Reklama

Kościół

USA: XIX-wieczny „Apostoł Ameryki” ks. Isaac Hecker bliżej wyniesienia na ołtarze

Zebrani w Baltimore 14 listopada na swym dorocznym zjeździe biskupi amerykańscy przytłaczającą większością głosów (230 za, 7 przeciw i 2 wstrzymujące się) postanowili przyspieszyć sprawę beatyfikacji ks. Isaaca T. Heckera. Bywa on nazywany „Apostołem (XIX-wiecznej) Ameryki”. A arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan uważa, iż życie tego sługi Bożego z jednej strony przypomina „klasyczną historię amerykańską”, z drugiej zaś odznaczało się „niestrudzonym wysiłkiem w głoszeniu Słowa Bożego”.

2023-11-21 08:59

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Isaac Thomas Hecker

Isaac Thomas Hecker

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008, a obecne jego ożywienie oznacza upublicznienie w całym kraju, zwłaszcza w archidiecezji nowojorskiej, różnych materiałów nt. wiary i życia tego kapłana, które - według kardynała Dolana - „mają w sobie siłę, aby nas inspirować” . Chodzi także o głębsze zbadanie dokumentów dotyczących życia tego kapłana.

Życie ks. Isaaca Thomasa Heckera przypomina „klasyczną historię amerykańską” w tym sensie, że urodził się on 18 grudnia 1819 w Nowym Jorku w ubogiej rodzinie przybyłych z Niemiec metodystów. Jego ojciec John Jonas był blacharzem, a on sam rozpoczął pracę0 jako goniec w firmie z artykułami spożywczymi. Duży wpływ na przyszłego kandydata na ołtarze wywarła jego matka Caroline, która wychowywała czworo swoich dzieci w wierze swego Kościoła. Młody Isaac najpierw próbował działać w Partii Demokratycznej, walcząc o prawa biednych emigrantów. Jednocześnie poczuł w sobie powołanie do służby Bożej. Według strony internetowej założonego przezeń Towarzystwa Misjonarzy św. Pawła Apostoła, w 1843 Hecker przeżył widzenie nieba „z jego pełnią światła i radości i z obecnymi tam aniołami”.

Podziel się cytatem

Reklama

Następnie przeniósł się on do Bostonu, gdzie przez pewien czas jego przewodnikiem duchowym był anglikański filozof Orestes Brownson. Pod jego wpływem postanowił zostać duchownym. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się u niego myśl o przejściu na wiarę katolicką. Uzyskał audiencję u ówczesnego katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku Johna Hughesa (1797-1864), po czym 2 sierpnia 1844 ochrzcił go w Nowym Jorku miejscowy biskup pomocniczy John Mc Closkey (1810-65).

Reklama

Aby działać misyjnie w swym kraju, młody konwertyta wybrał zgromadzenie redemptorystów, w którym przyjął 23 października 1849 święcenia kapłańskie. Jeździł po Stanach Zjednoczonych jako rekolekcjonista i kaznodzieja w wielu parafiach. Myśląc o nawróceniu protestantów na katolicyzm wydał w 1855 książkę „Questions of the Soul” (Pytania duszy), opartą na jego osobistych doświadczeniach i przemyśleniach.

Reklama

Aby jeszcze skuteczniej działać jako misjonarz ks. Hecker postanowił założyć nowy zakon, na co udzielił mu zezwolenia bł. Pius IX, zwalniając go jednocześnie ze ślubów zakonnych u redemptorystów. Tak oto w 1865 w archidiecezji nowojorskiej powstało nowe zgromadzenie pod nazwa Księża Misjonarze Św. Pawła Apostoła. W tym samym roku założyciel zaczął wydawać czasopismo „The Catholic World” (Świat Katolicki) i założył Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. W 1869 wziął udział w obradach Soboru Watykańskiego I jako doradca teologiczny bp. Jamesa Gibbonsa z Karoliny Północnej. Po powrocie do kraju stwierdzono u niego w 1870 chroniczną białaczkę, co poważnie ograniczyło jego posługę. Wyjechał więc jeszcze raz do Europy, tym razem na leczenie, skąd wrócił w 1875 r. Do końca życia był gorliwym ewangelizatorem. Zmarł 22 grudnia 1888 w domu swego zgromadzenia na Manhattanie w Nowym Jorku.

Obecnie Towarzystwo Misjonarzy św. Pawła Apostoła (Societas Sacerdotum Missionariorum a Sancto Paulo Apostolo - CSP), liczy ok. 200 członków: kapłanów i braci zakonnych. Działają oni w 17 domach zakonnych i parafiach w USA oraz w Rzymie, posługując tam diasporze amerykańskiej.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Decyzja z Watykanu

Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, 8 listopada 2019 r., wydała dekret ważności w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. Ta decyzja oznacza, że na etapie diecezjalnym dochodzenia odnośnie do życia, heroiczności cnót, sławy świętości i znaków sługi Bożego zostały wiernie zachowane wszystkie normy i procedury prawne.

CZYTAJ DALEJ

Czy modlitwa wystarczy za pokutę?

Pytanie czytelnika: Czy modlitwa wystarczy za pokutę?

CZYTAJ DALEJ

Minister Szynkowski vel Sęk w Brukseli: Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

2023-11-28 15:55

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy niemal 4 proc. własnego PKB na obronę i w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO - powiedział na konferencji NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli.

Przypomniał, że w 2024 r. odbędzie się szczyt NATO w Waszyngtonie. "Wspólnie z sojusznikami zastanawiamy się, w jaki sposób NATO może działać jeszcze skuteczniej, w jaki sposób noże wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach w Madrycie i Wilnie, w jaki sposób odstraszać Rosję polityką odstraszania i obrony" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję