Reklama

Kościół

Starożytny cmentarz na Watykanie udostępniony turystom

17 listopada Watykan udostępnił do zwiedzania starożytną nekropolę odkrytą podczas wykopalisk, które trwały od lat pięćdziesiątych XX w. aż do 2003 r., kiedy to w czasie budowy podziemnego parkingu wyłoniły się całkowicie nienaruszone fragmenty cmentarza znajdującego się przy drodze zwanej via Triumphalis. Obszar ten został doskonale zachowany dzięki ogromnemu osuwisku wzgórza Watykańskiego, które pokryło nekropolę prawdopodobnie około V wieku.

2023-11-19 16:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Już z myślą o obchodach Jubileuszu 2025 roku, w Watykanie została otwarta dla turystów Brama Santa Rosa w pobliżu placu Risorgimento, która zwykle jest zamknięta dla publiczności, ponieważ służy jako wjazd na parking dla pracowników watykańskich.

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, która oprowadzała dziennikarzy po starożytnej nekropoli, wyjaśniła znaczenie tego wielkiego przedsięwzięcia sfinansowanego przez dobroczyńców z Kanady i Ameryki, mówiąc, że podczas wykopalisk odkryto doskonale zachowane grobowce tysięcy ludzi żyjących między I a IV wiekiem, co pozwoliło poznać historyczne szczegóły dotyczące życia ówczesnej niższej klasy średniej, której pochówki zwykle się nie zachowały. Mamy tu też kilka bogatych grobowców, w tym mauzoleum rodziny rycerskiej, w którym odnaleziono mozaikę z Dionizosem. Znaleziono tu też marmurowe, bogato ozdobione sarkofagi. Jatta podkreśliła, że „pochówki mówią nam o śmierci, ale przede wszystkim o życiu, historii i tradycjach ówczesnego społeczeństwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Claudia Valeri, kuratorka Działu Starożytności Greckich i Rzymskich Muzeów Watykańskich, zwróciła uwagę na fakt, że „wchodząc do środka, ma się wrażenie, że spaceruje się po starożytnej nekropoli, takiej, jaką widzieli ci, którzy odwiedzali to miejsce 2000 lat temu”.

Reklama

Natomiast Giandomenico Spinola, archeolog kierujący zespołem badaczy, zilustrował badania przeprowadzone z antropologami, wyjaśniając, że nie ma tu śladów chrześcijaństwa, znaleziono elementów wskazujących na obecność pochówków chrześcijańskich i podkreślając „jak ważne dla prostych ludzi ówczesnych wieków były przesądy, wierzenia i tradycje.”

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Te unikalne starożytne wykopaliska przy dawnej via Triumphalis będzie można zwiedzać w każdy piątek i sobotę po dokonaniu rezerwacji na stronie internetowej Muzeów Watykańskich; wejście przez bramę santa Rosa przy placu Risorgimento.

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: podano skład XIV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów

[ TEMATY ]

Watykan

synod

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

4 biskupów z Europy, 4 z obydwu Ameryk, 3 z Afryki, 3 z Azji oraz jeden z Australii zostało członkami XIV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów. 12 z nich wybrali ojcowie synodalni, a trzech mianował Papież Franciszek – poinformowano dziś w Watykanie.

Ojcowie synodalni wybrali następujących biskupów:

CZYTAJ DALEJ

Bielsko-Biała: rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka

2023-11-30 17:24

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Bielsko‑Biała

ks. Jan Marszałek

Archiwum

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

W kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej odbyło się 30 listopada br. pierwsze posiedzenie trybunału w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Jana Marszałka - zmarłego 34 lata temu charyzmatycznego proboszcza z parafii w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. „Tu w kaplicy przy ołtarzu najlepiej można zrozumieć to, co czynił i czym żył sługa Boży ksiądz Jan Marszałek” - powiedział bp Roman Pindel podczas otwarcia procesu beatyfikacyjnego, przypominając, że inauguracja ta zbiega się ze świętem św. Andrzeja Apostoła. W kaplicy zebrali się m.in. świadkowie życia i śmierci kandydata na ołtarze oraz księża-rodacy i parafianie z łodygowickiej wioski.

Po odczytaniu dokumentu o powołaniu trybunału postulacyjnego do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Jana Marszałka biskup bielsko-żywiecki przypomniał dotychczasowe kroki podjęte przez diecezję w celu rozpoznania woli Bożej w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Już od 30 lat świeca Caritas na wigilijnym stole

2023-12-01 17:25

[ TEMATY ]

Caritas

świeca

wigilia

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Trzy dekady temu Caritas zainaugurowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD) - jedną z najdłużej trwających i najbardziej znanych akcji. Jej nieodłącznym elementem jest świeca Caritas, dzięki której zbierane są środki na pomoc dzieciom. Akcji towarzyszy hasło „Niosę dobro”. Dziś wielką, jubileuszową świecę zapalił abp Józef Kupny.

Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas wraz z abp. Józefem Kupnym zapalili w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego jubileuszową wigilijną świecę Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję