Reklama

Wiadomości

NFOŚiGW przekaże ponad 620 tys. złotych na termomodernizację obiektów parafialnych

Budynki Parafii Rzymskokatolickiej w Kraskowie oraz Parafii Rzymskokatolickiej w Odrowążku zostaną zmodernizowane dzięki umowom podpisanym 16 listopada 2023 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na poprawę efektywności energetycznej budynków NFOŚiGW przekaże ponad 620 tys. złotych. Łączna powierzchnia budynków, które zostaną objęte modernizacją to 1076 m2.

[ TEMATY ]

NFOŚiGW

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Efektywność energetyczna budynków to ważny element transformacji energetycznej w Polsce i jeden z celów wyznaczonych przez Unię Europejską. Narodowy Fundusz udziela dofinansowania na te cele w różnych programach pomocowych, począwszy od budynków prywatnych (np. program „Czyste Powietrze”), skończywszy na budynkach użyteczności publicznej (np. szpitale, szkoły, uczelnie, itd.). Dzisiejsze umowy dotyczą poprawy efektywności budynków parafii, co jest tematem istotnym nie tylko dla wspólnoty, ale także dla środowiska. W obydwu miejscach odbywa się wiele działań, a zatem zużycie energii bywa znaczące. Dążąc do poprawy efektywności energetycznej, możemy osiągnąć kilka celów. Po pierwsze zredukujemy koszty energii, co oznacza więcej środków, które placówki mogą przeznaczyć na misje i projekty dobroczynne. Jednak przede wszystkim zminimalizujemy nasz wpływ na środowisko zmniejszając emisję smogu i gazów cieplarnianych. – mówi Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

Przedsięwzięcia pn.: „Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie poprzez modernizację energetyczną budynku plebanii w Odrowążku”, a także termomodernizacja obiektów Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi w Kraskowie, polegać będą na zmniejszeniu emisji CO2 oraz zapotrzebowania na energię pierwotną poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modernizacja energetyczna w budynku plebanii Parafii w Odrowążku przewiduje prace związane m.in. z: montażem ogniw fotowoltaicznych, modernizacją instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Docieplony zostanie stropodach, a także ściany zewnętrzne. Powierzchnia budynków objętych termomodernizacją to 470.03 m2. Termin zakończenia inwestycji został zaplanowany na 30 czerwca 2024 r. NFOŚiGW na ten cel przekaże ponad 170 tys. złotych.

Prace, które zostaną przeprowadzone w budynku Kościoła i Plebanii w Parafii św. Jadwigi Śląskiej to m.in.: montaż ogrzewania podłogowego, wykonanie instalacji grzejnikowej, docieplenie dachu oraz montaż systemu zarządzania energią. Powierzchnia budynków objętych termomodernizacją to 910 m2. Realizowane przedsięwzięcie ma na celu z jednej strony ograniczenie negatywnego wpływu ogrzewania obiektów Kościoła i Plebanii, z drugiej zaś ograniczenie rosnących kosztów ogrzewania przy jednoczesnym niezadowalającym stanie technicznym tychże obiektów. Parafia otrzyma ponad 450 tys. złotych od NFOŚiGW na realizację inwestycji.

Reklama

Dzięki tej inwestycji nastąpi zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynku Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi o 554,07 GJ w skali roku. Ilość wytwarzanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego wyniesie 5,81 MWh rocznie, a cieplnej wyniesie 66,384 GJ rocznie. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych w Parafii w Kraskowie to 27,90 Mg, natomiast w Parafii w Odrowążku to 106,43 Mg.

Obydwie umowy zostały podpisane 16 listopada 2023 roku przez Artura Michalskiego – Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW oraz przedstawicieli beneficjenta: Ks. Piotra Glinka – Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi w Kraskowie, a także Ks. Kan. Wincentego Chodowicza – Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku.

***

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest liderem we wdrażaniu programów zmieniających na lepsze jakość życia w Polsce. Od ponad 34 lat inicjuje i wspiera działania na rzecz środowiska i transformacji energetycznej. Podległa Ministerstwu Klimatu i Środowiska instytucja finansuje i współfinansuje przedsięwzięcia proekologiczne. Dzięki środkom NFOŚiGW uruchomiono inwestycje o wartości ponad 290 mld zł z czego prawie 2/3 dzięki środkom własnym NFOŚiGW. Z jej wsparcia korzystają zarówno przedsiębiorcy, samorządy i administracja państwowa, jak i uczelnie, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

2021-11-23 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatni dzwonek dla gmin na pieniądze z programu „Czyste Powietrze”

[ TEMATY ]

NFOŚiGW

Adobe.Stock

Już tylko do końca tego roku (do 31.12.2023) trwa nabór dla samorządów zainteresowanych udziałem w programie „Czyste Powietrze”. To szansa na przedłużenie dotychczasowej współpracy z gminami, które już korzystały z zachęt finansowych programu oraz dla tych, które chciałyby zgłosić się po raz pierwszy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadza nową zachętę dla gmin. To dopłata za pomoc w wypełnianiu i składaniu wniosków o płatność. Na ten cel zarezerwowano ponad 121 mln zł na cały okres wdrażania programu.

„Gminy mają realny wpływ na poprawę jakości powietrza na swoim terenie. Program „Czyste Powietrze” ułatwia samorządom podejmowanie efektywnych działań w tym zakresie. Jak co roku, zainteresowanym korzyściami finansowymi gminom, we współpracy z funduszami wojewódzkimi, udostępniamy nowe środki, dzięki którym codziennie zmienia się jakość życia Polaków w ich stermomodernizowanych domach wyposażonych w nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Warto przypomnieć, że do naszego programu zgłosiło się około 86 proc. polskich gmin, które zapraszamy do dalszej współpracy. Otwieramy też drzwi dla tych samorządów, które jeszcze nie miały okazji korzystać z naszych zachęt finansowanych w programie”mówi Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków oraz wiceprezes NFOŚiGW.

CZYTAJ DALEJ

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Pragnę"

2024-02-29 21:19

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Adobe Stock

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

A niektórzy spośród stojących tam, słysząc te słowa, mówili: „Oto Eliasza woła” (Mk 15, 33–35). Jezus zaś będąc świadomy tego, że wszystko się dokonało, zawołał — w czym wypełniły się również słowa Pisma: Pragnę. (J 19, 28)

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa przed Willą Jasny Dom – miejscem kaźni bohaterów podziemia

2024-02-29 20:45

[ TEMATY ]

modlitwa

Warszawa

żołnierze wyklęci

wikipedia/autor:Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Willa Jasny Dom w Warszawie

Willa Jasny Dom w Warszawie

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed znajdującą się w Warszawie-Włochach Willą Jasny Dom, miejscu kaźni bohaterów podziemia niepodległościowego odbyły się dziś uroczystości upamiętniające. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, a pod tablicą poświęconą polskim patriotom złożone zostały kwiaty.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał historię willi, gdzie po wojnie swoją siedzibę miała Informacja Wojskowa, a jej więźniami byli bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego. Podkreślił, że obecnie willa, dzięki działającej wraz z nią fundacji, jest „ważnym miejscem edukacyjnym dla młodzieży i stałym punktem na martyrologicznej mapie stolicy”. - Nieprzypadkowo na ścianie budynku umieszczony został znak Polski Walczącej, symbol Polskiego Państwa Podziemnego, który przypominał okupantom, że Rzeczpospolita trwa. Ten znak stał się symbolem etosu zbudowanego na przekonaniu, że Ojczyzna jest wspólnym dobrem Polaków, wartym największych poświęceń. Żyjąc w wolnej Polsce, kłaniamy się wszystkim żołnierzom pierwszej i drugiej konspiracji, którzy swe życie oddali za wolną i niepodległą Polskę. Składamy im dzisiaj zasłużony hołd - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję