Reklama

Franciszek

Ks. F. Lombardi o 2. dniu podróży Franciszka: ekumenizm i wołanie o pokój dla Ziemi Świętej

Spotkanie Franciszka z patriarchą Franciszkiem i podpisanie przez nich wspólnej deklaracji oraz dramatyczne wołanie o pokój dla Ziemi Świętej i całego Bliskiego Wschodu – to główne wydarzenia drugiego dnia pielgrzymki apostolskiej papieża do tego regionu. Taki pogląd przedstawił 26 maja w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI.

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Ziemi Świętej

Włodzimierz Rędzioch

Jego zdaniem, spotkanie Ojca Świętego z honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia było bardzo oczekiwane przez obie strony i swymi korzeniami sięga początków obecnego pontyfikatu. Po raz pierwszy w historii patriarcha Konstantynopola wziął udział w jego rozpoczęciu i już wówczas obaj hierarchowie uzgodnili, że przypadającą w tym roku 50. rocznicę historycznego spotkania Pawła VI i Atenagorasa w Jerozolimie uczczą spotkaniem w tym samym miejscu – przypomniał rozmówca Radia Watykańskiego.

Podkreślił, że papież i patriarcha przeżywali z pełną świadomością swe spotkanie, niezależnie od jego wymiaru wspomnieniowego, jako ważny krok na drodze ekumenicznej, zapraszając serdecznie do udziału w nim także inne wyznania. „I była to wielka i piękna nowość” – zaznaczył włoski jezuita.

Zwrócił uwagę, że papież „idąc śladami swych poprzedników, zgłosił, jeśli można tak powiedzieć, swą gotowość do głębokiej refleksji nad posługą biskupa Rzymu jako służby wszystkim chrześcijanom”. Chodzi o przemyślenie tego, jak ma być ona sprawowana dzisiaj, także po nowemu – wyjaśnił ks. Lombardi. Według niego jest to propozycja świadcząca o wielkiej odwadze i wielkoduszności, ale tak przedstawiona, że ekumenizm może posuwać się naprzód.

Reklama

Pytany następnie o reakcje na wystosowane przez papieża do prezydentów Izraela i Palestyny zaproszenie na wspólną modlitwę w „jego domu w Watykanie”, duchowny wyjaśnił, że było ich wiele i to pokazuje, że propozycję tę zaraz uznano za jedną z najważniejszych wiadomości tego dnia. Ona także była oryginalna i odważna – dodał. Zaznaczył przy tym, że jeśli Ojciec Święty wystąpił z nią, to oczywiście miał świadomość, że zostanie ona przyjęta. „Sądzę, że to pięknie, iż papież składa taką propozycję, która leży w jego kompetencjach” – podkreślił rzecznik watykański.

Przypomniał, że papież jest przywódcą religijnym i moralnym, a zatem to, co może zaproponować dla pokoju, to nie jakieś szczególne rokowania polityczne, nawet jeśli mówi się, że są one bardzo potrzebne, ale nie leży to w jego kompetencjach, i nie wzmacnianie wojsk. Franciszek „proponuje stanięcie przed Bogiem, aby prosić Go o pomoc w zrobieniu czegoś, czego dotychczas nie zdołaliśmy osiągnąć, a zatem że należy udać się także z prośbą o pomoc do kogoś innego” – tłumaczył jezuita. Dodał, że jest to potrzebne także do nawrócenia się, aby zmienić swe serca tak, abyśmy byli bardziej zdolni do wyjścia na spotkanie, do dialogu i akceptacji innego; w tym celu trzeba wyjść od samych siebie, aby móc wejść na nowe drogi pokoju.

To piękne, że taka propozycja papieska jawi się jako realistyczna, i to właśnie w takim kontekście, gdy pokój już od dawna wydaje się bardzo trudny, żeby nie powiedzieć, że niemożliwy do osiągnięcia siłami ludzkimi – mówił dalej ks. Lombardi. Zauważył, że w tej sytuacji ze wzruszeniem, zainteresowaniem i wdzięcznością przyjmowany jest „ten gest odwagi papieża, który zaprasza do modlitwy o pokój przedstawicieli narodów, które dotychczas nie zdołały porozumieć się co do pokoju”. Ludzie są zadowoleni z tego powodu i odkrywają, że jest to coś pozytywnego, a to jest „pięknym znakiem, pokazującym, że siła duchowa na tym świecie jest czymś głęboko realnym, głęboko obecnym i, mamy nadzieję, że natychmiast skutecznym, aby doprowadzić do zmian” – stwierdził rzecznik watykański.

Zwrócił uwagę, że przesłanką takiego myślenia jest świadomość, że pokój pochodzi nie od ludzi, ale od Boga i że jest Jego darem, „jesteśmy o tym przekonani”. Przypomniał, że Franciszek mówił o tym także w odniesieniu do Jana XXIII w czasie jego kanonizacji. Ten papież, wkraczając na drogę Soboru, również miał odwagę uwierzenia, że rzeczy, które wydają się niemożliwe, stały się możliwe dzięki łasce Bożej. „Jest to coś, o czym papież myśli bardzo często i bardzo dogłębnie i w co naprawdę wierzy. A zatem im bardziej pokój wydaje się niemożliwy, tym bardziej powinniśmy modlić się, aby Bóg umożliwił to swoją pomocą” – dodał ks. Lombardi.

Wyraził przy tym nadzieję, że do tego przyszłego spotkania dojdzie już niebawem, na razie jednak uznał za przedwczesne podawanie, kiedy to nastąpi. Przypomniał, że obaj zainteresowani zapewnili formalnie i wyraźnie o swej gotowości i to oni wymienią jakieś daty, a wtedy „my możemy powiedzieć, że to będzie i wszyscy przygotujemy się duchowo na taki określony dzień”.

Na zakończenie swej wypowiedzi dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej powiedział, że zawsze, gdy ludzie angażują się z wielką wiarą i widzą, że ta wiara działa, spotyka i wzbudza radość i wchodzi w serca innych, wiąże się to ze zmęczeniem. „Oczywiście nie możemy powiedzieć, że papież nie był zmęczony w tych dniach, podejmując tak niewiarygodny wysiłek, również fizyczny. Widzieliśmy, że wielokrotnie klękał w aktach pobożności przed Świętym Grobem. Ma jednak energię, która nam wydaje się niewyczerpana. A czerpie ją z różnych stron, niewątpliwie z wielkiej wiary i łaski Bożej, która pomaga mu pełnić tę posługę” – podkreślił ks. Lombardi.

2014-05-26 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: modlitwa prezydentów Izraela i Palestyny z Papieżem 8 czerwca

[ TEMATY ]

Franciszek w Ziemi Świętej

Grzegorz Gałązka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło wcześniejsze spekulacje, że modlitewne spotkanie, na które Papież Franciszek zaprosił prezydentów Izraela, Szymona Peresa i Palestyny, Mahmuda Abbasa odbędzie się 8 czerwca.

Jak zaznaczono modlitwa odbędzie się po południu w Watykanie, a datę tę zaakceptowały obydwie strony. Jak wiadomo tego dnia przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Papież rano o godz. 10.00 sprawować będzie Eucharystię w bazylice watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

2020-02-25 11:12

[ TEMATY ]

film

duchowość

kino

Materiał prasowy

W najbliższy piątek, w zaledwie tydzień po światowej premierze, na ekrany polskich kin wejdzie fabularyzowany dokument zatytułowany „Najświętsze Serce”. To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Wyprodukowany w Hiszpanii obraz odkrywa przed widzem sedno kultu Najświętszego Serca Jezusowego, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

„Najświętsze Serce”, film, który tygodnik "Niedziela" objął swoim patronatem medialnym, opowiada historię pisarki, Lupe Valdes, która poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje... Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.


Pisarka ulega fascynacji tą historią i podejmuje prywatne śledztwo. W jego trakcie spotyka świętych, papieży, ale i spiskowców, odkrywa cuda, a także zbrodnie. Wraz z bohaterką widz poznaje źródła i historię czci Najświętszego Serca Jezusa - kultu, który jak nic innego naznaczył ostatnie trzy wieki historii Kościoła.

Przebywa drogę od małej francuskiej miejscowości, w której zapłonęła iskra kultu, przez Watykan, gdzie papież poświęca całą ludzkość i świat Najświętszemu Sercu, po Łagiewniki, gdzie Jezus objawił, jak wielką miłością przepełnione jest Jego Serce. Dociera wreszcie do miejsc cudów eucharystycznych. To tam na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca.

To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Do kin trafia w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Miało to miejsce 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze w czasie, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy. W związku z tym aktem oddania papież Benedykt XV przysłał list, w którym napisał: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej”. Wcześniej, bo w 1899 roku papież Leon XIII poświęcił Najświętszemu Sercu całą ludzkość.

Do polskich kin film „Najświętsze Serce” wejdzie już w najbliższy piątek, 28 lutego. W zaledwie tydzień po jego światowej premierze. Grany będzie w wybranych kinach: Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, sieci Multikino, sieci Cinema 3D, sieci Helios oraz sieci Cinema - City. Filmowi towarzyszą konspekty katechez oraz materiały homiletyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.rafaelfilm.pl

CZYTAJ DALEJ

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

2020-02-28 20:39

[ TEMATY ]

plakat

koronawirus

Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny

W piątek 28. lutego Główny Inspektorat Saniterny zamieścił na swojej stronie internetowej materiały o koronawirusie SARS-CoV-2.

Są tam różne materiały do pobrania i wydrukowania, między innymi plakat, ulotka i film.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Są też zamieszczone rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję