Reklama

W uznaniu zasług dla Kościoła

Ks. Łukasz Ziemski
Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 30

BOŻENA SZTAJNER
Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Order św. Stanisława Biskupa Męczennika - najwyższe odznaczenie diecezji świdnickiej - bp Ignacy Dec wręczył 18 września br. redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” - ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi. W uzasadnieniu decyzji bp Dec wskazał na wielką rolę, jaką odgrywa tygodnik „Niedziela” w ewangelizacji wiernych, i zauważył, że pismo to spełnia nie tylko funkcję informacyjną, ale przede wszystkim formacyjną. Dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. inf. Skubisia „Niedziela” może docierać do coraz większej liczby wiernych w diecezji świdnickiej.
- Od dawna planowaliśmy podziękować w szczególny sposób za to, co Ksiądz Infułat czyni dla całego narodu, dla Kościoła w Polsce, a także dla diecezji świdnickiej. To wielka działalność ewangelizacyjna - powiedział Biskup Świdnicki. - „Niedziela” to wielce zasłużone pismo katolickie. Ma bardzo ważną cechę: nie tylko uczy kochać Pana Boga, nie tylko karmi nas treściami religijnymi, ale jak żaden inny tygodnik uczy nas miłować Ojczyznę - dodał Ksiądz Biskup.
W swoim wystąpieniu Redaktor Naczelny „Niedzieli” podkreślił znaczenie czytelnictwa prasy katolickiej w życiu każdego wierzącego. - Kościół niesie człowiekowi bardzo ważne treści i staramy się je przekazywać. Katolik musi być człowiekiem świadomym - mówił Ksiądz Infułat.
Wałbrzyskie uroczystości były doskonałą okazją do promocji „Niedzieli”. Zorganizowano specjalne stoisko, gdzie można było nabyć „Niedzielę” oraz inne publikacje przygotowywane przez redakcję. Wolontariusze udzielali zainteresowanym informacji o prasie katolickiej i zachęcali do regularnej lektury „Niedzieli”.
Order św. Stanisława BM został wręczony Księdzu Redaktorowi podczas uroczystości jubileuszowych parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Parafia jest siedzibą sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski. Osobisty sekretarz papieski przekazał dla wałbrzyskiego sanktuarium relikwie bł. Jana Pawła II. Obecni byli kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej. Licznie reprezentowany był Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członkiem jest także ks. inf. Skubiś.
Ważnym wydarzeniem wpisanym w wałbrzyskie uroczystości było ustanowienie Bractwa Krzyża Świętego, którego głównym celem jest działalność apostolska i szerzenie kultu Drzewa Krzyża Świętego. Ks. Skubiś zaapelował do członków bractwa, aby nie zapominali o formacji chrześcijańskiej, dokonującej się przez lekturę „Niedzieli”.

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Łodzi powstanie szkoła katechistów

2019-07-23 17:30

mip (KAI) / Łódź

W Łodzi powstanie szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.

Magdalena Kucova/fotolia.com

Szkoła Katechistów jest owocem trwającego od roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

- Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijnych – tłumaczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha przypomina, że szkoła katechistów musi mieć trzy wymiary. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić – wskazuje łódzki pasterz.

Tok studiów w Szkole przewiduje zajęcia z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, duchowości, liturgiki, katechetyki, historii Kościoła, a także ma wzmocnić naturalne zdolności w budowaniu kontaktów międzyosobowych i w pracy z grupą. - Chcemy potraktować priorytetowo kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych katechistów: ich rozwój duchowy, bogactwo modlitwy Pismem Świętym, wtajemniczenie w przeżywanie liturgii, budowanie żywej relacji z Bogiem i z Kościołem - podkreślają organizatorzy studium.

Po ukończeniu Szkoły i zdaniu wymaganych egzaminów absolwent uzyska od arcybiskupa misję kanoniczną do głoszenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Do Szkoły mogą zapisać się osoby w wieku od 18 do 60 lat, skierowane przez swoich księży proboszczów. Nie muszą one posiadać wykształcenia teologicznego. Ważne, żeby ukończyły katechizację w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej

Rekrutacji do udziału w kursie dokonać można będzie w sekretariacie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej od 1 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem