Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: katolicko-prawosławne rozmowy o peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny

Ponad godzinę trwała rozmowa metropolity wrocławskiego z prawosławnym arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim. Hierarchowie spotkali się w rezydencji abp. Józefa Kupnego i rozmawiali m.in. na temat peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny w Polsce. Na stałe znajdują się one w prawosławnym monasterze Simona-Petra na Świętej Górze Atos w Grecji.

[ TEMATY ]

archidiecezja

Wrocław

radiorodzina.pl

Relikwie, które z Góry Atos przywiezie delegacja mnichów ze znajdującego się tam klasztoru, przybędą do Warszawy 16 sierpnia. W swej wędrówce po naszym kraju zatrzymają się m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku, a 21 sierpnia dotrą do Wrocławia. Tutaj o 18.00 przewidziane jest powitanie relikwii w prawosławnej katedrze Narodzenia NMP oraz czuwanie połączone z modlitwą, które potrwa do dnia następnego do godz. 12.00. Wówczas relikwie zostaną przewiezione do Łodzi. Św. Maria Magdalena należy do grona świętych czczonych zarówno w Kościele prawosławnym jak i w katolickim. W prawosławiu określa się ja „równą Apostołom”. Pochodziła z Magdalii, wsi położonej niedaleko Tyberiady w Syrii.

Ewangelia opowiada o wypędzeniu z niej przez Chrystusa siedmiu demonów oraz o tym, że od momentu uzdrowienia towarzyszyła Jezusowi i jego uczniom.

Niektórzy teologowie zwracają uwagę, że jej pójście za Chrystusem zostało oddane w języku greckim tym samym terminem, który odnosił się do powołania uczniów, co może sugerować, że i kobiety należały do grona uczniów Jezusa.

Reklama

O Marii Magdalenie wiemy, że była obecna przy ukrzyżowaniu, pomagała przy pogrzebie Chrystusa oraz, że wraz z Marią, matką Jakuba i Salome kupiła wonności, by namaścić Jego ciało. Spośród kobiet jednak ewangeliści tylko ją wymieniają pisząc o pustym grobie.

Jej jako pierwszej objawił się zmartwychwstały Jezus, prosząc by informację o Jego zwycięstwie nad śmiercią przekazała apostołom.

Maria Magdalena zmarła w Efezie, a jej relikwie w 899 r., zostały przeniesione przez cesarza bizantyjskiego Leona VI Mądrego do Konstantynopola. Obecnie znajdują się w monasterze Simona-Petra na Świętej Górze Atos w Grecji.

Relikwie, które przybędą do Wrocławia stanowi ręka świętej, która utrzymuje temperaturę 36,6 st. C.

Abp Jeremiasz zaprosił nie tylko metropolitę wrocławskiego, ale także wszystkich wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, do udziału w spotkaniach modlitewnych.

2014-05-26 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Noce Kościołów” we Lwowie i na Podolu

Niedziela wrocławska 17/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Wrocław

Lwów

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

Po raz kolejny na Ukrainie i po raz pierwszy w diecezji lwowskiej wrocławskie Radio Rodzina wraz z miastem Wrocław przygotowują Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów”. Metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, jest wdzięczny za to przedsięwzięcie. - Cieszę się bardzo i pragnę podziękować dyrektorowi za podjęcie idei i przeprowadzenie Nocy Kościołów we Lwowie. Lwów jest miastem wielokulturowym, wielowyznaniowym i wielonarodowościowym. Myślę, że Noce zostaną przyjęte z wielką radością i entuzjazmem. Metropolita lwowski podkreślił, że będzie to głębokie przeżycie duchowe dla wielu wiernych, a także ma nadzieję, że ta inicjatywa zbliży wielu ludzi. Jest to także okazja, by miasta Wrocław i Lwów jeszcze bardziej zacieśniły więzy. - Wrocław zawdzięcza wiele metropolii lwowskiej ponieważ głębia duchowości i religijności została przeniesiona na tamte ziemie - mówił abp Mokrzycki. - Można powiedzieć, że we Lwowie są nasi przodkowie, którzy ubogacili ziemię wrocławską. Jest to także spłacenie wdzięczności i długu wobec tej ziemi, która Dolnemu Śląskowi dała wybitych ludzi - dodał metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję