmie Świętym z kontemplacją Słowa objawiającego się w świecie stworzeń. Wyjątkowych przeżyć dostarczają także przewidziane w programie różne formy celebracji słowa Bożego czy Eucharystii - o wschodzie czy zachodzie słońca w bieszczadzkim krajobrazie…

- Inne atrakcje religijno-krajoznawcze…

- Będąc pod wrażeniem wspomnianych wyżej tabliczek upamiętniających liczne pobyty ks. Karola Wojtyły w Bieszczadach i na bieszczadzkich szlakach, zaproponowałem otwarcie szlaku papieskiego. Pani wójt przyjęła tę propozycję entuzjastycznie i - o ile mi wiadomo - podjęła w imieniu gminy Cisna, na której terenie szlak ten ma przebiegać, odpowiednie starania w PTTK w Krakowie i w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że w maju 2012 r. Szlak im. bł. Jana Pawła II w Bieszczadach będzie mógł być uroczyście otwarty - z błogosławieństwem i udziałem metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika, z którym już o tym szlaku rozmawialiśmy. Będzie nam bardzo miło, gdy w ceremonii tej będą mogli wziąć udział także kard. Stanisław Dziwisz oraz kard. Kazimierz Nycz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Rektor Seminarium pallotynów Mistrzem Polski Duchowieństwa w szachach

2020-07-12 08:48

[ TEMATY ]

szachy

księża

facebook.com/wsdsac

W dniach 6-11 lipca 2020 odbywały się w Kałkowie-Godowie, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej, XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Startowało 25 zawodników: 23 księży, 1 kleryk i 1 siostra zakonna. Choć pandemia koronawirusa ograniczyła uczestnictwo duchownych spoza Polski, to jednak nie przeszkodziła w tym absolutnie: w zawodach wystąpił ks. Stanisław Gibziński z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie (8 pkt.). Jemu też przypadła w udziale nagroda za najpiękniejszą partię. Drugie miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (7 pkt.), a trzecie ks. Sławomir Pawłowski SAC (7 pkt.).

Najlepszym debiutantem mistrzostw był ks. Błażej Bryk z archidiecezji katowickiej, który zajął 6 miejsce (5,5 pkt.) i zdobył II kategorię szachową. Najlepszym seniorem został ks. Franciszek Grela, emerytowany proboszcz Parafii Św. Józefa w Nisku, który zajął 10 miejsce (5 pkt). Nagrodę fair play otrzymał ks. Bogusław Burgat, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej za trud pogodzenia zawodów z podjętymi wcześniej obowiązkami.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 24-25 lutego 2020 w Konstancinie-Jeziornej) 1 miejsce zajęła diecezja sandomierska, 2 miejsce archidiecezja przemyska, a 3 miejsce ojcowie franciszkanie.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli m. in. bp Henryk Tomasik, biskup radomski; pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu; pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu, pan Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Jednym z fundatorów nagród był pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Patronat medialny sprawowała Telewizja Kielce (TVP3).

Oprócz zmagań sportowych mistrzostwa były także okazją do modlitwy i spotkań. Wszyscy chwalili klimat ciszy kałkowskiego sanktuarium wraz z jego walorami przyrodniczymi, a przede wszystkim gościnność jego kustosza, ks. Zbigniewa Staniosa.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornej, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 15-16 lutego 2021, a w szachach klasycznych w dniach 5-10 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję