Reklama

Kościół

Watykan: Franciszek przewodniczy posiedzeniu Rady Kardynałów nt. "kobiecego wymiaru" Kościoła

Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się spotkanie papieża Franciszka z Radą Kardynałów - C9. Podczas posiedzenia podjęta zostanie refleksja nad "kobiecym wymiarem Kościoła". W tym roku C9 świętuje 10-lecie swojego istnienia.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania z Międzynarodową Komisją Teologiczną 30 listopada papież podkreślił, że "jeśli nie zrozumiemy, kim jest kobieta lub czym jest teologia kobiety, nigdy nie zrozumiemy, czym jest Kościół”. „Jeden z wielkich grzechów, który mieliśmy to ‘maskulinizacja’ Kościoła” - powiedział Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że tu nie chodzi o kwestie posługi ministerialnej. Odwołał się do rozróżnienia zaproponowanego przez jezuickiego teologa Hansa Ursa von Balthasara, który opisał zasadę „Piotrową” lub ministerialną oraz zasadę „maryjną” lub mistyczną. „Maryjność jest ważniejsza niż Piotrowość” - powiedział Franciszek i wskazał następnie na potrzebę "odmaskulinizowania Kościoła".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostatnie spotkanie C9 odbyło się w dniach 26 i 27 czerwca i kardynałowie wraz z papieżem zastanawiali się nad kilkoma kwestiami, w tym nad trwającą wojną w Ukrainie, wdrażaniem konstytucji apostolskiej "Praedicate Evangelium" w Kościołach lokalnych oraz pracami Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W centrum spotkania znalazł się również dyskusja na temat zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego synodalności, które odbyło się w październiku w Watykanie.

Reklama

W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O'Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie nowej C9 odbyło się 24 kwietnia.

Rada Kardynałów została ustanowiona przez papieża Franciszka 28 września 2013 r. z zadaniem wspierania go w zarządzaniu Kościołem powszechnym i przygotowaniem projektu reformy Kurii Rzymskiej, co zostało zrealizowane wraz z nową konstytucją apostolską "Praedicate Evangelium" opublikowaną 19 marca 2022 roku. Pierwsze spotkanie C9 odbyło się 1 października 2013 roku.

2023-12-04 13:04

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież błogosławi młodzież wyruszającą do Lizbony

[ TEMATY ]

Watykan

ŚDM w Lizbonie

Lizbona

Grzegorz Gałązka

„Wyruszacie do Lizbony, na Światowe Dni Młodzieży. Życzę wam dobrej podróży, życzę wam, abyście z radością przybyli na to spotkanie” – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniu wideo skierowanym za pośrednictwem włoskiego dziennika katolickiego Avvenire do młodych, którzy z całego świata wyruszają do stolicy Portugalii, aby przeżyć ŚDM.

Ojciec Święty przypomniał, że wyruszyć w tę drogę oznacza wyruszyć w podróż; bo takie jest właśnie życie - trzeba wyruszać. „Ludzie młodzi są powołani do wyruszenia w drogę” – powiedział Franciszek. Dodał: „Idźcie naprzód, odważnie, zawsze patrząc tam, gdzie chcecie zajść. Z tą mistyką pielgrzymowania, która jest zawsze blisko innych, a nie samotnie. Niech Bóg wam błogosławi” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Dwadzieścia lat minęło

2024-02-24 08:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Ustanowienie diecezji świdnickiej przez papieża Jana Pawła II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus", było historycznym wydarzeniem nie tylko dla wiernych regionu, ale i dla całego Kościoła w Polsce.

Dziś w sobotę 24 lutego od tego wydarzenia minie dwadzieścia lat. Diecezja Świdnicka, wydzielona częściowo z terenów archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej, obejmuje swoim zasięgiem malownicze tereny południowo-zachodniej Polski. Od momentu powstania, stała się domem dla ponad pół miliona wiernych, zrzeszając w swoich granicach blisko dwieście parafii.

CZYTAJ DALEJ

Skandaliczne słowa MZ: Lekarze, którzy odmawiali aborcji, nie zostaną konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

2024-02-24 19:21

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, "którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem", nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich - podano na profilu resortu zdrowia na platformie "X".

"Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję