Reklama

Redaktor Naczelny

W uznaniu zasług dla Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 30

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Order św. Stanisława Biskupa Męczennika - najwyższe odznaczenie diecezji świdnickiej - bp Ignacy Dec wręczył 18 września br. redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” - ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi. W uzasadnieniu decyzji bp Dec wskazał na wielką rolę, jaką odgrywa tygodnik „Niedziela” w ewangelizacji wiernych, i zauważył, że pismo to spełnia nie tylko funkcję informacyjną, ale przede wszystkim formacyjną. Dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. inf. Skubisia „Niedziela” może docierać do coraz większej liczby wiernych w diecezji świdnickiej.
- Od dawna planowaliśmy podziękować w szczególny sposób za to, co Ksiądz Infułat czyni dla całego narodu, dla Kościoła w Polsce, a także dla diecezji świdnickiej. To wielka działalność ewangelizacyjna - powiedział Biskup Świdnicki. - „Niedziela” to wielce zasłużone pismo katolickie. Ma bardzo ważną cechę: nie tylko uczy kochać Pana Boga, nie tylko karmi nas treściami religijnymi, ale jak żaden inny tygodnik uczy nas miłować Ojczyznę - dodał Ksiądz Biskup.
W swoim wystąpieniu Redaktor Naczelny „Niedzieli” podkreślił znaczenie czytelnictwa prasy katolickiej w życiu każdego wierzącego. - Kościół niesie człowiekowi bardzo ważne treści i staramy się je przekazywać. Katolik musi być człowiekiem świadomym - mówił Ksiądz Infułat.
Wałbrzyskie uroczystości były doskonałą okazją do promocji „Niedzieli”. Zorganizowano specjalne stoisko, gdzie można było nabyć „Niedzielę” oraz inne publikacje przygotowywane przez redakcję. Wolontariusze udzielali zainteresowanym informacji o prasie katolickiej i zachęcali do regularnej lektury „Niedzieli”.
Order św. Stanisława BM został wręczony Księdzu Redaktorowi podczas uroczystości jubileuszowych parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Parafia jest siedzibą sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski. Osobisty sekretarz papieski przekazał dla wałbrzyskiego sanktuarium relikwie bł. Jana Pawła II. Obecni byli kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej. Licznie reprezentowany był Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członkiem jest także ks. inf. Skubiś.
Ważnym wydarzeniem wpisanym w wałbrzyskie uroczystości było ustanowienie Bractwa Krzyża Świętego, którego głównym celem jest działalność apostolska i szerzenie kultu Drzewa Krzyża Świętego. Ks. Skubiś zaapelował do członków bractwa, aby nie zapominali o formacji chrześcijańskiej, dokonującej się przez lekturę „Niedzieli”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa na szczycie Śnieżki

2020-08-10 18:09

[ TEMATY ]

kaplica

św. Wawrzyniec

biskup legnicki

Śnieżka

kard Duka

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz 39., w dniu św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, odbyła się na szczycie Karkonoszy - Śnieżce, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300. lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi, odprawiana była z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora tego wydarzenia, który je zapoczątkował Jerzego Pokoja, oraz emerytowanego prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Clausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach.

Licznie reprezentowani byli ludzie gór, a więc przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony Czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek.

Kard. Duka, zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu, na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Ksiądz kardynał wspomniał też, że tą Mszę św., sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla Katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć aby przynieść nowy plon, owoc, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu: - Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, naród Polski, Czeski i Niemiecki który tu przybywa, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia ale je oddał, wiedząc że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił Biskup legnicki.

Życzył też: - Idźmy z tej liturgii w nasze życie, z przekonaniem, że trzeba, aby słowo Boga działało w nas w ten sposób, żebyśmy umieli umierać dla siebie, żeby to ziarno Boże, przynosiło w nas owoc. Tego życzę wszystkim pielgrzymom, przewodnikom, ratownikom, aby dokonywało się w nas dzieło Boże. Obyśmy wszyscy byli ludźmi pokoju, pojednani w Jezusie Chrystusie, niosący w sobie tę przedziwną Bożą zdolność do umierania.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, dziękując wszystkim za odpowiedź na kolejne zaproszenie i uczestnictwo w tym spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe, 40. za rok.

Uroczystość kończy się w Kotle Łomniczki, modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

  

Zobacz zdjęcia: Śnieżka: miejscem modlitwy ludzi górCZYTAJ DALEJ

Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej

2020-08-11 11:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Kolegiata Wolborska

Archiwum

Od 13 lat w okresie wakacyjnym, w kolegiacie Wolborskiej odbywają się koncerty muzyki klasycznej, organowej oraz spektakle, które traktują o sprawach historii, tradycji i polskiej kultury. Za Letnim Festiwalem, bo tak nazywa się ten projekt od początku stoi wybitny organista, prowadzący Fundację im. Mikołaja z Radomia, Robert Grudzień.

Dzięki niemu Urząd Miasta i Gminy Wolbórz, a od 2017 Wolborskie Centrum Kultury wraz z duszpasterzami wolborskiej parafii zapraszają do kolegiaty znamienitych artystów. W związku z jubileuszem urodzin Ojca św. Jana Pawła II, to właśnie Jemu zadedykowana została tegoroczna edycja Festiwalu. Do tej pory wystąpili: Maciej Miecznikowski, Alicja Węgorzewska z Robertem Grudniem oraz w ostatnią niedzielę Jerzy Zelnik z towarzyszeniem tenora Karola Lizaka i organisty Michała Tęczy. Najbliższy, a zarazem ostatni już tegoroczny koncert w niedzielę 30 sierpnia o godz. 19. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję