Reklama

Kościół

Jasna Góra: biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce

W trakcie obrad 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 20-21 listopada br. odbywa się na Jasnej Górze o założeniach nowego programu duszpasterskiego na rok 2023/2024 zatytułowanego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” mówił ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW.

2023-11-21 12:37

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wielbski nawiązał do postulatów II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który był w dniach 19-21 września w Licheniu. Jego uczestnicy - teolodzy, biskupi, wierni, świeccy, proboszczowie pragnęli postawić diagnozę, zinterpretować aktualną sytuację, w kontekście przesłanek biblijno- teologicznych sformułować pewne postulaty. „Te postulaty zostały zebrane, przedstawione, z zachętą, aby budować strategię dla Kościoła w Polsce, bo nie raz się wydaje, że pewne działania duszpasterskie są dość okazjonalne. Oczywiście otwieramy się na Ducha Świętego, ale też budujemy, strategię, ją realizujemy i ewoluujemy w duchu synodalnym” - powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Wielbski zauważył, że podczas wrześniowego Kongresu w Licheniu można było dostrzec szereg problemów przeżywanych obecnie przez społeczeństwo w Polsce, zachodzące przemiany kulturowe. W tym kontekście zwrócono uwagę na konieczność dobrego przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie, a także duszpasterskie towarzyszenie rodzinom. Podkreślił, że nie można nie dostrzegać wyzwań jakimi jest towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. „Trzeba spokojnie diagnozować pewne zjawiska, szukać przyczyn i wytyczać kierunki działań” - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Pytany o realizację tego programu w parafiach ks. prof. Wielebski zaznaczył, że jest on wypracowywany we współpracy z księżmi proboszczami, wikariuszami i kompetentnymi osobami świeckimi. „Jeżeli coś razem współtworzymy, to nie odbieramy tego, jakby zostało przywiezione «w teczce». Mamy świadomość, że to jest też częścią naszej pracy i myślę, że w tym kierunku powinniśmy zmierzać” - powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Episkopat o Biblii, dziennikarze
o lekcji religii

[ TEMATY ]

Biblia

episkopat

Hiszpania

Bożena Sztajner/Niedziela

Nowe wydanie Pisma Świętego przygotował na Rok Wiary Episkopat Hiszpanii. Biblia pojawiła się w dwóch wersjach: drukowanej i elektronicznej. Konferencja prasowa, na której ją zaprezentowano, skupiła się jednak na innym temacie, a mianowicie na losach lekcji religii w związku z kolejną reformą szkolnictwa, przygotowywaną przez rząd.

CZYTAJ DALEJ

Adwent przed Adwentem?

2023-11-27 18:13

[ TEMATY ]

komentarz

#NiezbędnikAdwentowy

Red.

Do Bożego Narodzenia przed Adwentem zdążyliśmy już przywyknąć, ale by Adwent zaczynać przez terminem, to raczej niespotykane.

Tymczasem tegoroczny Adwent jest wyjątkowo krótki, bo czwarta niedziela Adwentu będzie zarazem dniem Wigilii uroczystości Narodzenia Pańskiego, zatem będzie niemal o tydzień krótszy niż zwykle.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w tym roku papieska Pasterka o 19.30

2023-11-28 13:42

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty będzie przewodniczył w tym roku tradycyjnej „Pasterce” w Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 19.30 - wynika z opublikowanego przez Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych kalendarza uroczystości pod przewodnictwem papieża. Podpisał go mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, abp Diego Ravelli.

Poniżej plan obchodów świąt w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję