Reklama

Sprawozdanie z działalności WSD za rok akademicki 2001/02

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po przeżyciach związanych z Wielkim Jubileuszem Roku 2000, w 10. rocznicę ustanowienia przez Ojca Świętego Jana Pawła II Diecezji Legnickiej, w 25. roku biskupiego posługiwania naszego Pasterza - bp. Tadeusza Rybaka i w roku 300-lecia Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, do którego jesteśmy afiliowani, rozpoczynamy po raz dziesiąty nowy rok akademicki w WSD Diecezji Legnickiej.
Mamy wciąż jeszcze żywo w pamięci ubiegły rok formacji duchowej i intelektualno-pastoralnej kandydatów do kapłaństwa. Inaugurując dziś uroczyście nowy etap działalności WSD, spróbujmy teraz przynajmniej w jakimś skrócie ogarnąć myślą to, co z Bożą pomocą udało się dokonać w naszej wspólnocie, zwanej wspólnotą wychowawczą w drodze.

Rok akademicki 2001-2002 został uroczyście zainaugurowany 8 października 2001 r. Mszą św. w katedrze legnickiej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rybaka. Podczas Eucharystii homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski. Na zakończenie Eucharystii Biskup Legnicki udekorował Medarda Lewackiego, naszego cenionego wykładowcę, papieskim odznaczeniem "Pro Ecclessia et Pontifice".
Ślubowanie złożyło 17 alumnów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg legnickiego Domu Ziarna.
Następnie Biskup Legnicki wręczył nagrody studentom, którzy w ubiegłym roku akademickim osiągnęli najlepsze wyniki w nauce: ks. P. Kot - neoprezbiter - za całość studiów, A. Kotrys - za rok V, P. Winczakiewicz - za rok IV, P. Tur - za rok III, P. Kurzawa - za rok II, i Ł. Kociołek - za rok I.
Wykład inauguracyjny pt. Nowe źródło do dziejów Mongołów i wyprawy 1241 - wygłosił prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk (UAM w Poznaniu).
Zarząd WSD Biskup Legnicki powierzył kapłanom:
- rektor - ks. dr Leopold. Rzodkiewicz;
- wicerektor - ks. dr Marek Korgul;
- dyrektor administracyjny - ks. mgr lic. Zbigniew Radziwołek
- prefekci: ks. dr Adam Lasek - sekretarz studiów, ks. mgr lic. Sławomir Augustynowicz i ks. mgr lic. Piotr Dębski
- ojcowie duchowni: ks. dr Marek Adaszek, ks. mgr lic. Mieczysław Bętkowski, ks. mgr Bogdan Żygadło,
- dyrektor Biblioteki - ks. dr Bogusław Drożdż.
24 czerwca br. Biskup Legnicki ustanowił ojcem duchownym - ks. lic. Marka Osmulskiego - absolwenta teologii duchowości w KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Formacja intelektualna

W minionym roku akademickim do kapłaństwa przygotowywało się ogółem 104 alumnów.
Na roku I - 16, na II - 17, na III - 29, na IV - 21, na V - 11 i na roku VI - 10 diakonów. Na urlopach dziekańskich przebywało w tym czasie 4 alumnów.
25 maja 11 diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. W czerwcu br. 11 alumnów V roku przedłożyło w PWT we Wrocławiu prace magisterskie i zdało egzaminy magisterskie, spełniając tym samym jeden z ważnych warunków wymaganych do przyjęcia święceń diakonatu. Święcenia diakonatu 22 czerwca br. zakończyły zajęcia dydaktyczne w minionym roku akademickim.
Zajęcia dydaktyczne prowadziło ogółem 41 wykładowców, w tym 26 kapłanów z diecezji legnickiej, 3 z archidiecezji wrocławskiej, 1 z diecezji opolskiej, 1 kapłan ze zgromadzenia księży misjonarzy, 2 z Zakonu Braci Mniejszych, 1 klaretyn, 1 franciszkanin konwentualny, 1 salezjanin oraz osoby świeckie: 3 lektorów, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze i aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Wykłady, lektoraty i ćwiczenia prowadziło 3 doktorów habilitowanych, 24 doktorów, 5 mgr-licencjatów i 9 magistrów.
Poza zajęciami dydaktycznymi inne prace w naszej wspólnocie (kuchnia, biblioteka, prace konserwatorskie) wykonywały 3 siostry ze Zgromadzenia św. Magdaleny od Pokuty i 20 osób świeckich. W wrześniu br. zakończył pracę w naszym Seminarium Antoni Machowczyk, który od samego początku ofiarnie pełnił posługę na furcie seminaryjnej. W tym momencie składamy mu serdeczne podziękowanie za trud i pracę podejmowaną na rzecz naszej wspólnoty. Niech dobry Bóg wynagrodzi mu stokrotnie i wzmacnia siły w dalszym życiu.
Niektórzy nasi wykładowcy podejmowali zajęcia dydaktyczne także poza Seminarium, np. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy, w Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy, Jeleniej Górze i w Wałbrzychu czy w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy.
W ciągu całego roku akademickiego Rada Pedagogiczna odbyła 5 konferencji.
W czerwcu br. Biskup Legnicki skierował na studia specjalistyczne w KUL: ks. mgr. B. Wolańskiego - teologia pastoralna oraz ks. mgr. D. Gołębiowskiego - muzykologia.

Reklama

Prace magisterskie alumni przygotowywali na następujących seminariach: filozofia, historia Kościoła, katolicka nauka społeczna, liturgika, Nowy Testament, prawo kanoniczne, psychologia, teologia dogmatyczna, teologia biblijna i teologia moralna.

W Seminarium oprócz corocznych dni skupienia dla księży neoprezbiterów organizowane były ponadto: roczne studium proboszczowskie, które ukończyło 18 kapłanów i dwuletnie studium wikariuszowskie, w którym uczestniczy 14 kapłanów.

Wielu wykładowców i alumnów naszego Seminarium uczestniczyło w różnych sympozjach na terenie całego kraju.

Z publikacji o charakterze naukowym, jakie ukazały się w minionym roku akad., należy wymienić m.in. pracę zbiorową pt. W trosce o wiarę. Dziesięciolecie Diecezji Legnickiej - zadedykowaną Biskupowi Tadeuszowi Rybakowi, pierwszemu Biskupowi Legnickiemu w XXV rocznicę święceń biskupich (pod red. ks. dr. B. Drożdża); Kościół pw. Świętych Ap. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Ośrodek kultu Matki Boskiej Strzegomskiej autorstwa ks. prof. dr. hab. W. Bochnaka; album pt. Krzeszów. Europejska perła baroku (pod red. ks. dr. A. Jarosiewicza i mgr B. Skoczylas-Stadnik, a także szereg artykułów publikowanych na łamach pisma: Legnickie Wiadomości Diecezjalne (ks. T. Czernik, ks. D. Danilewicz, ks. B. Drożdż, ks. R. Kisiel, ks. M. Mendyk i ks. T. Żurek).
W roku sprawozdawczym odbyły się zorganizowane przez nasze Seminarium sympozja i wykłady otwarte. Sympozjum z okazji 760. rocznicy fundacji krzeszowskiej odbyło się w Krzeszowie 2 czerwca 2002 r. Wykłady głosili:
- prof. dr hab. Henryk Dziurla - Udział Cystersów w kształtowaniu kulturowego obrazu Śląska czasów nowożytnych;
- ks. prof. dr hab. Kazimierz Dola - Krzeszów cysterski - Krzeszów benedyktyński (do 1945 r.). Wykłady otwarte: 19 listopad 2001 - ks. prof. dr hab. P. Nitecki - Przesłanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego na progu Trzeciego Tysiąclecia; 10 grudnia 2001 - Maria Okońska (Instytut Prymasowski) - Wszystko postawiłem na Maryję. Świadectwo o Prymasie Tysiąclecia.; 14 stycznia 2002 - ks. prof. dr hab. J. Lewandowski - Wizja duszpasterstwa Prymasa Tysiąclecia na przykładzie Wielkiej Nowenny; 20 maja 2002 - Dr Paul Meisenberg - Die ökumenische Zusammenarbeit in Wuppertal (współpraca ekumeniczna w Wupertalu)

Reklama

Biblioteka

Na podstawie sprawozdania z działalności Biblioteki WSD sporządzonego przez jej dyrektora można stwierdzić, że Biblioteka im. Jana Pawła II przy Wyższym Seminarium Duchownym strukturami swymi obejmuje dwa działy: dział gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów oraz dział wydawniczy. Pracują w niej cztery osoby zatrudnione na pełny etat oraz dwie wolontariuszki. Pewnym wkładem usprawniającym funkcjonowanie biblioteki jest także pomoc alumnów WSD, którzy stanowią tzw. klerycki zespół bibliotekarzy.
W roku akademickim 2001/2002 księgozbiór biblioteczny wzbogacił się o 6 700 książek i wynosi obecnie 97 499 woluminów (stan z 1 września 2002 r.). Nabyte książki w 60% pochodzą z prywatnych zbiorów licznych ofiarodawców. Każdy z tych ofiarodawców wpisany został na Listę Ofiarodawców znajdującą się w zeszycie adnotacji bibliotecznych oraz wpisany do Kroniki Biblioteki. W ostatnim czasie ks. dr J. Lisowski - kanclerz Kurii - przekazał naszej Bibliotece znaczną część swego księgozbioru, za co mu dziś szczególnie dziękujemy. Pozostałą część nabytych książek (40%) stanowi zakup nowych wydawnictw.
W roku sprawozdawczym biblioteka udostępniała czytelnikom 30 796 książek skatalogowanych w systemie komputerowym, z czego 4 393 to woluminy przeznaczone wyłącznie do pracy w czytelni. Oprócz druków zwartych liczną część bibliotecznego księgozbioru stanowią wydawnictwa ciągłe. W roku akademickim ogólna liczba czasopism wyniosła 360 tytułów, z których 45 to czasopisma obcojęzyczne. Biblioteka prowadzi prenumeratę 76 czasopism. Pozostałe tytuły, mimo iż nie są prenumerowane, systematycznie jednak "docierają" do biblioteki za pośrednictwem ofiarodawców. W minionym roku akademickim czasopisma zostały uporządkowane oraz skatalogowane w stopniu szczegółowym i udostępnione do wglądu w bazie komputerowej.
Biblioteka posiada również zbiory specjalne: starodruki, czyli pozycje wydane do 1800 r. (715 egzemplarzy), polskie i obcojęzyczne książki wydane po 1800 r., dublety ksiąg metrykalnych z terenu diecezji, zbiór nut i muzykaliów, kasety VHS (119 jednostek) udostępniane od 2002 r. czytelnikom oraz zbiór medali i okolicznościowych pamiątek związanych z życiem diecezji i regionu. Biblioteka gromadzi również w swych zbiorach prace magisterskie i rozprawy doktorskie studentów WSD oraz PWT we Wrocławiu - Legnicy. W roku sprawozdawczym ilość powyższych prac zamknęła się w liczbie 225 egzemplarzy.
W minionym roku akademickim liczba czytelników regularnie korzystających z bibliotecznych zbiorów wyniosła 866 osób. Z radością należy odnotować fakt pogłębiającej się sukcesywnie współpracy naszej Biblioteki z bibliotekami innych uczelni, a w szczególności z PWSZ w Legnicy. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba czytelników tej uczelni odwiedzających naszą Bibliotekę. Kolejną grupę stanowią studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Diecezjalnego Kolegium Teologicznego w Legnicy (186 osób). Z Biblioteki naszej korzystają ponadto studenci innych uczelni wyższych oraz nauczyciele i pracownicy naukowi.
W roku sprawozdawczym biblioteka w godzinach otwarcia umożliwiła również swoim użytkownikom stały dostęp do Internetu. W tym celu stworzone zostały trzy niezależne od wewnętrznej sieci bibliotecznej nowe stanowiska komputerowe, które znajdują się w sali katalogów.
Warto też w tym miejscu odnotować ponadto katalogowanie zbioru muzykaliów Krzeszowskiego Opactwa Cystersów, w którym uczestniczyli alumni naszego Seminarium pod naukowym kierunkiem ks. lic. P. Dębskiego.

Reklama

Formacja duchowa

Dni skupienia oprócz ojców duchownych prowadzili na ich zaproszenie ks. prał. R. Kristman i ks. dr B. Drożdż. Rekolekcje na rozpoczęcie roku akademickiego 17-21października 2001 r. prowadził ks. Tomasz Rusiecki z WSD w Kielcach, natomiast rekolekcje wielkopostne w dniach 13-17 lutego br. prowadzł ks. dr M. Włosiński z Włocławka.
Alumni i wychowawcy uczestniczyli w pielgrzymkach, które odbywają się przy różnych okazjach. W roku sprawozdawczym cała wspólnota pielgrzymowała 2 maja do sanktuarium na Górze św. Anny i do Prudnika, 13 października do Legnickiego Pola z racji diecezjalnych uroczystości ku czci św. Jadwigi, do parafii św. Jacka w Legnicy. Alumni roku III odbyli pieszą pielgrzymkę przed obłóczynami do Krzeszowa i po obłóczynach na Jasną Górę; neoprezbiterzy po święceniach również na Jasną Górę. 9 czerwca odbyła się pielgrzymka Towarzystwa Przyjaciół WSD do Krzeszowa, Prezesi Towarzystwa Przyjaciół WSD przybyli do Seminarium 28 kwietnia br.
W minionym roku w dwu turach odbyły się w naszym Seminarium rekolekcje zamknięte dla młodzieży męskiej (łącznie 166 osób): pierwszą grupę w dniach 8-10 lutego br. stanowiło 88 uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych; natomiast drugą w dniach 11-13 lutego br. stanowiło 78 uczniów klas przedmaturalnych, maturalnych, a także i młodzież pracująca i studiująca. W Szklarskiej Porębie pod przewodnictwem ojca duchownego B. Żygadło i niektórych alumnów trzykrotnie odbyły się dni skupienia dla młodzieży maturalnej, w których uczestniczyło ogółem 56 młodych ludzi. Dodajmy, że wielu spośród uczestników tych rekolekcji i spotkań odkrywa w sobie powołanie do kapłaństwa lub utwierdza się we wcześniejszej decyzji o wstąpieniu do naszego Seminarium.
W legnickim Seminarium odbyły się dni skupienia dla rodziców wszystkich alumnów naszego Domu Ziarna. Jest to okazja do spotkania się rodziców z wychowawcami i możliwość uświadomienia im, na czym polega przygotowanie do kapłaństwa ich synów.

Reklama

Formacja ludzka i pastoralna

Różnorodne prace, jakie podejmują alumni zarówno w ciągu całego roku akademickiego, jak i w czasie wakacji (alumni po roku I i II - podejmują prace fizyczne, a po roku III dyżury na furcie seminaryjnej, diakoni zajmują się obsługą rekolekcji kapłańskich), mają na celu ukształtowanie u kandydatów do kapłaństwa postawy współpracy, odpowiedzialności, punktualności i rzetelności, a także ducha poświęcenia i wrażliwości na potrzeby bliźnich.
Zgodnie z wymogami prawa kościelnego i państwowego studenci odbywają praktyki duszpastersko-katechetyczne: w ciągu roku akademickiego - uczestniczą w ćwiczeniach katechetycznych w szkołach; po roku IV i V we wrześniu alumni odbywają praktyki duszpastersko-katechetyczne w parafiach i szkołach; diakoni w styczniu i okresie przygotowania paschalnego przebywają w parafiach. Wszyscy klerycy także w minionym roku włączyli się w prowadzenie szkolnych rekolekcji wielkopostnych na terenie kilku parafii naszej diecezji.
Ponadto klerycy czynnie uczestniczą w spotkaniach duszpasterskich z grupami osób niepełnosprawnych i głuchoniemych (np. przy par. Świętej Trójcy Legnicy i w Domu Opieki Społecznej w Legnicy). Ponadto na terenie Seminarium działa Koło Misyjne alumnów, Koło PTTK, klerycki zespół muzyczny "Semen", drużyny sportowe (piłkarska i tenisa stołowego).

Reklama

Towarzystwo Przyjaciół WSD

Towarzystwo Przyjaciół WSD w roku sprawozdawczym liczyło 199 kół parafialnych. Skupionych w nich było łącznie 5489 członków. Podobnie jak w latach ubiegłych alumni przygotowali dla nich 4 numery pisma Echo Seminarium, które rozchodzi się w nakładzie 3000 egz.
13 maja w gmachu WSD w Legnicy miało miejsce spotkanie Prezesów Towarzystwa Przyjaciół WSD, a 10 czerwca br. pielgrzymka wszystkich członków Towarzystwa do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Ze sprawozdania sporządzonego przez dyrektora administracyjnego wynika, że w minionym roku wykonane zostały m.in. następujące prace modernizacyjne, remontowe i budowlane: modernizacja kuchni, wymiana wind towarowych, modernizacja starej centrali telefonicznej, kompletna modernizacja kotłowni obsługującej kompleks budynków Kurii, WSD i Biblioteki, osuszenie i odwodnienie fundamentów i ścian tychże budynków, przygotowanie mieszkania dla nowego ojca duchownego, długo oczekiwane remonty kleryckich sal wykładowych, konieczne remonty w budynku dla I roku formacji w tzw. "Kwadracie", remonty korytarzy seminaryjnych i odświeżenie klatki schodowej, remont trzech pokoi kleryckich, poprawienie estetyki podwórza seminaryjnego oraz liczne prace bieżące.

Dar i zadanie

Oto w skrócie przebieg najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym Seminarium w minionym roku akademickim. Dziękujemy Bogu za wszystko. Mamy jednocześnie świadomość, że jesteśmy w ogromnej mierze dłużnikami wielu ludzi - osób duchownych i świeckich, wielu życzliwych instytucji, którym leży na sercu sprawa formacji kapłańskiej, zwłaszcza w tych niełatwych czasach i w sytuacji, gdy Seminarium nasze, będąc wyższą uczelnią, nie otrzymuje żadnych dotacji państwowych. To duchowe i materialne wsparcie jest zwłaszcza dziś szczególnie godne podkreślenia i jednocześnie okazją do wyrażenia serdecznych podziękowań wszystkim naszym drogim Dobrodziejom. Ten dług wdzięczności chcemy spłacać przede wszystkim rzetelnym przygotowaniem do kapłaństwa i pomocą młodym ludziom - adeptom do kapłaństwa w tej niełatwej drodze, a także szczerą modlitwą nie tylko w katedrze legnickiej i nie tylko w pierwsze czwartki miesiąca.
Nawet z czysto ludzkiego punktu widzenia wyższe seminarium winno się stawać "wspólnotą, która jest tak zespolona głęboką przyjaźnią i miłością, że można ją uznać za prawdziwą, szczęśliwą rodzinę". Natomiast z punktu widzenia chrześcijańskiego seminarium winno mieć postać (...) "wspólnoty kościelnej", "wspólnoty uczniów Chrystusa, w której sprawuje się tę samą liturgię napełniającą życie duchem modlitwy, wspólnoty formowanej każdego dnia przez czytanie i rozważanie Słowa Bożego, sakrament Eucharystii, czynną miłość braterską i sprawiedliwość; wspólnoty, w której poprzez doskonalenie się życia wspólnego i życia każdego jej członka promieniuje światłość Ducha Chrystusowego i miłość do Kościoła" (PDV 60). Kolejny rok akademicki pragniemy zatem przyjąć nie tylko jako dar otrzymany od Najwyższego Pasterza i Jedynego Kapłana, ale chcemy go potraktować jako zadanie, które mamy nadzieję wypełnić z pomocą Bożą, z pomocą naszych świętych patronów i we współpracy z ludźmi dobrej woli.

Ks. Marek Korgul - wicerektor WSD Diecezji Legnickiej

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Mimo że na co dzień posługują w różnych wspólnotach, to w dniach 24-26 maja 2024 roku, razem stworzą wielogłosowy chór.  Doświadczą w nim piękna wspólnej modlitwy, a przy okazji rozszerzą swój repertuar i poznają możliwości własnego głosu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech - patron ewangelizacji zjednoczonej Europy

Pochodzenie, młodość i studia św. Wojciecha

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję