Reklama

Wiara

„Wierzę i już!” - Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy

Ponad dwadzieścia imprez składa się na tegoroczny Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy pod hasłem „Wierzę i już!”. Mieszkańcy miasta i diecezji biorą udział w spotkaniach modlitewnych, koncertach, wykładach.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Małgorzata Cichoń

Ponad dwadzieścia imprez składa się na tegoroczny Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy, który odbywa się pod hasłem „Wierzę i już!”. Mieszkańcy miasta i diecezji biorą udział w spotkaniach modlitewnych, muzycznych, a także wykładach nt. naprotechnologii.

Ks. Janusz Tomczak odpowiedzialny za Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Bydgoskiej podkreśla, że wciąż potrzeba ewangelizacji, zarówno wśród wierzących, jak i tych, którzy szukają Boga lub się pogubili w życiu.

Reklama

Marek Dłuski, który należy do wspólnoty Domowego Kościoła, zna receptę na skuteczną ewangelizację. Według niego, należy uwierzyć Chrystusowi, a potem zawierzyć siebie, czyli „oddać mu siebie na sto procent”. Dłuski uważa, że trudno ewangelizować takie miasto jak Bydgoszcz, jednak z Bożą pomocą wiele spraw się udaje.

Agata i Damian Kaczmarek, odpowiedzialni za ewangelizacyjną grę plenerową, zwracają uwagę, że Tydzień Ewangelizacji to wspólne wielbienie Boga i rozmawianie o nim nie w kościele z ambony, tylko np. przed marketem czy w centrum osiedli.

Jedną z inicjatyw Tygodnia była „Pielgrzymka do mamy”. Pod takim hasłem osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz przyjaciele przeszli ulicami Bydgoszczy z Sanktuarium Nowych Męczenników do katedry.

Reklama

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również spotkania młodych z zespołem Full Power Spirit, które odbyły się w szkołach. „Znajdź pomysł na siebie” - to nazwa programu ewangelizacyjno-motywacyjno-profilaktycznego, który obejmował m.in. konkursy, skecze, prezentacje, a także koncert. - Program został skonstruowany w taki sposób, aby zachęcić wszystkich jego uczestników do aktywnego przeżywania młodości w duchu wierności wartościom płynącym z Ewangelii i zasadom zawartym w Dekalogu - powiedział lider zespołu Mirosław Kirczuk.

Program artystyczny był także podparty świadectwami z życia artystów. - Aby we współczesnym świecie ewangelizować, trzeba mieć przede wszystkim doświadczenie żywego Boga. Jeżeli ktoś takie spotkanie przeżył i ma je w sercu, to jest gotów iść i ewangelizować - podkreślił Adam Szamraj z Odnowy w Duchu Świętym.

Bydgoszczanie mieli też poszukać odpowiedzi na pytanie: „In vitro czy naprotechnologia?”. Spotkanie na ten temat z ks. dr. hab. Piotrem Kieniewiczem, bioetykiem, i wicedyrektorem Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym działającym przy sanktuarium maryjnym w Licheniu, zorganizowało bydgoskie duszpasterstwo rodzin.

- Kiedy mówimy o naprotechnologii, mamy na myśli odpowiedzialne rodzicielstwo. Mówimy o solidnej diagnozie i leczeniu przyczyn niepłodności. Jest to metoda, która nie niszczy naturalnych mechanizmów prokreacji, a przez to chroni relacje miłości kobiety i mężczyzny. To metoda, która uczy otwartości na dar życia. Szanuje godność dziecka, któremu przekazywane jest życie, a także tych, którzy życie przekazują, czyli rodziców. Naprotechnologia może być alternatywą dla in vitro, gdyż nie łamie podstawowych zasad moralnych - podkreślił duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf.

Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy potrwa do niedzieli 1 czerwca. W jego programie znajdą się jeszcze festyn rodzinny Caritas „Bądźmy razem”, II Diecezjalne Czuwanie Młodzieży, „Bieg z różą” - z Sanktuarium Zawierzenia do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości (katedry), III Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny i Festiwal Nowe Spojrzenie.

Jego organizatorami są m.in. Bydgoska Szkoła Nowej Ewangelizacji, bydgoski ośrodek Fundacji „ Światło-Życie”, organizatorzy Festiwalu Nowe Spojrzenie, a także parafie, stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty z diecezji bydgoskiej.

2014-05-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rogóźno: czas ewangelizacji

Niedziela lubelska 32/2014, str. 4

[ TEMATY ]

ewangelizacja

GRZEGORZ JACEK PELICA

Spotkania modlitewno-dyskusyjne, projekcje nowości filmowych, przygotowanie i rozsyłanie ewangelizatorów, spotkania z zaproszonymi gośćmi, animacje Domowego Kościoła, Ruchu Światło-Życie, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i członków Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca – to część działania duszpasterskiego wakacyjnej akcji ewangelizacyjnej w parafii Rogóźno

Pod egidą proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Waldemara Tarachy, a właściwie – jak poprawiają ewangelizatorzy – pod egidą Pana Jezusa rozpoczęli akcję odwiedzania turystów, wczasowiczów i osób, które w ostatnim czasie zaniechały uczęszczania do kościoła. Wyruszyli pomiędzy leśne ostępy, domki turystyczne, ogródki i działki rekreacyjne nad jeziorami. Moje rozmówczynie, Jadwiga i Helena, dla których środkiem lokomocji były rowery, w czasie wolnym od obowiązków zamieniały się w ewangelizatorów, idących z Dobrą Nowiną i świadectwem własnej drogi nawrócenia. Kierowały się dewizą bardzo potrzebnego wsparcia: módl się, proś Maryję i zaufaj Jezusowi. Legion Maryi, Przyjaciele Oblubieńca i modlitwa różańcowa koła Żywego Różańca, ale też dobrowolny post w swojej intencji i tych, którzy są tak daleko, choć tak blisko... Spotykały się z osobami, które swoją wiedzę o katolicyzmie czerpały z prasy liberalnej, a nie z chrześcijańskiego źródła, jak np. z Pisma Świętego. Dominowały chaos i niewiedza. Nawet w zakresie kerygmatu. Jadwiga i Helena zdawały sobie sprawę z tych problemów już od wielu lat, ale dopiero na apel Księdza Proboszcza podjęły tę „próbę ognia”. Do końca nie czuły się godne misji posłania przez Jezusa, której się podjęły.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję