Reklama

Kościół

USA: XIX-wieczny „Apostoł Ameryki” ks. Isaac Hecker bliżej wyniesienia na ołtarze

Zebrani w Baltimore 14 listopada na swym dorocznym zjeździe biskupi amerykańscy przytłaczającą większością głosów (230 za, 7 przeciw i 2 wstrzymujące się) postanowili przyspieszyć sprawę beatyfikacji ks. Isaaca T. Heckera. Bywa on nazywany „Apostołem (XIX-wiecznej) Ameryki”. A arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan uważa, iż życie tego sługi Bożego z jednej strony przypomina „klasyczną historię amerykańską”, z drugiej zaś odznaczało się „niestrudzonym wysiłkiem w głoszeniu Słowa Bożego”.

2023-11-21 08:59

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Isaac Thomas Hecker

Isaac Thomas Hecker

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008, a obecne jego ożywienie oznacza upublicznienie w całym kraju, zwłaszcza w archidiecezji nowojorskiej, różnych materiałów nt. wiary i życia tego kapłana, które - według kardynała Dolana - „mają w sobie siłę, aby nas inspirować” . Chodzi także o głębsze zbadanie dokumentów dotyczących życia tego kapłana.

Życie ks. Isaaca Thomasa Heckera przypomina „klasyczną historię amerykańską” w tym sensie, że urodził się on 18 grudnia 1819 w Nowym Jorku w ubogiej rodzinie przybyłych z Niemiec metodystów. Jego ojciec John Jonas był blacharzem, a on sam rozpoczął pracę0 jako goniec w firmie z artykułami spożywczymi. Duży wpływ na przyszłego kandydata na ołtarze wywarła jego matka Caroline, która wychowywała czworo swoich dzieci w wierze swego Kościoła. Młody Isaac najpierw próbował działać w Partii Demokratycznej, walcząc o prawa biednych emigrantów. Jednocześnie poczuł w sobie powołanie do służby Bożej. Według strony internetowej założonego przezeń Towarzystwa Misjonarzy św. Pawła Apostoła, w 1843 Hecker przeżył widzenie nieba „z jego pełnią światła i radości i z obecnymi tam aniołami”.

Podziel się cytatem

Reklama

Następnie przeniósł się on do Bostonu, gdzie przez pewien czas jego przewodnikiem duchowym był anglikański filozof Orestes Brownson. Pod jego wpływem postanowił zostać duchownym. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się u niego myśl o przejściu na wiarę katolicką. Uzyskał audiencję u ówczesnego katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku Johna Hughesa (1797-1864), po czym 2 sierpnia 1844 ochrzcił go w Nowym Jorku miejscowy biskup pomocniczy John Mc Closkey (1810-65).

Reklama

Aby działać misyjnie w swym kraju, młody konwertyta wybrał zgromadzenie redemptorystów, w którym przyjął 23 października 1849 święcenia kapłańskie. Jeździł po Stanach Zjednoczonych jako rekolekcjonista i kaznodzieja w wielu parafiach. Myśląc o nawróceniu protestantów na katolicyzm wydał w 1855 książkę „Questions of the Soul” (Pytania duszy), opartą na jego osobistych doświadczeniach i przemyśleniach.

Reklama

Aby jeszcze skuteczniej działać jako misjonarz ks. Hecker postanowił założyć nowy zakon, na co udzielił mu zezwolenia bł. Pius IX, zwalniając go jednocześnie ze ślubów zakonnych u redemptorystów. Tak oto w 1865 w archidiecezji nowojorskiej powstało nowe zgromadzenie pod nazwa Księża Misjonarze Św. Pawła Apostoła. W tym samym roku założyciel zaczął wydawać czasopismo „The Catholic World” (Świat Katolicki) i założył Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. W 1869 wziął udział w obradach Soboru Watykańskiego I jako doradca teologiczny bp. Jamesa Gibbonsa z Karoliny Północnej. Po powrocie do kraju stwierdzono u niego w 1870 chroniczną białaczkę, co poważnie ograniczyło jego posługę. Wyjechał więc jeszcze raz do Europy, tym razem na leczenie, skąd wrócił w 1875 r. Do końca życia był gorliwym ewangelizatorem. Zmarł 22 grudnia 1888 w domu swego zgromadzenia na Manhattanie w Nowym Jorku.

Obecnie Towarzystwo Misjonarzy św. Pawła Apostoła (Societas Sacerdotum Missionariorum a Sancto Paulo Apostolo - CSP), liczy ok. 200 członków: kapłanów i braci zakonnych. Działają oni w 17 domach zakonnych i parafiach w USA oraz w Rzymie, posługując tam diasporze amerykańskiej.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aż brakuje słów...

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 21

[ TEMATY ]

beatyfikacja

commons.wikimedia.org/

kard. Marcello Semeraro

kard. Marcello Semeraro

Specjalnie dla Niedzieli mówi kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który będzie przewodniczył Mszy św. beatyfikacyjnej.

Krzysztof Tadej: Beatyfikacja sióstr elżbietanek odbędzie się w czasie, gdy na Ukrainie trwa wojna. W jej trakcie docierają do nas informacje o zabijanych mieszkańcach, gwałconych kobietach, o innych zbrodniach. Powtarza się to, co działo się 77 lat temu, w 1945 r., gdy zginęły siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety. Czy uważa Ksiądz Kardynał, że zbliżająca się beatyfikacja w tym kontekście jest jakimś szczególnym znakiem Boga dla świata? A jeśli tak, to co on oznacza?

Kard. Marcello Semeraro: Wojna jest zawsze tragedią. Zawsze! Powoduje cierpienie osób bezbronnych i śmierć wielu niewinnych ludzi. Historia Polski wyraźnie to pokazuje. Wobec pewnych wiadomości i obrazów wojny nieraz aż brakuje słów. Teraz jesteśmy głęboko poruszeni, być może czujemy złość i zadajemy sobie pytanie: dlaczego to się wydarzyło?! Zbliżająca się beatyfikacja pokazuje jednak, że obok straszliwego oblicza ludzkiego okrucieństwa zawsze można dostrzec dobro. Święci i błogosławieni udowadniają nam, że nawet w najciemniejszych chwilach czynienie dobra jest możliwe. A tam, gdzie patrząc w przyszłość, człowiek nie jest w stanie dostrzec żadnych pozytywnych znaków, święci ukazują światło miłości, moc wiary, wolność wyrażającą się w darze z samego siebie, co zawsze budzi nadzieję.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Dubaju: znak zaangażowania Kościoła w obronę Stworzenia

2023-11-28 15:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Dubaju

Grzegorz Gałązka

"Będziemy towarzyszyć papieżowi naszymi modlitwami, aby to spotkanie z głowami państw na ważny temat zmian klimatycznych rzeczywiście osiągnęło wszystkie wyznaczone cele" - zapewnił bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej. W rozmowie z portalem Vatican News wyraził radość z racji zbliżającej się podróży papieża do Dubaju, zaproszonego do wygłoszenia przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ Cop28, który oficjalnie rozpocznie się 30 listopada i zakończy 12 grudnia.

Franciszek - który przybędzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wieczorem 1 grudnia i odleci do Watykanu po południu 3 grudnia - jest pierwszym papieżem w historii, który weźmie udział w szycie COP28 zwołanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, podczas której „wielcy” tej Ziemi podsumują przede wszystkim redukcję gazów cieplarnianych i rozwój odnawialnych źródeł energii. "Uważam za bardzo interesujące, że papież zdecydował się uczestniczyć w tym wydarzeniu w dramatycznym momencie dla losów klimatycznych naszej planety i wyraża całą uwagę i troskę Kościoła", zaznaczył bp Martinelli.

CZYTAJ DALEJ

Wody termalne dla samorządów - gminy otrzymają dofinansowanie NFOŚiGW

2023-11-28 15:32

[ TEMATY ]

gospodarka

ekologia

Materiał prasowy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera rozwój geotermii poprzez programy priorytetowe przekazując setki milionów na ten cel w ciągu kilku ostatnich lat. 24 listopada br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa „Wody termalne dla samorządów - gminy otrzymają dofinansowanie NFOŚiGW”.

– Rozwój geotermii będącej odnawialnym źródłem energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Geotermia to potencjał, który powinny wykorzystywać samorządy. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierają tego typu projekty. Programy priorytetowe cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego ogłaszamy zwiększenie budżetu w naborze programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” mówi Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję