Reklama

Franciszek

Franciszek zaniepokojony sytuacją Kościoła w Niemczech

"Ja również podzielam to zaniepokojenie licznymi konkretnymi krokami, które są obecnie podejmowane przez dużą część tego lokalnego Kościoła, a które grożą coraz większym oddalaniem się od wspólnej drogi Kościoła powszechnego" - napisał papież Franciszek w osobistym liście do czterech niemieckich katoliczek, w tym dwóch będących profesorami teologii - donosi w dzisiejszym wydaniu niemiecki dziennik Die Welt.

2023-11-21 10:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież krytykuje ustanowienie Komisji Synodalnej, która ma przygotować wprowadzenie organu doradczego i decyzyjnego. Zaznacza, że w formie nakreślonej w odpowiednim tekście rezolucji nie może być on pogodzony z sakramentalną strukturą Kościoła katolickiego, a jego ustanowienie zostało zakazane przez Stolicę Apostolską w liście z 16 stycznia 2023 r. List ten został zatwierdzony przez Ojca Świętego.

Franciszek wskazuje następnie: „Zamiast szukać «zbawienia» w coraz to nowych ciałach i omawiać w kółko te same tematy w pewnym egocentryzmie, w moim «Liście do Pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech» (z 29 czerwca 2019 r. przyp. KAI) chciałem przypomnieć o potrzebie modlitwy, pokuty i adoracji oraz zaprosić ludzi do otwarcia się i wyjścia «na spotkanie naszych braci, zwłaszcza tych, których można spotkać na progach naszych kościołów, na ulicach, w więzieniach, w szpitalach, na placach i w miastach» (no. 8 )."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Utworzona Komisja Synodalna ma przygotować ustanowienie Rady Synodalnej. W tym nowym organie biskupi i katolicy świeccy chcą kontynuować konsultacje na temat władzy, roli kobiet, moralności seksualnej i kapłańskiego stylu życia. Komisja synodalna rozpoczęła swoją pracę 10 listopada.

Reklama

Osobisty list Franciszka z 10 listopada jest odpowiedzią na list z 6 listopada. W nim dwie teolożki Katharina Westerhorstmann i Marianne Schlosser, dziennikarka Dorothea Schmidt i filozofka religijna Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz wyraziły troskę o jedność z Rzymem w świetle niemieckiego procesu reform lansowanych przez tzw. "drogę synodalną".

Wszystkie cztery adresatki papieskiego listu były delegatkami na "drogę synodalną", zanim zrezygnowały z mandatu w lutym bieżącego roku, na krótko przed rozpoczęciem piątego zgromadzenia tego gremium. Wyjaśniły wówczas swoją decyzję, mówiąc, że niemiecki Kościół coraz bardziej dystansuje się od Kościoła powszechnego poprzez "drogę synodalną", która podawała w wątpliwość zasadnicze nauczanie Kościoła katolickiego.

Westerhorstmann powiedziała Die Welt: „Byłyśmy zaskoczone, że papież odpowiedział nam w ciągu kilku dni”. Uderzył je fakt, że list Ojca Świętego nosi dokładną datę ukonstytuowania się komitetu synodalnego. „Z naszego punktu widzenia nie jest to przypadkiem. Jesteśmy wdzięczne za jasność słów papieża. Troska o jedność dotyczy nie tylko Niemiec, ale ma ogromne znaczenie dla całego Kościoła powszechnego światowego” - powiedziała Westerhorstmann.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o potrzebie reformy gospodarki i prawie do godnej pracy

[ TEMATY ]

gospodarka

papież Franciszek

pandemia

Papież Franciszek zaapelował o głęboką reformę życia gospodarczego, które nie będzie się kierować jedynie filozofią zysku i zgadzać na to, by całe grupy społeczne były wykluczone z dobra wspólnego. Przemawiając do uczestników 109. Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbywa się dziś w Genewie, przypomniał, że koronawirus sprawił, iż w czasie pandemii pracę straciła bezprecedensowa liczba ludzi na całym świecie.

Nawiązując do tematu konferencji, która poświęcona jest sytuacji migrantów i pracowników wykluczonych z krajowych programów opieki zdrowotnej, Franciszek wskazał, że świat znalazł się w kluczowym momencie, gdy chodzi o życie społeczne i gospodarcze, co stawia przed nim ważne wyzwania co do przyszłości. Podkreślił, że optyki przyszłych działań gospodarczych nie może wyznaczać jedynie zysk.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Teodor Sawielewicz: Adwent to dla zespołu Teobańkologii gorący czas

2023-12-04 11:04

[ TEMATY ]

adwent

Materiał prasowy

Adwent to dla zespołu Teobańkologii gorący czas - przyznał ks. Teodor Sawielewicz. Rekolekcjonista, założyciel kanału Teobańkologia, w rozmowie z KAI opowiedział o specjalnych inicjatywach związanych z Adwentem oraz "Godziną łaski". Duchowny mówi także o tym jak dobrze przeżyć czas przygotowań do Bożego Narodzenia.

Anna Rasińska (KAI): W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia, przypada tzw. "Godzina łaski". Z tej okazji na kanale Teobańkologia zaplanowano szczególne wydarzenie, czy mógłby Ksiądz zdradzić jakie?

CZYTAJ DALEJ

Staniątki: mniszki zapraszają na karpie i świąteczne potrawy

2023-12-05 15:41

[ TEMATY ]

siostry

Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Benedyktynki ze Staniątek oferują już możliwość zakupu karpi, wypieków i potraw świątecznych na stoły bożonarodzeniowe. To forma kwesty na remont i ogrzanie zabytkowego opactwa.

Karpie pochodzą ze stawów przepływowych znajdujących się na terenie opactwa, w których prowadzona jest ekologiczna hodowla karpi. - Są one karmione pszenicą i kukurydzą, dlatego co roku cieszą się dużym uznaniem - mówi matka ksieni, Stefania Polkowska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję