Reklama

W uznaniu zasług dla Kościoła

Ks. Łukasz Ziemski
Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 30

BOŻENA SZTAJNER
Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Order św. Stanisława Biskupa Męczennika - najwyższe odznaczenie diecezji świdnickiej - bp Ignacy Dec wręczył 18 września br. redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” - ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi. W uzasadnieniu decyzji bp Dec wskazał na wielką rolę, jaką odgrywa tygodnik „Niedziela” w ewangelizacji wiernych, i zauważył, że pismo to spełnia nie tylko funkcję informacyjną, ale przede wszystkim formacyjną. Dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. inf. Skubisia „Niedziela” może docierać do coraz większej liczby wiernych w diecezji świdnickiej.
- Od dawna planowaliśmy podziękować w szczególny sposób za to, co Ksiądz Infułat czyni dla całego narodu, dla Kościoła w Polsce, a także dla diecezji świdnickiej. To wielka działalność ewangelizacyjna - powiedział Biskup Świdnicki. - „Niedziela” to wielce zasłużone pismo katolickie. Ma bardzo ważną cechę: nie tylko uczy kochać Pana Boga, nie tylko karmi nas treściami religijnymi, ale jak żaden inny tygodnik uczy nas miłować Ojczyznę - dodał Ksiądz Biskup.
W swoim wystąpieniu Redaktor Naczelny „Niedzieli” podkreślił znaczenie czytelnictwa prasy katolickiej w życiu każdego wierzącego. - Kościół niesie człowiekowi bardzo ważne treści i staramy się je przekazywać. Katolik musi być człowiekiem świadomym - mówił Ksiądz Infułat.
Wałbrzyskie uroczystości były doskonałą okazją do promocji „Niedzieli”. Zorganizowano specjalne stoisko, gdzie można było nabyć „Niedzielę” oraz inne publikacje przygotowywane przez redakcję. Wolontariusze udzielali zainteresowanym informacji o prasie katolickiej i zachęcali do regularnej lektury „Niedzieli”.
Order św. Stanisława BM został wręczony Księdzu Redaktorowi podczas uroczystości jubileuszowych parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Parafia jest siedzibą sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski. Osobisty sekretarz papieski przekazał dla wałbrzyskiego sanktuarium relikwie bł. Jana Pawła II. Obecni byli kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej. Licznie reprezentowany był Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członkiem jest także ks. inf. Skubiś.
Ważnym wydarzeniem wpisanym w wałbrzyskie uroczystości było ustanowienie Bractwa Krzyża Świętego, którego głównym celem jest działalność apostolska i szerzenie kultu Drzewa Krzyża Świętego. Ks. Skubiś zaapelował do członków bractwa, aby nie zapominali o formacji chrześcijańskiej, dokonującej się przez lekturę „Niedzieli”.

Cuda uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 14:16

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Pierwszy ślad cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego sięga dnia pogrzebu Prymasa w 1981 roku. Zrozpaczona matka modliła się wtedy o zdrowie dla swojej rocznej córki. Dziewczynka była tak mocno poparzona, że wszystko wskazywało na to, iż wkrótce umrze. Kobieta, wracając od dziecka ze szpitala, na dworcu kolejowym oglądała transmisję z pogrzebu Prymasa. Wówczas resztkami sił zaczęła go błagać o pomoc. Kiedy następnego dnia lekarz powiedział jej, że dziecko będzie jednak żyło, była niezwykle zdumiona.

Ten właśnie przypadek miał zostać zbadany pod kątem cudu potrzebnego do beatyfikacji Kardynała. Pogrzeb bowiem stanowi szczególny moment, w którym utrwala się sława świętości kandydata na ołtarze. Okazało się jednak, że zaginęła dokumentacja medyczna dotycząca dziewczynki.

Znane są przypadki innych uzdrowień za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego.

Czterdziestopięcioletnia mieszkanka Łodzi zachorowała na nowotwór złośliwy narządów wewnętrznych. Lekarze mówili wprost, że nie ma dla niej ratunku. Diagnoza brzmiała jak wyrok.

„I wtedy zaczęłam prosić o pomoc prymasa Wyszyńskiego, o jego wstawiennictwo za mną u Boga” – wyznawała kobieta. W szpitalu miała ze sobą obrazek z wizerunkiem Prymasa. – „Patrząc na niego, dostrzegłam w pewnym momencie, jakby wyszły z niego promienie, które objęły mnie całą. Wszystko trwało około minuty. Miałam wrażenie, jakby ze mnie coś spływało, i od razu poczułam się lepiej na duchu”.

Tydzień później nowotwór się wchłonął. Lekarze byli zdumieni, gdyż z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie miał prawa się poprawić. Kobieta żyje. Uważa, że dzięki wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.

Inny przykład to ksiądz z archidiecezji częstochowskiej, który zachorował na raka prostaty. Po operacji lekarz uznał, że choroba w tym stadium jest nieuleczalna. Wtedy wiele środowisk zaczęło się modlić o zdrowie dla niego za wstawiennictwem Prymasa. Sam kapłan natomiast udał się na Jasną Górę i całą noc modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej – także za przyczyną Wyszyńskiego. Nagle usłyszał wewnętrzny głos: „Zostań w domu!”. „Następnego dnia miałem jechać do Katowic na kolejną operację. Nagle zostałem olśniony łaską zdrowia. Odczułem natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. Organizm zaczął normalnie działać, a ból całkowicie ustąpił” – wspominał kapłan. Lekarz powiedział mu wtedy: „Jeżeli ksiądz przeżyje jeden tydzień, uznam to za cud”. Po upływie tygodnia ten sam lekarz stwierdził: „Uważam ten przypadek za cud Miłosierdzia Bożego”. A duchowny jest przekonany, że uratował go Prymas.

Materiały prasowe

Powyższy tekst jest fragmentem książki Mileny Kindziuk „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem