Reklama

Kościół

Jasna Góra: biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce

W trakcie obrad 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 20-21 listopada br. odbywa się na Jasnej Górze o założeniach nowego programu duszpasterskiego na rok 2023/2024 zatytułowanego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” mówił ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW.

2023-11-21 12:37

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wielbski nawiązał do postulatów II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który był w dniach 19-21 września w Licheniu. Jego uczestnicy - teolodzy, biskupi, wierni, świeccy, proboszczowie pragnęli postawić diagnozę, zinterpretować aktualną sytuację, w kontekście przesłanek biblijno- teologicznych sformułować pewne postulaty. „Te postulaty zostały zebrane, przedstawione, z zachętą, aby budować strategię dla Kościoła w Polsce, bo nie raz się wydaje, że pewne działania duszpasterskie są dość okazjonalne. Oczywiście otwieramy się na Ducha Świętego, ale też budujemy, strategię, ją realizujemy i ewoluujemy w duchu synodalnym” - powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Wielbski zauważył, że podczas wrześniowego Kongresu w Licheniu można było dostrzec szereg problemów przeżywanych obecnie przez społeczeństwo w Polsce, zachodzące przemiany kulturowe. W tym kontekście zwrócono uwagę na konieczność dobrego przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie, a także duszpasterskie towarzyszenie rodzinom. Podkreślił, że nie można nie dostrzegać wyzwań jakimi jest towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. „Trzeba spokojnie diagnozować pewne zjawiska, szukać przyczyn i wytyczać kierunki działań” - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Pytany o realizację tego programu w parafiach ks. prof. Wielebski zaznaczył, że jest on wypracowywany we współpracy z księżmi proboszczami, wikariuszami i kompetentnymi osobami świeckimi. „Jeżeli coś razem współtworzymy, to nie odbieramy tego, jakby zostało przywiezione «w teczce». Mamy świadomość, że to jest też częścią naszej pracy i myślę, że w tym kierunku powinniśmy zmierzać” - powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat ze spotkania Rządu RP i Episkopatu Polski

[ TEMATY ]

spotkanie

episkopat

rząd

twitter/ks. Józef Kloch

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Dnia 17 grudnia 2014 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. W trakcie spotkania omawiano zasadniczy temat – wizytę Papieża Franciszka w Polsce w 2016 roku, połączoną ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie oraz z 1050. rocznicą chrztu Polski. Obie strony zwróciły uwagę na rolę samorządów w organizowaniu tych przedsięwzięć i potrzebę powołania grup roboczych złożonych z reprezentantów zaangażowanych stron.

Komunikat ze spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Fosse - laureat Nagrody Nobla: wiem, że pośród najgorszych ciemności Bóg był najbliżej

2023-12-07 11:42

[ TEMATY ]

świadectwa

pl.wikipedia.org

Jon Fosse

Jon Fosse

Literatura istnieje właśnie dlatego, że wiele jest rzeczy, które bardzo trudno jest wypowiedzieć słowami. Po cóż mielibyśmy pisać wiersze, powieści czy sztuki teatralne, gdyby wszystko dało się powiedzieć w sposób prosty i bezpośredni - mówi Jon Fosse, tegoroczny laureat Nagrody Nobla, dodając, że do tych rzeczywistości, które trudno ująć w słowa należy również jego chrześcijańska, a od 11 lat wiara katolicka.

Norweski noblista pisze o niej otwarcie w swej ostatniej książce „Septologia”. Stawiając swych bohaterów w bardzo trudnych, wręcz patologicznych sytuacjach, pokazuje, jak żyć w nich wiarą i znajdować w niej ocalenie, jak modlić się w takich sytuacjach, wypowiadając z ufnością proste słowa modlitwy. Nawiązując do tej książki, Fosse podkreśla, że w jego życiu to właśnie pośród najgorszych ciemności Bóg był najbliższej niego.

CZYTAJ DALEJ

Senat rozpoczął obrady, zajmie się m.in. nowelą ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa

2023-12-08 11:38

[ TEMATY ]

senat

Michał Józefaciuk/senat.gov.pl

W piątek po godz. 11 Senat wznowił przerwane 30 listopada posiedzenie; zajmie się m.in. nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładającą refundację metody in vitro z budżetu państwa.

Przed rozpoczęciem obrad Senat uczcił minutą ciszy zmarłego 30 listopada senatora I kadencji Bolesława Józefa Fleszara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję