Reklama

Aspekty

Konkurs Papieski

Młodzi chcą poznawać nauczanie św. Jana Pawła II

Z okazji Dnia Papieskiego w Szkole Podstawowej w Trzebiczu odbył się XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczniowie zaprezentowali również ujmujący program artystyczny, którym wyrazili pamięć o Wielkim Papieżu - Patronie ich szkoły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od lat Dzień Papieski w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu z inicjatywy ks. prob. Tadeusza Wołoszyna jest przeżywany bardzo uroczyście.

Najpierw młodzi z okolicznych miejscowości zaprezentowali swoją wiedzę o św. Janie Pawle II na Konkursie Papieskim, który ma wieloletnią tradycję. Odbył się on w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu. - Konkurs jest organizowany już od 16 lat. Św. Jan Paweł II był otwarty na potrzeby młodych ludzi. Jest mi to bardzo bliskie – powiedziała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebiczu pani Beata Turczyn, która wraz z pomysłodawcą Januszem Pęcherzewskim przyczyniła się do organizacji kolejnych edycji tego konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W tym roku wyszliśmy poza powiat. Może w kolejnych latach będzie to konkurs o zasięgu wojewódzkim – dodała pani Turczyn, która dyrektorem szkoły jest od 18 lat, a w tym roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla diecezji”. W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Drezdenku (SP nr 1, nr 2 i nr 3), Lipkach Wielkich, Niegosławiu, Starym Kurowie i Trzebiczu. Wraz z nimi przyjechali dyrektorzy szkół i katecheci, którzy przygotowywali młodych do konkursu.


Zapraszamy do obejrzenia bogatej trzyczęściowej galerii zdjęć z tego wydarzenia:

     

   


W Trzebiczu obecny był Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, który w słowach powitania nawiązał do żywej pamięci o św. Janie Pawle II w społeczności Szkoły Podstawowej noszącej imię Papieża Polaka.

– Bardzo dziękuję, że Patron tej szkoły ma nie tylko swoje logo, ale jest również przypominany wraz ze swoim nauczaniem i stanowi inspirację do zdobywania wiedzy – powiedział bp Lityński. Biskup zielonogórsko-gorzowski ukazał, co łączy św. Jana Pawła II i błogosławioną Rodzinę Ulmów, którzy w tym roku zostali beatyfikowani: - Przynależeli do Kościoła, byli ochrzczeni, a przede wszystkim łączyła ich wielka miłość w imię Jezusa Chrystusa – powiedział.

Reklama

– Gdy znaleziono Pismo Święte w domu Ulmów, zauważono podkreślony na czerwono tytuł przypowieści o miłosiernym Samarytaninie – dodał. Przypominając fakt, że Karol Wojtyła studiował potajemnie i w ten sposób przygotowywał się do kapłaństwa, a groziły za to surowe kary w czasie okupacji hitlerowskiej, bp Lityński przytoczył historię rodziny z Markowej: – Ulmowie wiedzieli, że za udzielanie schronienia Żydom groziła im śmierć, a nie odmówili im pomocy. Miłość, która wypełniała serce Rodziny Ulmów i św. Jana Pawła II to spoiwo, które łączy świętych – powiedział.

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II dokonało się w podniosłej atmosferze.

A to wszystko dlatego, że wpisuje się on w uroczystość Dnia Papieskiego, którą wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Trzebiczu i uczestnikami konkursu przeżywali zaproszeni goście. Oprócz Biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego była obecna Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa, a także Wicestarosta Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego Paweł Antczak, Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska i Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Miejskim w Drezdenku Sylwia Dworecka.

Pasterz diecezji wraz z Kurator Oświaty, Starostą i Burmistrz Drezdenka wręczył nagrody zwycięzcom konkursu papieskiego.

Pierwsze miejsce zajęła Krystyna Sikora, uczennica SP w Trzebiczu. Na drugiej lokacie uplasowała się Wiktoria Rogalska, uczennica SP w Niegosławiu. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Czarnecka ze SP w Starym Kurowie. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce przypadło SP w Trzebiczu, drugie miejsce – SP w Niegosławiu, a trzecie miejsce zajęła SP w Lipkach Wielkich. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Oprócz nagrodzenia zwycięzców bp Tadeusz Lityński włączył do grona członków Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej w Trzebiczu młodych wolontariuszy., którzy złożyli ślubowanie.

Reklama

Dla ks. prob. Tadeusza Wołoszyna konkurs papieski należy do najważniejszych wydarzeń w ciągu roku: - Jak co roku rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża jest okazją, aby przypomnieć osobę św. Jana Pawła II nie tylko w szkole, ale w całej parafii. Uroczystość ta skupia dzieci z okolicznych szkół, katechetów, dyrektorów szkół. Jest to święto całego dekanatu – powiedział Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu ks. Tadeusz Wołoszyn. – Szkoła całym sercem jest zaangażowana w to przedsięwzięcie. Pani Dyrektor oraz nauczyciele robią wszystko, aby dzieci poznawały nauczanie św. Jana Pawła II – dodał. Szkoła Podstawowa w Trzebiczu nosi imię św. Jana Pawła II od trzech lat, ale konkurs papieski odbył się w tym roku po raz szesnasty.

Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa podkreśliła, że w międzyczasie Szkoła Podstawowa w Miodnicy również dołączyła do rodziny szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i w województwie lubuskim. – To cieszy. Raduje się nasze serce z tego powodu, że szkoły w dzisiejszych czasach obierają za patrona św. Jana Pawła II – powiedziała. – Mam nadzieję, że ten konkurs rozrośnie się, żeby jak najwięcej szkół wzięło w nim udział – kontynuowała Ewa Rawa. Lubuska Kurator Oświaty odniosła się do części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów z Trzebicza: - Uczniowie pięknie przytoczyli myśli św. Jana Pawła II. Są one bardzo głębokie i warto się z nimi zapoznawać. Cieszę się, że mogłam dziś osobiście pogratulować wszystkim, którzy brali udział w konkursie – stwierdziła.

- Osoba Jana Pawła II jest bliska naszym dzieciom, naszym nauczycielom i rodzicom, którzy często uczęszczali do tej szkoły. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Patrona – stwierdziła Dyrektor SP w Trzebiczu Beata Turczyn.

2023-10-19 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Odpust ku czci św. Jadwigi w parafii konkatedralnej

[ TEMATY ]

Zielona Góra

konkatedra św. Jadwigi

Karolina Krasowska

W zielonogórskiej konkatedrze odbyły się dziś główne uroczystości odpustowe ku czci patronki parafii św. Jadwigi Śląskiej. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. Norbert Lasota, sekretarz biskupa diecezjalnego.

Główne uroczystości odpustowe poprzedziły Nowenna do św. Jadwigi Śląskiej oraz trzydniowe rekolekcje zatytułowane „Jadwiga święta – owoc powołania”, które poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Dziecko jako pionek w brzydkiej grze

2024-07-13 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Wielkie oburzenie wylało się na Jarosława Kaczyńskiego, bo będąc w Sejmie powiedział do 10-letniej dziewczynki, która przerwała mu wypowiedź na temat nowelizacji prawa aborcyjnego: „To nie są sprawy dla dzieci, tak że, kochana, odejdź”. Dwa miesiące temu, gdy pytanie Donaldowi Tuskowi zadało w Sejmie to samo dziecko, premier zareagował podobnie, pytając „A ty nie w szkole?”. Co prawda te sytuacje są prawie że tożsame, ale prorządowe media jak wiadomo są po to, żeby podobne sytuacje przedstawiać różnie, w zależności od tego co aktualnie się opłaca uśmiechniętej koalicji Donalda Tuska, a co nie.

Jak cynicznie całą sytuację wykorzystują sprzyjające władzy media można zobaczyć na przykładzie kilku haseł z tytułów prasowych z mediów sprzyjających władzy: 1: "Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki 2: Spięcie Jarosława Kaczyńskiego z 10-latką. 3: Kaczyński odpędzał od siebie 10-letnią reporterkę. 4: Jarosław Kaczyński zrugał 11-letnią tiktokerkę

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Korzekwa – Kaliszuk: cieszę się, że posłowie stanęli po stronie dobra kobiet i dobra dzieci

2024-07-12 18:08

[ TEMATY ]

życie

dziecko

Magdalena Korzekwa‑Kaliszuk

pixabay.com

- Cieszę się, że znalazło się w Sejmie wystarczająco wielu posłów, którzy nie godzą się na aborcję na życzenie i stają po stronie dobra kobiet i dobra dzieci - mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio w komentarzu dla KAI po głosowaniu, w którym Sejm odrzucił projekt ustawy o depenalizacji aborcji. Jak podkreśla prawniczka, wynik głosowania oznacza też, że większość sejmowa nie chce rozwiązań, które są sprzeczne z zasadami prawidłowej legislacji oraz uderzają w Konstytucję RP i wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

-Prawo w Polsce w tym zakresie jest bardzo jasne i czytelne. Nie budzi żadnych wątpliwości. Proponowana zmiana Kodeksu Karnego byłaby działaniem wbrew art. 38 Konstytucji i wbrew wyrokom Trybunału Konstytucyjnego z 1997 i 2020 r. - mówi Korzekwa-Kaliszuk. Podkreśla również, że projekt nie spełniał podstawowych norm legislacyjnych. - Nie wypowiedziała się o nim Komisja Kodyfikacyjna. Tymczasem obowiązuje zasada, że jeśli projekt dotyczy zmiany kodeksu, to powinien być opiniowany także przez Komisję Kodyfikacyjną, żeby formalnie spełniał wszystkie zasady prawidłowej legislacji - stwierdza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję