Reklama

Aktualności

Franciszek na COP28 to potwierdzenie ekologicznego zaangażowania papieży

Jeśli zdrowie pozwoli, wizyta papieża na COP28 w Dubaju będzie historycznym momentem. Po raz pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ. Dla dominikanina o. Thomasa Micheleta, autora książki "Les Papes et l'écologie" ("Papieże i ekologia"), jest to punkt kulminacyjny trwającego od dziesięcioleci zaangażowania Watykanu w ochronę naszego „wspólnego domu”.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od czasu swojego wyboru w marcu 2013 r. papież Franciszek kładzie nacisk na ochronę stworzenia i ochronę najsłabszych. Przykładem tego jest publikacja encykliki „Laudato si'” w czerwcu 2015 roku. Tekst, który dotyczy kwestii środowiskowych i społecznych oraz przypomina dwa zasadnicze wątki pontyfikatu a są to: "Wszystko jest ze sobą powiązane" oraz "Krzyk ziemi i krzyk ubogich nie mogą dłużej czekać".

Na potrzeby swojej książki o. Michelet zapoznał się z historycznym rozwojem ekologicznego zaangażowania papieży od czasu Soboru Watykańskiego II. Jak wskazał dominikanin, rośnie dziś świadomość, że człowiek i jego środowisko są ze sobą nierozerwalnie związane. Środowisko zasadniczo warunkuje życie i rozwój człowieka; człowiek ze swej strony doskonali i uszlachetnia swoje środowisko poprzez swoją obecność, pracę, a także kontemplację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zdolności twórcze człowieka przyniosą jednak prawdziwe i trwałe owoce tylko wtedy, gdy będzie on respektował prawa, które determinują impuls życiowy i zdolność regeneracji natury. Obie mają wspólną doczesną przyszłość. Ludzkość jest zatem ostrzegana, że powinna zastąpić zbyt często ślepe i brutalne dążenie do postępu materialnego, który jest pozostawiony własnej dynamice, szacunkiem dla biosfery. Mamy tylko jedną Ziemię, by zapożyczyć piękne motto Konferencji Ekologicznej w Sztokholmie z 1972 roku" - powiedział.

Po dwóch dekadach charakteryzujących się względną powściągliwością Stolicy Apostolskiej w tej dziedzinie, dominikanin uważa, że awans ekologii do centrum papieskiego magisterium można prześledzić wstecz do orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1990 roku. Dziś tekst ten jest uważany za pierwszy tekst papieża, który w kompleksowy sposób odniósł się do ekologii.

Zdaniem o. Micheleta, który wykłada na rzymskim Uniwersytecie Angelicum dzisiejsze społeczeństwo nie znajdzie rozwiązania problemu ekologicznego, jeśli poważnie nie zrewiduje swojego stylu życia. "W wielu częściach świata skłania się ono ku hedonizmowi i konsumpcji, pozostając obojętnym na szkody, jakie to powoduje. Jak zauważył wówczas Jan Paweł II, powaga sytuacji ekologicznej ujawnia głębię kryzysu moralnego człowieka" - uważa duchowny.

Reklama

Na znaczenie ekologii dla Kościoła wskazywał m.in. papież Benedykt XVI, przede wszystkim w encyklice „Caritas in veritate” z czerwca 2009 r. Dla o. Micheleta był to kolejny kamień milowy w historii Kościoła, m.in. dlatego, że dziś kwestie związane z ochroną i zachowaniem środowiska naturalnego muszą należycie uwzględniać kwestie energetyczne. I to właśnie podkreślał wówczas Benedykt XVI.

"Zawłaszczanie nieodnawialnych zasobów energetycznych przez niektóre państwa, grupy energetyczne czy firmy jest naprawdę poważną przeszkodą w rozwoju krajów ubogich. Nie mają one zasobów ekonomicznych, aby uzyskać dostęp do istniejących, nieodnawialnych źródeł energii lub sfinansować poszukiwanie nowych, alternatywnych źródeł, stwierdza jego encyklika" - przyponiał dominikanin.

O. Michelet ma nadzieję, że teraz papież Franciszek może zrobić kolejny krok w Dubaju, aby kontynuować poprzednią "ekologiczną ścieżkę" papieży w teraźniejszości.

2023-11-28 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyruszył do Iraku

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Iraku. O godz. 7.40 samolot Airbus 330 "Giotto" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Bagdadu stolicy Iraku.

Nad bezpieczeństwem Papieskiej Podróży czuwa Matka Boża Loretańska, patronka lotnictwa. Jej wizerunek Papież postanowił zabrać na pokład samolotu. W czasie swojej 33. podróży zagranicznej papież w dniach 5-8 marca odwiedzi Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur, skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ojciec Święty będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i będzie to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty są słowa: "Wszyscy braćmi jesteście" (Mt 23,8). Irak jest też 10 krajem muzułmańskim, który odwiedzi Franciszek od początku swojego pontyfikatu w 2013 r. Liczbę chrześcijan różnych denominacji szacuje się na ok. 300 tys.

CZYTAJ DALEJ

Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby się zbawić?

Pytanie czytelnika:
Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby się zbawić?

CZYTAJ DALEJ

Paryż: episkopat ubolewa z powodu poparcia przez Senat wpisania aborcji do konstytucji

2024-02-29 19:57

[ TEMATY ]

aborcja

Paryż

konstytucja

Adobe Stock

Konferencja Episkopatu Francji (CEF) ze smutkiem przyjęła wiadomość, że senatorzy zagłosowali za przyjęciem poprawki konstytucyjnej mającej na celu zapisanie w konstytucji gwarancji swobody dostępu do aborcji, torując drogę Kongresowi, który zbierze się w najbliższy poniedziałek 4 marca - czytamy w komunikacie francuskich biskupów.

Wspomniany w komunikacie Kongres to wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i Senatu, zwoływane do Pałacu Wersalskiego w celu przeprowadzenia zmian we francuskiej konstytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję