Reklama

Kościół

Stolica Apostolska: interesy gospodarcze i geopolityczne triumfują nad szacunkiem dla osoby

"Imperatywy strategiczne oraz interesy gospodarcze i geopolityczne triumfują nad szacunkiem dla osoby", uważa stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie. W swoim przemówieniu abp Ettore Balestrero przedstawił propozycję utworzenia międzynarodowej agencji ds. sztucznej inteligencji, aby ułatwić jak największą wymianę informacji w celach pokojowych.

2023-11-21 13:51

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W głębokim mroku konfliktów międzynarodowe prawo humanitarne musi pozostać istotnym bastionem chroniącym godność każdego człowieka. Niestety, jest oczywiste, że nawet dzisiaj, być może nawet bardziej niż w przeszłości, godność ta jest zbyt często naruszana w imię imperatywów militarnych lub politycznych" - powiedział watykański dyplomata podczas 54. zwyczajnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia broni konwencjonalnej (CCW).

Na spotkaniu watykański delegat zaproponował w imieniu Stolicy Apostolskiej utworzenie międzynarodowej agencji ds. sztucznej inteligencji w celu ułatwienia i zagwarantowania prawa wszystkich państw do uczestniczenia w jak najszerszej wymianie informacji naukowych i technologicznych w celach pokojowych i dla wspólnego dobra całej rodziny ludzkiej.

W swoim przemówieniu abp Balestrero skupił się na międzynarodowym prawie humanitarnym, "instrumencie służącym ochronie niewinnych cywilów i zapobieganiu, na ile to możliwe, ludzkim cierpieniom spowodowanym konfliktami zbrojnymi, których negatywne konsekwencje są odczuwalne przez pokolenia". Powiedział, że niezwykle trudno jest "zdefiniować tak zwaną równowagę między strategiczną i wojskową «koniecznością» a względami humanitarnymi", ale - zapytał - "ilu zabitych i rannych trzeba policzyć, zanim potępi się pewne zachowania militarne jako niedopuszczalne, a w konsekwencji stwierdzi, że ta «równowaga» jest niezrównoważona?".

Odpowiedź na to "tragiczne" pytanie, które ujawnia "bezpośrednie i oczywiste naruszenie ludzkiej godności", może być jeszcze bardziej tragiczna, ponieważ według abp Balestrero "strategiczne i polityczne «imperatywy», a także interesy gospodarcze i geopolityczne triumfują nad szacunkiem należnym każdemu człowiekowi".

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Balestrero przypomniał wezwanie papieża "do dostrzeżenia wszystkich tych cywilów, których zabicie zostało uznane za szkody uboczne". "Nawet pośród ran wojennych nie możemy znużyć się pamiętaniem, że każda istota ludzka jest święta" - powiedział watykański dyplomata. Stolica Apostolska jest zaniepokojona używaniem, zwłaszcza na obszarach zaludnionych, broni kasetowej, "która jest coraz mniej «konwencjonalna», a coraz bardziej «bronią masowego rażenia», powodując wysiedlenia i niszcząc miasta, szkoły, szpitale, miejsca kultu i niezbędną infrastrukturę dla ludności cywilnej". "Dramatyczna rzeczywistość w terenie dokumentuje niszczycielskie skutki użycia broni wybuchowej na obszarach zaludnionych" - powiedział arcybiskup.

Reklama

Wezwał do konkretnego wdrożenia "Deklaracji politycznej w sprawie wzmocnienia ochrony ludności cywilnej przed humanitarnymi konsekwencjami użycia broni wybuchowej na obszarach zaludnionych (EWIPA)", która została podpisana w Dublinie rok temu, aby "przejść od paradygmatu «szkód ubocznych» do paradygmatu «zamierzonej ochrony»" i "uniknąć utraty niewinnych istnień ludzkich".

Reklama

Ostatni punkt poruszony przez hierarchę w Genewie dotyczył autonomicznych zabójczych systemów uzbrojenia (LAWS) "To przygnębiające", zauważył, "że po dekadzie trudnych dyskusji osiągnięto niewiele konkretnych rezultatów". Dlatego też powtórzył poparcie Stolicy Apostolskiej dla negocjacji w sprawie prawnie wiążącego instrumentu i natychmiastowego moratorium na rozwój lub wdrażanie tych systemów. Wyjaśnił, że rozwój autonomicznych systemów uzbrojenia może mieć "nieprzewidywalne konsekwencje", a także "poważne reperkusje dla pokoju i stabilności".

Według abp Balestrero, rosnące i powszechne użycie uzbrojonych dronów jest już "smutnym zwiastunem przyszłego koszmaru, którego można i należy uniknąć dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich zainteresowanych stron, jako prawdziwej rodziny narodów".

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust zupełny dla dotkniętych koronawirusem

Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret udzielający odpustu zupełnego wiernym zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, a także pracownikom służby zdrowia, rodzinom i wszystkim w jakikolwiek sposób dotkniętym tym problemem.


Podziel się cytatem

Penitencjaria Apostolska udziela pod tymi samymi warunkami odpustu zupełnego tym wiernym, którzy będą modlić się w intencji ustania epidemii i umocnienia tych, którzy cierpią z jej powodu oraz w intencji zbawienia wiecznego zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Gądecki i bp G. Bätzing o potrzebie poprawy relacji między episkopatami Polski i Niemiec

2023-11-28 11:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między obu Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.

Wczoraj przewodniczący Episkopatów Niemiec i Polski szczerze rozmawiali ze sobą przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp. Georg Bätzing w mediach społecznościowych na stronach Konferencji Episkopatu Niemiec poinformował:

CZYTAJ DALEJ

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

2023-11-28 14:22

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Adwokatka i aktywistka Monika Horna-Cieślak została wybrana we wtorek przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Kandydaturę Moniki Horny-Cieślak poparło 246 posłów, 195 było przeciw, wstrzymało się trzech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję