Reklama

Kościół

Stolica Apostolska: interesy gospodarcze i geopolityczne triumfują nad szacunkiem dla osoby

"Imperatywy strategiczne oraz interesy gospodarcze i geopolityczne triumfują nad szacunkiem dla osoby", uważa stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie. W swoim przemówieniu abp Ettore Balestrero przedstawił propozycję utworzenia międzynarodowej agencji ds. sztucznej inteligencji, aby ułatwić jak największą wymianę informacji w celach pokojowych.

2023-11-21 13:51

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W głębokim mroku konfliktów międzynarodowe prawo humanitarne musi pozostać istotnym bastionem chroniącym godność każdego człowieka. Niestety, jest oczywiste, że nawet dzisiaj, być może nawet bardziej niż w przeszłości, godność ta jest zbyt często naruszana w imię imperatywów militarnych lub politycznych" - powiedział watykański dyplomata podczas 54. zwyczajnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia broni konwencjonalnej (CCW).

Na spotkaniu watykański delegat zaproponował w imieniu Stolicy Apostolskiej utworzenie międzynarodowej agencji ds. sztucznej inteligencji w celu ułatwienia i zagwarantowania prawa wszystkich państw do uczestniczenia w jak najszerszej wymianie informacji naukowych i technologicznych w celach pokojowych i dla wspólnego dobra całej rodziny ludzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W swoim przemówieniu abp Balestrero skupił się na międzynarodowym prawie humanitarnym, "instrumencie służącym ochronie niewinnych cywilów i zapobieganiu, na ile to możliwe, ludzkim cierpieniom spowodowanym konfliktami zbrojnymi, których negatywne konsekwencje są odczuwalne przez pokolenia". Powiedział, że niezwykle trudno jest "zdefiniować tak zwaną równowagę między strategiczną i wojskową «koniecznością» a względami humanitarnymi", ale - zapytał - "ilu zabitych i rannych trzeba policzyć, zanim potępi się pewne zachowania militarne jako niedopuszczalne, a w konsekwencji stwierdzi, że ta «równowaga» jest niezrównoważona?".

Odpowiedź na to "tragiczne" pytanie, które ujawnia "bezpośrednie i oczywiste naruszenie ludzkiej godności", może być jeszcze bardziej tragiczna, ponieważ według abp Balestrero "strategiczne i polityczne «imperatywy», a także interesy gospodarcze i geopolityczne triumfują nad szacunkiem należnym każdemu człowiekowi".

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Balestrero przypomniał wezwanie papieża "do dostrzeżenia wszystkich tych cywilów, których zabicie zostało uznane za szkody uboczne". "Nawet pośród ran wojennych nie możemy znużyć się pamiętaniem, że każda istota ludzka jest święta" - powiedział watykański dyplomata. Stolica Apostolska jest zaniepokojona używaniem, zwłaszcza na obszarach zaludnionych, broni kasetowej, "która jest coraz mniej «konwencjonalna», a coraz bardziej «bronią masowego rażenia», powodując wysiedlenia i niszcząc miasta, szkoły, szpitale, miejsca kultu i niezbędną infrastrukturę dla ludności cywilnej". "Dramatyczna rzeczywistość w terenie dokumentuje niszczycielskie skutki użycia broni wybuchowej na obszarach zaludnionych" - powiedział arcybiskup.

Reklama

Wezwał do konkretnego wdrożenia "Deklaracji politycznej w sprawie wzmocnienia ochrony ludności cywilnej przed humanitarnymi konsekwencjami użycia broni wybuchowej na obszarach zaludnionych (EWIPA)", która została podpisana w Dublinie rok temu, aby "przejść od paradygmatu «szkód ubocznych» do paradygmatu «zamierzonej ochrony»" i "uniknąć utraty niewinnych istnień ludzkich".

Reklama

Ostatni punkt poruszony przez hierarchę w Genewie dotyczył autonomicznych zabójczych systemów uzbrojenia (LAWS) "To przygnębiające", zauważył, "że po dekadzie trudnych dyskusji osiągnięto niewiele konkretnych rezultatów". Dlatego też powtórzył poparcie Stolicy Apostolskiej dla negocjacji w sprawie prawnie wiążącego instrumentu i natychmiastowego moratorium na rozwój lub wdrażanie tych systemów. Wyjaśnił, że rozwój autonomicznych systemów uzbrojenia może mieć "nieprzewidywalne konsekwencje", a także "poważne reperkusje dla pokoju i stabilności".

Według abp Balestrero, rosnące i powszechne użycie uzbrojonych dronów jest już "smutnym zwiastunem przyszłego koszmaru, którego można i należy uniknąć dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich zainteresowanych stron, jako prawdziwej rodziny narodów".

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strasburg: Stolica Apostolska nie może być pozywana w sprawie przestępstw duchownych

[ TEMATY ]

Strasburg

Stolica Apostolska

Monika Książek

Nie można pozywać Stolicy Apostolskiej za przypadki wykorzystywania seksualnego, popełnione przez księży w różnych krajach - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Odrzucił o dzisiaj skargę 24 powodów, którzy bezskutecznie pozywali Watykan przed belgijskimi sądami za akty pedofilii popełnione przez katolickich księży.

ETPC powołał się w szczególności na immunitet Stolicy Apostolskiej uznany przez zasady prawa międzynarodowego".

CZYTAJ DALEJ

Od Maryi uczmy się pokory wobec Boga

2023-12-07 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Monika Książek

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym zostało nazwane przez Anioła, zanim się poczęło w łonie [Matki].

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież po raz pierwszy po chorobie pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych

2023-12-08 12:34

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek, który ostatnio chorował, po raz pierwszy od prawie dwóch tygodni pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański z okazji przypadającej w piątek uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tysiące osób. Papież przechodził ostry stan zapalny oskrzeli.

Franciszek mówił zdecydowanie lepszym głosem. Gdy chorował, rozważania przed modlitwą Anioł Pański i katechezę podczas audiencji generalnych odczytywał lektor.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję