Reklama

Niedziela Wrocławska

Muzyczny początek Adwentu

Uroczystą Mszą św. i koncertem finałowym w wykonaniu chóru złożonego ze 160 uczestników zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne w kościele św. Wojciecha u dominikanów we Wrocławiu.

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy warsztatów podczas koncertu finałowego.

Uczestnicy warsztatów podczas koncertu finałowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1 do 3 grudnia ponad 160 uczestników z całej Polski rozszerzało swój repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i ćwiczyło umiejętności śpiewu pod okiem doświadczonych specjalistów: Urszuli Rogali, Łucji Nowak, Rafała Maciejewskiego i o. Dawida Kusza OP. Zajęciom warsztatowym towarzyszyły rekolekcje, które głosił dominikanin o. Tomasz Samulnik. W czasie weekendu można było również posłuchać koncertu kameralnego chóru „Sancta Trinitas”, pod dyrekcją kompozytora i dominikanina o. Dawida Kusza, z którego cały dochód został przeznaczony na ratowania Starego Refektarza w klasztorze wrocławskim.

– Ponad 160 osób przyjechało ze wszystkich stron Polski nie tylko po to, by uczyć się śpiewu i przeżyć rekolekcje, ale także po to, by w swoich parafiach prowadzić podobne warsztaty. By zdobyte umiejętności wykorzystać we własnych chórach czy scholach. Bardzo się cieszę, że to piękno muzyki liturgicznej rozlewa się po Polsce i „zaraża” inne kościoły – podkreślał przeor wrocławskich dominikanów o. Andrzej Kuśmierski. Za organizację tegorocznej edycji warsztatów dziękował zwłaszcza Scholi OP, działającej przy dominikańskim klasztorze we Wrocławiu.

Zwieńczeniem warsztatów była wspólna Msza św. w pierwszą niedzielę adwentu i koncert finałowy na ponad 160 głosów. W repertuarze znalazł się między innymi piękny utwór „Maranatha”, Psalm 45 czy maryjne pieśni o Zwiastowaniu i radości NMP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-12-04 13:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Pragnę"

2024-02-29 21:19

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Adobe Stock

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

A niektórzy spośród stojących tam, słysząc te słowa, mówili: „Oto Eliasza woła” (Mk 15, 33–35). Jezus zaś będąc świadomy tego, że wszystko się dokonało, zawołał — w czym wypełniły się również słowa Pisma: Pragnę. (J 19, 28)

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie „dzień po”

2024-02-27 11:02

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 16

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Archiwum TK Niedziela

Lepiej zapobiegać ludzkim zranieniom i upadkom niż tylko je leczyć i opatrywać.

Nie tylko ludzie, ale i tabletki mogą mieć swoją polityczną karierę. I gdyby tylko o karierę chodziło, to wiadomo, że ma ona swoje „5 minut”, a później zwykle się kończy. Tak zwana tabletka „dzień po” nie tylko doczekała się setek debat medialnych i weszła na forum polskiego parlamentu, ale również jest kolejnym tematem naszych dyskusji i pytań. Większość z nas chyba już to czuje, że stała się ona symbolem czegoś dużo ważniejszego, symbolem podejścia do życia i do wartości. Nie znam się na chemicznych składnikach tego medykamentu, słyszałem różne opinie o jego wpływie na ludzki organizm, ale jako pedagog i wychowawca (tym razem nie tylko jako biskup!) myślę, że jest on także symbolem fatalnej zmiany w podejściu do wychowania. Już sama nazwa – „dzień po” może sugerować, że chcemy bardziej „chronić” i „leczyć” skutki takich czy innych zachowań niż im zapobiegać. A przecież każdy rodzic, nauczyciel i wychowawca znają fundamentalną zasadę pedagogiki, że lepsza jest prewencja, profilaktyka, niż terapia i karanie. Karanie i używanie tabletek to już sam w sobie znak jakiejś choroby, porażki, nieskuteczności w wychowaniu. Wracając do tabletki, wszyscy mamy świadomość, że jest ona „po” – nie po jakiejś migrenie, po bólu głowy, skaleczeniu się czy upadku, ale po seksualnym współżyciu, i to często dotyczącym młodych, nieletnich ludzi. Jej przesłanie jest więc oczywiste: możesz robić rzeczy niekoniecznie dozwolone, a często na tym etapie życia szkodliwe i niemoralne, tylko się zabezpiecz, żeby nie było z tego żadnych niechcianych konsekwencji. Tymczasem ani w życiu, ani w wychowaniu to tak nie działa. Pewnie można wyeliminować jakieś zewnętrzne skutki nieroztropnego postępowania, ale to nie znaczy, że znikną głębokie i trwałe konsekwencje w ludzkiej mentalności i w postawach.

CZYTAJ DALEJ

Jezus Chrystus - Kardiolog z przebitym sercem!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

Jezusowa Kardiologia

Adobe Stock

Chociaż ręce ma dziurawe, to moje serce zoperuje tymi rękami świetnie. On się zna na sercach, bo zanim nasze będzie kroił, to wpierw swoje miał przebite…

Biblijna kardiologia

Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości, czemu w relacji z Bogiem i w naszym nawróceniu to nie chowanie słodyczy do szafki, ale troska o serce jest najważniejsza. Naszych serc dotyczy wiele biblijnych prawd. Nasze serca zdolne są do najlepszego i do najgorszego. Z jednej strony noszą w sobie ogromną dynamikę dobra i ukierunkowanie ku świętości, a z drugiej – mogą nas naprawdę mocno potarmosić, gdy zaniedbujemy ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję