Reklama

Kościół

Jasna Góra: Minął pierwszy dzień 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu

Podsumowanie rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz przekazanie listów uwierzytelniających Przewodniczącemu Episkopatu Polski przez nowego nuncjusza apostolskiego Abp. Filipazzi miały miejsce podczas pierwszego dnia 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu na Jasnej Górze - poinformowało Biuro Prasowe KEP.

2023-11-21 07:55

[ TEMATY ]

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Leszek Gęsiak

Ks. Leszek Gęsiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią rzecznika prasowego KEP ks. Leszka Gęsiaka, SJ oraz bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP, głównym tematem pierwszego dnia obrad było podsumowanie rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się w dniach 4-29 października 2023.

Z KEP spotkał się tego dnia nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, przekazując listy uwierzytelniające na ręce przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Zaraz potem wygłosił okolicznościowe przesłanie do polskich biskupów. Abp Filipazzi został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce przez papieża Franciszka 8 sierpnia 2023. Ma 60 lat, pochodzi z archidiecezji mediolańskiej, a przez ostatnie sześć lat był nuncjuszem apostolskim w Nigerii.

W Zebraniu Plenarnym wzięli udział także zagraniczni goście: abp Emilio Nappa - przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych, przedstawiciele Renovabis - akcji pomocy katolików niemieckich Europie Wschodniej oraz Kyle Schnippel, międzynarodowy dyrektor apostolatu Courage, skupiającego osoby o skłonnościach homoseksualnych, które podjęły walkę o czystość.

Według podanego w poniedziałek wieczorem komunikatu Radia Jasna Góra, abp Nappa za papieżem Franciszkiem podkreśla potrzebę głoszenia Ewangelii w nowych, lokalnych kościołach, ale też i tam, gdzie chrześcijaństwo trwa już bardzo długo i zaczyna wkradać się niewiara i nihilizm. "Kościół to nie jest coś bardzo statycznego, jest bardzo dynamiczny i bardzo ludzki. Ludzki, człowieka odkupionego, czyli takiego, w którym mieszka Duch Święty" - powiedział Radiu Jasna Góra w poniedziałek abp Nappa podczas swojej pierwszej wizyty na Jasnej Górze.

"Ojciec św. bardzo wierzy, idzie za tym przesłaniem, że wśród ludzi w całym kościele powszechnym jest ten zmysł i obecność Ducha Św., dlatego mówię to biskupom, a także wszystkim innym ludziom, że Ojciec św. potrzebuje słuchać, by usłyszeć to, co się dzieje w historii (...), żeby móc spojrzeć na tę rzeczywistość ich oczami, żeby można było kroczyć razem" - dodał następnie.

Reklama

Arcybiskup odprawił też tego dnia Mszę św. w sanktuarium. (PAP)

Autor: Maciej Świerzy

macs/ dki/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze

2023-11-15 10:10

[ TEMATY ]

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 20-21 listopada.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński zaznaczył, że podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji Synodu o synodalności, będzie wiodącym zagadnieniem 396. Zebrania Plenarnego. „Delegaci polskiego Episkopatu złożą biskupom relację z pierwszej sesji synodalnej omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 4 do 29 października br. w Rzymie” - zauważył bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Głosiciel Maryi

2023-11-21 11:21

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 20

pl.wikipedia.org

Franciszek Antoni Fasani, prezbiter

Franciszek Antoni
Fasani, prezbiter

Jak przystało na wytrawnego kaznodzieję, jego żywiołem było słowo.

Całe życie Franciszka Antoniego Fasani było naznaczone franciszkańskim charyzmatem. Jako dziecko ubogich rolników doskonale poznał, czym są niedostatek i ciężka praca. Gdy miał 6 lat, został ministrantem w kościele Franciszkanów w rodzinnej Lucerze, a później zaczął pobierać nauki w ich przyklasztornej szkole. Szybko rozeznał swoje powołanie – w wieku 14 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 1705 r. otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym w Kolegium Generalnym w Asyżu, które dzięki szybkim postępom w nauce ukończył w 1709 r. Wkrótce wrócił do rodzinnego miasta, na przemian pełnił w klasztorze funkcję mistrza nowicjatu i gwardiana konwentu. Był spowiednikiem i opiekunem ubogich oraz więźniów.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na grudzień: za osoby z niepełnosprawnościami

2023-11-28 17:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W grudniu Franciszek chce zwrócić naszą uwagę na wszystkie osoby z niepełnosprawnościami. W wideo opublikowanym przez Papieską Światową Sieć Modlitwy wzywa do pamiętania o nich nie tylko przed Bogiem, ale i w życiu społecznym. Chodzi tu zarówno o instytucje świeckie, jak i kościelne, a wreszcie o każdego z nas.

Ojciec Święty w przedstawieniu intencji na nadchodzący miesiąc zauważa szczególne potrzeby, jakie są często udziałem osób z niepełnosprawnościami. Poniżej prezentujemy całą wypowiedź papieską:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję