Reklama

Kościół

Papież w Dubaju: znak zaangażowania Kościoła w obronę Stworzenia

"Będziemy towarzyszyć papieżowi naszymi modlitwami, aby to spotkanie z głowami państw na ważny temat zmian klimatycznych rzeczywiście osiągnęło wszystkie wyznaczone cele" - zapewnił bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej. W rozmowie z portalem Vatican News wyraził radość z racji zbliżającej się podróży papieża do Dubaju, zaproszonego do wygłoszenia przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ Cop28, który oficjalnie rozpocznie się 30 listopada i zakończy 12 grudnia.

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Dubaju

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek - który przybędzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wieczorem 1 grudnia i odleci do Watykanu po południu 3 grudnia - jest pierwszym papieżem w historii, który weźmie udział w szycie COP28 zwołanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, podczas której „wielcy” tej Ziemi podsumują przede wszystkim redukcję gazów cieplarnianych i rozwój odnawialnych źródeł energii. "Uważam za bardzo interesujące, że papież zdecydował się uczestniczyć w tym wydarzeniu w dramatycznym momencie dla losów klimatycznych naszej planety i wyraża całą uwagę i troskę Kościoła", zaznaczył bp Martinelli.

Miejsce, w którym odbędzie się COP28, ma bogate znaczenie, wyjaśnił wikariusz, a papież "wspomniał o nim również w swojej nowej adhortacji apostolskiej o kryzysie klimatycznym „Laudate Deum”: zgromadzenie odbędzie się w jednej z rzeczywistości Zatoki Perskiej, która coraz bardziej odczuwa pilną potrzebę transformacji ekologicznej". Potrzeba zmiany stylu życia, która odbija się również na życiu Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez lata wszystkie interwencje papieża Franciszka w obronie i opiece nad "Wspólnym Domem" były skrupulatnie nagłaśniane w całym wikariacie, który ma jurysdykcję nad katolikami mieszkającymi nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także w Omanie i Jemenie, z ponad milionem ochrzczonych. "Używamy encykliki `Laudato Si'` w katechezach, które prowadzimy zwłaszcza z młodymi ludźmi, którzy są bardzo wrażliwi na te kwestie, na prawdziwą integralną ekologię" - powiedział bp Martinelli i dodał: „W istocie, głoszenie Ewangelii staje się również odpowiedzialnością za stworzenie".

Chociaż nie będzie to podróż, podczas której papież spotka się z lokalnym Kościołem, jak miało to miejsce w przypadku wizyty w stolicy Abu Zabi w 2019 r., bp Martinelli podkreślił, że wszyscy wierni wikariatu są zainteresowani tym niezwykłym wydarzeniem od samego początku. "Ja również napisałem list skierowany do wiernych, w którym podkreśliłem znaczenie udziału Franciszka w Cop28, prosząc wszystkich, aby towarzyszyli obecności papieża swoją osobistą modlitwą" - powiedział wikariusz apostolski Arabii Południowej.

2023-11-28 15:25

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa lata Franciszka: nowa ewangelizacja

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Franciszek

Bożena Sztajner/Niedziela

Choć drogę nowej ewangelizacji wyznaczyli papieże Paweł VI i Jan Paweł II, definiując ją jako „nową w zapale, metodzie i środkach wyrazu” (Haiti, 1983 r.), Franciszek zdaje się wiernie nią podążać. Udział w misyjnym powołaniu Kościoła czyni realnym i dostępnym dla każdego chrześcijanina. 13 marca wypada druga rocznica wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża. Z tej okazji prezentujemy główne wątki jego nauczania.

Powrót do Galilei

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Wielkopostne 2024 - Bp Artur Ważny - Odcinek 4

2024-02-29 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Mat.prasowy

Kolejne słowa Chrystusa z krzyża, gdzie rodzi się Kościół: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Kościół jest miejscem doświadczenia zbawienia i przebaczenia. Bóg nas zaprasza do tego, żebyśmy przebaczali. Żebyśmy uwalniali serca od jadu nienawiści.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej

2024-02-29 18:45

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

gala

wolność religijna

PAP/Marcin Obara

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację "Solidarna Wieś".

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację

Władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej. Nie dlatego, że są jej dysponentami, ale dlatego, że są jej stróżami - powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przemawiał w czwartek podczas gali wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego Zespołowi Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Uroczystość odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Solidarna Wieś” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję