Reklama

Watykan

Kard. Müller krytykuje biskupów niegłoszących wiary

„Biskupi, którzy zdradzają swoją daną od Boga misję, żeby uniknąć oskarżenia o prozelityzm lub bycie rygorystami w obronie moralności chrześcijańskiej, zapomnieli o sensie i celu swojego istnienia" - powiedział podczas konferencji w Rzymie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller.

[ TEMATY ]

biskupi

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemiecki purpurat przestrzegł, że wszelkie próby „unowocześnienia” przekazu Ewangelii przez Kościół katolicki przynoszą jedynie iluzoryczne rezultaty. Podkreślił konieczność wierności objawieniu Chrystusa, aby biskupi mogli autentycznie wypełniać powierzony im urząd nauczycielski.

Kardynał Müller wskazał na wyjaśnienie Konstytucji Dogmatycznej o Objawieniu Bożym Dei Verbum, że „Urząd ten Nauczycielski nie jest ponad słowem Bożym, lecz jemu służy, nauczając tylko tego, co zostało przekazane” (DV 10). Przytoczył słowa św. Ireneusza z Lyonu, który stwierdził, że autentyczny przejaw sukcesji apostolskiej biskupów musi być zakotwiczony w Piśmie Świętym i Tradycji apostolskiej. Tak więc „biskupi, którzy zdradzają swoją boską misję, aby uniknąć oskarżenia o prozelityzm lub bycie rygorystami w obronie moralności chrześcijańskiej, zapomnieli o sensie i celu swojego istnienia” - stwierdził były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że przed pokusą dostosowywania Ewangelii do tendencji aktualnie panujących w świecie przestrzegał św. Paweł, który powiedział: „Gdybym jeszcze teraz ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa. Oświadczam więc wam, bracia, że głoszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim. (...) objawił mi ją Jezus Chrystus” (Ga 1, 10nn).

Kardynał podkreślił fakt, że pierwsi chrześcijanie byli również upominani, a słowa te są aktualne również dzisiaj: „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Nie dajcie się uwieść różnym i obcym naukom” (Hbr 13,8-9).

Wskazał, iż w dzisiejszym świecie oznacza to, że papież i biskupi muszą mocno trzymać się misji Kościoła dla zbawienia świata w Chrystusie i nie mogą próbować dostosowywać się do świata ani zdobywać jego aprobaty poprzez „udowadnianie swojego prawa do istnienia” poprzez służenie świeckim ideologiom, takim jak „eko-religia” czy „antyracjonalny ruch woke” (zrodzony w USA ruch skupiający się na podnoszeniu świadomości na temat nierówności i dyskryminacji w społeczeństwie - przyp. KAI).

Reklama

Kardynał Müller porównał dzisiejszą pokusę duchowieństwa, by porzucić prawdę Chrystusa na rzecz światowej przychylności, do pokusy Poncjusza Piłata, który miał nadzieję, że sam uniknie cierpienia, zadając cierpienie Jezusowi Chrystusowi i nadzorując Jego ukrzyżowanie i śmierć. „Nie wolno dać się nabrać na sugestię. że jeśli chcesz dotrzeć do współczesnych ludzi i być kochanym przez wszystkich, to jak Piłat odłóż na bok prawdę, a wtedy oszczędzisz sobie prześladowań, cierpienia, krzyża i śmierci!" - powiedział purpurat.

Nie dążąc do kompromisu „z możnymi i mądrymi tego świata”, Kościół musi zawsze głosić „Chrystusa ukrzyżowanego: który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą” (1 Kor 1, 23n) - podkreślił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

2023-11-03 19:00

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o przygotowaniach do ŚDM i papieskiej pielgrzymki do Polski

[ TEMATY ]

biskupi

Episkopat.pl

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, pielgrzymka papieża Franciszka do Polski i nowy akt oddania narodu Matce Bożej w macierzyńską niewolę miłości w 1050. rocznicę Chrztu Polski - to główne punkty obrad polskich biskupów na Jasnej Górze. Na dwanaście tygodni przed wydarzeniami centralnymi wielkiego święta młodych w Krakowie pasterze diecezji kierują zachętę do polskich parafii, by z jeszcze większym zaangażowaniem włączyły się w przygotowania do spotkania z Piotrem naszych czasów.

Kard. Stanisław Dziwisz zapewnia, że nie ma powodów do niepokojów związanych z bezpieczeństwem w czasie światowych dni, a przygotowania są na dobrym etapie. Przypomina jednak, że spotkanie z papieżem to kulminacyjne wydarzenie zjazdu młodych i aby dobrze je przeżyć, musi być poprzedzone wielką pracą w diecezjach i parafiach. - Przygotowania nie tylko w diecezjach, ale i w parafiach są bardzo ważne. Stwarza się pewien nastrój, możliwość pogłębienia życia religijnego i dopiero z tym wszystkim, z tymi owocami młodzież przyjdzie na spotkanie z papieżem – podkreśla kard. Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Olsztyn: dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

2024-06-20 20:25

[ TEMATY ]

Olsztyn

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

- Powołanie to sens naszego kapłańskiego życia. Ono zobowiązuje nas do formacji duchowej. Do nieustannego wzrastania w wierze - to słowa abp Józefa Górzyńskiego, którymi rozpoczął Eucharystię w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów w archidiecezji warmińskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad dwustu księży.

W Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie zgromadzili się kapłani z archidiecezji warmińskiej, by modlić się za siebie i swoich współbraci w kapłaństwie. Było to jedno z czterech spotkań organizowanych w ciągu roku. - Bóg w powołaniu daje nam łaskę świętości. Tymi spotkaniami dziękujemy za to uświęcenie. Spotykamy się przed Wielkim Postem, przed Adwentem, spotykamy się też w Gietrzwałdzie, bo Matka Boża prosiła podczas objawień o modlitwę za kapłanów, a także spotykamy się w czerwcu - mówił ks. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warmińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję