- To wspólnie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które nieustannie uwrażliwia nas na sytuację prześladowanych chrześcijan, już kolejny raz Jasna Góra włącza się w kampanię RedWeek. Chcemy przypomnieć nam wierzącym tutaj w Polsce, ale i na świecie, że wiele naszych sióstr i wielu naszych braci za przyznanie się do Chrystusa jest prześladowana, ponosi różnego rodzaju kary, a czasami nawet i oddaje swoje życie. Pragniemy się z nimi jednoczyć. Modlimy się za tych, którzy każdego dnia muszą się zmagać o swoja wiarę, niejednokrotnie narażając życie i zdrowie, aby w niej wytrwali. Chcemy też prosić dla oprawców, prześladowców o łaskę opamiętania - powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.
Obecnie ma miejsce największe prześladowanie chrześcijan w historii. Według szacunków, w 50 krajach, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, około 360 mln chrześcijan spotyka się z bardzo wysokim lub ekstremalnym poziomem prześladowań i dyskryminacji za wyznawanie Jezusa Chrystusa. Co siódmy chrześcijanin na świecie jest prześladowany, a w Afryce co piąty. Wyznawcy Chrystusa są zabijani, torturowani fizycznie, dochodzi do aktów dyskryminacji w postaci np. zakazu spotkań, utraty miejsca pracy, zakazu budowania kościołów chrześcijańskich lub ograniczenia szansy na zdobycie wykształcenia.
Akcja RedWeek została zainaugurowana w Wielkiej Brytanii. Biuro londyńskie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2015 roku podświetliło kilka budynków, w tym krajowy parlament. Z czasem kampania nabrała wydźwięku międzynarodowego. Na czerwono podświetlane są m.in. figura Chrystusa w Rio de Janeiro, Koloseum w Rzymie i Bazylika Sacre Coeur w Paryżu. W Polsce do akcji zaproszone zostały Wrocław (podświetlony został dworzec PKP) oraz Jasna Góra, gdzie wieczorem rozbłyśnie na czerwono wieża, jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków architektonicznych w Polsce. Wieża ma 106,3 m wysokości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu