Reklama

W diecezjach

Poznań: Seminarium czterech diecezji zainaugurowało rok formacyjny

Rozpoczęcie roku formacyjnego i akademickiego łączy w sobie zarówno uroczystą inaugurację we wspólnocie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, jak i obchody 25-lecia powstania Wydziału Teologicznego UAM. Świętujemy razem, bo przecież razem stanowimy tę szczególną wspólnotę formacyjną i akademicką, która nas gromadzi - mówił w Poznaniu prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji roku formacyjnego seminarium czterech diecezji - gnieźnieńskiej, poznańskiej, kaliskiej i bydgoskiej.

[ TEMATY ]

seminarium

Poznań

Gniezno

Bydgoszcz

Kalisz

wikipedia/autor:Macpach1234 na licencji Creative Commons

Budynek poznańskiego seminarium

Budynek poznańskiego seminarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystej inauguracji wzięli udział abp Stanisław Gądecki, bp Damian Bryl i bp Krzysztof Włodarczyk, oraz biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, Łukasz Buzun i Radosław Orchowicz. Obecni byli prorektorzy poznańskich uczelni - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Michał Banaszak, Uniwersytetu Medycznego prof. Edmund Grześkowiak i Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Piotr Goliński, oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Filip Kaczmarek.

W homilii podczas Mszy św. prymas Polski podkreślił, że wspólnota seminaryjna na drodze prezbiteratu stanowi wspólnotę o ogromnym znaczeniu dla całego życia i posługi przyszłych pasterzy Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Każde myślenie o tym byciu i podążaniu za Jezusem razem, każda refleksja nad naszą tożsamością, każde spojrzenie na seminaryjną i akademicką zarazem wspólnotę, rozpoczyna się od tego klasycznego już stwierdzenia, że w świetle Ewangelii każde seminarium, zgodnie ze swą najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą kontynuacją wspólnoty apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję. Wszystko zaczyna się więc od naszego bycia razem, jak uczniowie z Jezusem, słuchając Jego słów” - mówił abp Polak.

„Świętujemy dziś razem, Seminarium i Wydział Teologiczny. Ratio Istitutionis pro Polonia przypomina nam, że studia tworzą bowiem integralną całość z formacją do prezbiteratu. Sam styl ich prowadzenia ma już przecież sam w sobie charakter formacyjny” - mówił prymas Polski. Podkreślił, że wszystko, co przekazujemy, a przede wszystkim, jak przekazujemy i o czym dajemy świadectwo, powinno prowadzić nie tylko do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do nabycia umiejętności krytycznej refleksji w oparciu o źródła teologiczne.

„Uczelnia staje się miejscem spotkania i dialogu, miejscem rzeczywistego wsparcia całego procesu formacyjnego, miejscem, w którym rzeczywiście razem idziemy jako Kościół, jako wspólnota Chrystusowych uczniów” - mówił abp Polak.

Reklama

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że uzasadnieniem powstania Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie jest związek rozumu i wiary. „Wbrew obawom polski uniwersytet może być normalnym uniwersytetem europejskim wtedy, gdy teologów uzna się za równoprawnych partnerów w dyskusji właśnie dlatego, że są teologami - to znaczy przedstawicielami tej samej wielkiej tradycji pracy umysłowej, z której wywodzi się uniwersytet” - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas inauguracji głos zabrali także rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego ks. dr Jan Frąckowiak i dziekan Wydziału Teologicznego UAM ks. prof. Paweł Wygralak, zaproszeni goście i klerycy. Podczas uroczystości odbyła się immatrykulacja nowych alumnów. Wykład inauguracyjny pt. Teologia w Poznaniu. In memoriam 25. rocznicy ustanowienia Wydziału Teologicznego UAM wygłosił ks. prof. Maciej Szczepaniak.

2023-11-10 17:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozytywne rozczarowanie

[ TEMATY ]

seminarium

Kl. Piotr Fedoryszak

W dniu 28 stycznia 2018 r. przypadło liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu. Tradycją jest, iż w tym dniu w Wyższych Seminariach Duchownych odprawiana jest Msza św. w intencji wykładowców i kleryków seminariów.

Nie inaczej stało się i w częstochowskim WSD. Mszy św. w obszernej seminaryjnej kaplicy pw. Zesłania Ducha św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który w homilii powiedział, że trzeba się modlić o mądrość w Kościele. W sytuacji gdy wielu świeckich jest już dobrze wykształconych w dziedzinach teologicznych, porządne i solidna formacja intelektualna księży jest warunkiem sine qua non powodzenia duszpsterskiego. Świat czeka na mądrych kapłanów- kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej- na kapłanów, którzy będą pełni, a nie rozrywani poprzez swoje ludzkie ambicje, którzy bedą uformowani na miarę Chrystusa, i którzy będą świecić przykładem. Św. Tomasz z Akwinu zrezygnował w młodym wieku z kariery i wygodnego życia w benedyktyńskim zaciszu. Wybrał zakon dominikanów i został największym myślicielem chrześcijaństwa. W dniu jego święta nie można o tym fakcie nie wspomnieć. Na końcu hieracha zapytał przyszłych księży o rodzaj powołania, jaki będzie ich udziałem. Czy będzie to droga np. kurialnej kariery, czy też wygodnego parafialnego życia? Czy też radykalnego wyboru na miarę św. Tomasza z Akwinu. Rozczarujcie nas swoim wyborem! – podsumował swoję homilię były rektor częstochowskiegi WSD.

CZYTAJ DALEJ

Co z tą religią w szkołach? Czy nastąpiło ostatecznie rozwiązanie?

2024-07-22 20:03

[ TEMATY ]

religia

Karol Porwich/Niedziela

Minister edukacji narodowej w zeszłym tygodniu udzieliła kilku wywiadów, w których jednoznacznie stwierdziła, że od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Swój plan zamierza zrealizować za pomocą rozporządzenia ignorując i Konstytucję, i Konkordat. Twierdzi, że szkoła ma uczyć a nie wychowywać.

Walka z religią w szkołach rozpoczęła się niedługo po zaprzysiężeniu nowego rządu. Wówczas resort edukacji znalazł się w rękach partii z lewej strony areny politycznej. Pierwszym symptomem "alergii na lekcje religii" był styczniowy projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Słynne rozporządzenie dotyczące zniesienia prac domowych proponowało również – oprócz ograniczenia zajęć domowych – zmianę polegającą na rezygnacji z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych – ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. W marcu Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej podpisała nowelę dokumentu. W związku z powyższym, od września br. – oceny z etyki i religii nie będą wliczane do średniej ocen rocznych (także w szkołach katolickich)! Kolejnym krokiem resortu był projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. W projektowanej nowelizacji chodziło o umożliwienie organizowania lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Rozwiązanie miało dotyczyć także przedszkoli.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Pobrano dodatkowe próbki DNA do ustalenia tożsamości zwłok z Dąbrowy Zielonej

2024-07-23 15:31

[ TEMATY ]

badania

śledztwo

DNA

pixabay.com

Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny z Dąbrowy Zielonej (pow. częstochowski). Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała we wtorek, że pobrany został dodatkowy materiał biologiczny do badań DNA, których celem jest ustalenie ich tożsamości.

Zwłoki z raną postrzałową głowy znaleziono w piątek rano obok boiska lokalnego klubu sportowego. Pierwsze wnioski z oględzin wskazały, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Śledczy na miejscu zabezpieczyli broń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję