Reklama

Watykan

Watykan: zabronione jest katolikom wstępować do masonerii

Odpowiedź Dykasterii Nauki Wiary, zatwierdzona przez Papieża, stanowi odpowiedź na prośbę filipińskiego biskupa. Potwierdzono sprzeczność między przynależnością do lóż masońskich a wiarą katolicką.

2023-11-15 09:02

[ TEMATY ]

masoneria

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolikom pozostaje zabronione wstępować do masonerii. Zostało to potwierdzone w odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary z dnia 13 listopada 2023 r., podpisanej przez prefekta Victora Fernandéza i za aprobatą Papieża Franciszka. Dykasteria odpowiedziała na prośbę bp Julito Cortesa, biskupa Dumanguete na Filipinach. Cortes, „po ukazaniu z niepokojem sytuacji w swojej diecezji, ze względu na ciągły wzrost liczby wiernych zapisujących się do masonerii, poprosił o sugestie, jak odpowiednio radzić sobie z tą rzeczywistością z duszpasterskiego punktu widzenia, biorąc również pod uwagę implikacje doktrynalne”.

W celu odpowiedzenia na to pytanie, dykasteria postanowiła zareagować, angażując również Konferencję Episkopatu Filipin, „informując, że konieczne będzie wdrożenie skoordynowanej strategii wśród poszczególnych biskupów, która obejmowałaby dwa podejścia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze dotyczy poziomu doktrynalnego: dykasteria powtarza, że „aktywne członkostwo w masonerii przez wiernych jest zabronione, ze względu na brak zgodności między doktryną katolicką a masonerią (por. Deklaracja Kongregacji Nauki Wiary z 1983 r.,

Reklama

vatican.va oraz te same Wytyczne opublikowane przez Konferencję Episkopatu w 2003 r.)”.

cbcpnews.net

W związku z tym nota wyjaśnia, że „ci, którzy formalnie i świadomie są zapisani do lóż masońskich i przyjęli zasady masońskie, podlegają postanowieniom wyżej wymienionej „Deklaracji”. Środki te mają również zastosowanie do ewentualnych duchownych zapisanych do masonerii”.

Drugie podejście dotyczy planu duszpasterskiego: dykasteria proponuje filipińskim biskupom „przeprowadzenie katechez we wszystkich parafiach na temat przyczyn braku zgodności między wiarą katolicką a masonerią”. Biskupi filipińscy zostali ostatecznie poproszeni o rozważenie wydania swego publicznego oświadczenia na ten temat.

Deklaracja z listopada 1983 roku została opublikowana w przededniu wejścia w życie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kodeks ten zastąpił kodeks z 1917 r., a wśród nowości odnotowano – przez niektórych z satysfakcją, przez innych z niepokojem – był brak wyraźnego potępienia masonerii i ekskomuniki dla jej członków, które były obecne w starym tekście. „Deklaracja”, podpisana przez ówczesnego kard. Josepha Ratzingera i sekretarza Kongregacji, Jérôme'a Hamera, zatwierdzona przez Jana Pawła II, powtórzyła, że katolicy zapisani do lóż masońskich są „w stanie grzechu ciężkiego”.

Ocena: +14 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Były mason: masoneria w sposób nieunikniony prowadzi do apostazji

[ TEMATY ]

zagrożenia

świadectwo

zagrożenia duchowe

masoneria

©scarface - stock.adobe.com

Przystąpienie do wolnomularstwa w sposób nieunikniony prowadzi do apostazji, nawet jeśli ktoś ma głębokie doświadczenie wiary czy jest praktykującym chrześcijaninem – ostrzega w wywiadzie dla tygodnika „Famille Chrétienne” Serge Abad-Gallardo. On sam był masonem przez 24 lata. Po swym nawróceniu postanowił ujawnić związane z tym zagrożenia.

Do masonerii przystąpił w wieku 34 lat. Kierował się względami duchowymi. Jego zdaniem taka też jest motywacja 30-40 procent nowych adeptów masonerii. Pociąga ich ezoteryczny charakter tego stowarzyszenia, jego świadomie utrzymywana tajność, poczucie kosmicznej mocy, swoista forma panteizmu, no i ciekawość. „Dają wam do zrozumienia, że poznacie rzeczy tajne, zakryte dla ogółu” – wspomina Abad-Gallardo.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski na pogrzebie bezdomnej Ripalty: nasza babcia

2023-12-01 16:24

[ TEMATY ]

pogrzeb

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

„Można powiedzieć to była nasza babcia, która zawsze na nas czekała na placu dotykającym murów watykańskich. Przez lata proponowaliśmy jej wielokrotnie mieszkanie, ale zawsze odmawiała. Rok temu udało się ją namówić. Wynajęliśmy dla niej małe mieszkanko, gdzie się wprowadziła. Ostatni miesiąc zaś spędziła pod bardzo dobrą opieką sióstr zakonnych pochodzących z Korei” - tak mówi o Ripaldzie Polikastro kard. Konrad Krajewski, który przewodniczył jej Mszy świętej pogrzebowej. Babcia miała 92 lata.

Ripalda Polikastro pochodziła z Pugli na Południu Włoch. Ostatnie prawie 10 lat spędziła na Placu della Città Leonina przy Watykanie. „Ja chcę umrzeć tutaj, na tym placu” - powtarzała. Pracownicy barów przynosili jej cappuccino lub posiłek, ale nie zawsze to przyjmowała. „Nigdy jednak nie odmawiała cygara” - wspomina kard. Krajewski, który dodaje, że Ripalda była znana z tego, że „okadza Watykan”, bo często paliła cygaro.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: biskupi apelują o modlitwę i chrześcijańskie postawy w obliczu wzrostu przemocy w kraju

2023-12-01 19:18

[ TEMATY ]

przemoc

Hiszpania

biskupi

Adobe Stock.pl

W związku z drastycznym wzrostem przypadków przemocy w Hiszpanii biskupi z tego kraju zaapelowali o modlitwę i chrześcijańskie postawy w obliczu nasilającej się sytuacji. Według sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Hiszpanii Francisco Garcíi Magána, w całym kraju konieczne jest zwalczanie rosnącego zjawiska przemocy. Dodał, że dotyczy on nie tylko przestępstw popełnianych wobec kobiet. Zauważył, że z roku na rok spada wiek osób popełniających przestępstwa w Hiszpanii.

Wypowiedź przedstawiciela hiszpańskich biskupów zbiega się z opublikowanym w piątek raportem MSW w Madrycie w sprawie przestępczości. Zgodnie z tym dokumentem od stycznia do września liczba popełnionych w Hiszpanii gwałtów wyniosła ponad 15 tys., czyli o 12 proc. więcej niż w podobnym okresie 2022 r. Zanotowano też drastyczny wzrost zabójstw oraz prób popełnienia morderstwa - 268 i 1052, co oznacza wzrost odpowiednio o prawie 10 proc. oraz o 20 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję