Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Dziękczynienie za górniczą pracę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Możesz się zderzyć z prześladowaniem, możesz mieć wojnę o wiarę w swoim własnym domu rodzinnym - zawsze usłyszysz od Jezusa - kocham cię. Możesz być upokorzony jak Barbara, możesz być zabity jak Barbara i jeszcze w chwili śmierci usłyszysz od Jezusa – kocham cię, jestem z tobą! – mówił kard. Ryś.

1 grudnia, w niedalekim sąsiedztwie liturgicznego wspomnienia św. Barbary – patronki górników - przedstawiciele zarządu PGE Górnictwo i Energetyka oraz załóg Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Turów uczestniczyli we wspólnym dziękczynieniu za kolejny rok górniczej pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgii celebrowanej w bełchatowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętej Barbary przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o odczytywaniu Słowa Bożego i Bożych znaków w naszej codzienności. - Dziś Jezus pyta nas: czy to Słowo umiemy dziś przeczytać? Dziś Jezus pyta was w szczególny sposób: czy potraficie przeczytać życie swojej patronki św. Barbary? Niektóre z fragmentów tej mowy eschatologicznej Jezusa wprost odczytują Jej życie. W tej mowie Jezus mówi – wydawać was będą na śmierć nawet rodzicie. Jak znacie historię św. Barbary, to musicie wiedzieć, że człowiekiem, który ją najbardziej prześladował to był jej ojciec. Jej własny ojciec, który najpierw ją uwięził, potem ją torturował, potem ją publicznie upokorzył, a na końcu sam osobiście ściął jej głowę. To jest to, co Jezus powiedział – wydawać was będą nawet rodzice, i o śmierć was przyprawią – potrafimy to czytać? Potrafimy widzieć wszystkie te wydarzenia jako znaki? Co one zapowiadają? Do czego odsyłają? – pytał hierarcha.

-To jest moje przykazanie, żebyście się wzajemnie miłowali tak, jak ja was umiłowałem. Po tym wszyscy poznają, że jesteście przyjaciółmi moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali! To jest Słowo, które nie przemija! To jest Słowo, które jest ważniejsze niż wszystkie obrazy w oczach – może być wojna, może być głód, może być wybuch wulkanu, może być pandemia – zawsze usłyszysz to samo słowo od Jezusa – kocham cię! Możesz się zderzyć z prześladowaniem, możesz mieć wojnę o wiarę w swoim własnym domu rodzinnym - zawsze usłyszysz od Jezusa - kocham cię. Możesz być upokorzony jak Barbara, możesz być zabity jak Barbara i jeszcze w chwili śmierci usłyszysz od Jezusa – kocham cię, jestem z tobą! – podkreślił duchowny.

Reklama

- To dzisiejsze Słowo jest na wasze święto, na waszą rzeczywistość, która nie jest łatwa, jest trudna, a czasami niebezpieczna. Takie Słowo dostajemy wszyscy. Słowo, które przed nami niczego nie zasłania. Pan Jezus nie jest wielkim optymistą, ale realistą, który potrafi rozmawiać o wszystkich trudnych rzeczach w naszym życiu, ale kiedy nawet najtrudniejsze rzeczy się dzieją On mówi wyraźnie – jest coś na czym możesz się oprzeć – to jest moje Słowo, które jest niezmienne, które jest zawsze z mojej strony wyznaniem miłości. To wyznanie miłości, które ma zawsze pokrycie w faktach. Ta miłość nas uzdalnia do tego, byśmy kochali innych, byśmy dla innych byli przyjaciółmi – zaznaczył kardynał Ryś.

Kończąc, duchowny zaapelował – odpowiedzcie na to Słowo, odpowiedzcie na tę Miłość, bo nic innego nie jest trwale. Wszystko przemija, a tylko Słowo jest trwałe! – zakończył.

Po liturgii zostały odmówione modlitwy przy ołtarzu poświęconym św. Barbarze - patronce górników, po czym odbyła się tradycyjna defilada prowadzona przez orkiestrę górniczą ulicami Bełchatowa.

Na terenie centralnej Polski znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która usytuowana jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Głównym odbiorcą kopalni jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje na dwóch polach wydobywczych – Bełchatów i Szczerców.

2023-12-02 07:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pokaz filmu „Sound of Freedom”

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W łódzkim kinie Charlie odbył się pokaz filmu „Dźwięk wolności” opisującego historię ratowania dzieci przed handlarzami żywym towarem w Kolumbii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: czy Franciszek zmieni zasady wyboru swego następcy?

2024-02-28 19:41

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pomimo, że wybór każdego kolejnego Następcy św. Piotra, Biskupa Rzymu otoczony jest tajemnicą i wydaje się niezmienny, papieże zmieniali przepisy dotyczące konklawe, dostosowując je do wyzwań epoki. Czy Ojciec Święty Franciszek, który w grudniu ukończył 87 lat także zmieni przepisy wyboru swojego następcy - zastanawiają się dziennikarze?

Przy okazji przypomniano, że św. Jan Paweł II stworzył możliwość wyboru papieża przez kardynałów zwykłą większością głosów, zamiast obowiązkowych dwóch trzecich, jeśli konklawe nie wyłoniło następcy Piotra po 33 rundach głosowania. Następnie Benedykt XVI przywrócił wymaganą większość dwóch trzecich głosów, ale ustanowił, że dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów przechodzi do drugiej tury głosowania po 33 głosach.

CZYTAJ DALEJ

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na czwartkową masakrę

2024-03-02 16:57

[ TEMATY ]

Gaza

PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” - piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

„Wzywamy walczące strony do natychmiastowego i długotrwałego zawieszenia broni, które pozwoli na szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz na wynegocjowanie uwolnienia osób przetrzymywanych jako jeńcy i więźniowie” - piszą w wydanym wczoraj orędziu zwierzchnicy różnych Kościołów Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym tragiczną sytuację, w jakiej znajduje się ludność na terenie ogarniętym działaniami wojennymi. Do prawie 0,5 mln cywilów nie dociera już prawie żadna pomoc, „z powodu surowych ograniczeń wjazdu i braku eskorty dla konwojów dostawczych”. Jak przypomina tekst orędzia, przedstawiciele organizacji udzielających wsparcia potrzebującym „tak często ostrzegali przed głodem spowodowanym oblężeniem na północy Strefy Gazy, że zagraniczne rządy dobrej woli były zmuszone w ostateczności do przeprowadzania zrzutów humanitarnych”. Jednak takie działania stanowiły zaledwie kroplę w morzu potrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję