Reklama

Dzień Migranta i Uchodźcy

Benedykt XVI błogosławi Polakom żyjącym poza krajem

Niedziela Ogólnopolska 5/2012, str. 21

S. Lucyna Pieper MChR

Bp Wiesław Lechowicz przewodniczy Mszy św. w kaplicy domu generalnego Księży Chrystusowców w Poznaniu, 15 stycznia 2012 r.

Bp Wiesław Lechowicz przewodniczy Mszy św. w kaplicy domu generalnego Księży Chrystusowców w Poznaniu, 15 stycznia 2012 r.

Pod hasłem „Migracja a nowa ewangelizacja” w Kościele katolickim obchodzono w niedzielę 15 stycznia 98. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież Benedykt XVI w wydanym z tej okazji orędziu podkreślił: „Wyzwaniem dla Kościoła staje się niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary, także wtedy, gdy brakuje im oparcia, które mieli w kulturze kraju pochodzenia, a także wypracowanie nowych strategii duszpasterskich oraz metod i języków, sprzyjających istotnej rzeczy, jaką jest przyjmowanie słowa Bożego”.
Zwracając się do wiernych podczas południowego spotkania na modlitwie „Anioł Pański” 15 stycznia br., Papież przypomniał: - Milionów osób dotyczy zjawisko migracji, ale to nie są liczby! To mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież i osoby w podeszłym wieku, szukający miejsca, w którym można żyć w pokoju - mówił.
Do apelu Benedykta XVI przyłączył się Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Dyrektor Instytutu i moderator Ruchu ks. Wiesław Wójcik TChr podkreślił, że Światowy Dzień Migranta ma zwrócić uwagę na aktualne problemy migrantów oraz wzbudzić poczucie odpowiedzialności za duchową pomoc naszym rodakom za granicą. Kościół katolicki jest dla większej części Polonii centrum życia społecznego. W Kościele tym, który jest domem, migranci, zwłaszcza w pierwszym pokoleniu, odnajdują cząstkę Polski i tam są gospodarzami u siebie.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, odprawionej w domu generalnym Księży Chrystusowców w Poznaniu w intencji zachowania wiary Polaków mieszkających poza krajem, przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - bp Wiesław Lechowicz. W kazaniu Ksiądz Biskup podkreślił, że duszpasterstwo emigracyjne nie może spełniać tylko celów edukacyjnych, kulturalnych i integracyjno-społecznych czy sportowych. Musi prowadzić do spotkania człowieka z Bogiem poprzez słowo Boże i sakramenty. Przesłanie do uczestników spotkania skierował prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W światowe obchody Dnia Migranta włączyli się: księża i bracia z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej, klerycy z seminarium zagranicznego, siostry misjonarki, studenci zagraniczni, przedstawiciele ośrodków akademickich zajmujących się badaniem zagadnień migracyjnych oraz osoby z organizacji pozarządowych, wspierające migrantów i uchodźców w naszym kraju.
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego z października 2011 r. wynika, że w 2010 r. czasowo za granicą przebywało prawie 2 mln Polaków. Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ponad 200 mln.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #60

2021-08-01 08:37

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #60

Dziękujemy ks. Barnabie Dębickiemu, który towarzyszył nam przez cały lipiec. A dzisiejszą Ewangelię komentuje dla nas ks. ppor. Marcin Majewski. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję