Reklama

Kościół

Abp Skworc na pogrzebie górnika: Dariuszu, wierzymy, że jesteś w komunii z Bogiem

- Dariuszu, wierzymy, że żyjesz, że jesteś w komunii z Bogiem ‒ mówił abp senior Wiktor Skworc podczas pogrzebu górnika z kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Dariusz Waluś to jeden z pracowników zmarłych w wypadku z 28 listopada br. Msza św. pogrzebowa odbyła się w parafii MB Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach.

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp Wiktor Skworc

górnicy

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii arcybiskup senior przytoczył słowa papieża Franciszka, które 24 marca br., wypowiedział podczas specjalnej audiencji do wdów i sierot po górnikach, którzy zginęli w ubiegłych roku na kopalniach Zofiówka i Pniówek. „Cisza wyraża współczucie. Stracić męża lub tatę w wypadku takim jak ten, to straszne… Nie chciałbym wypowiadać wielu słów, raczej zapewnić o mojej bliskości, wielkiej bliskości, bliskości wypływającej z serca i modlę się z Wami w tej trudnej dla Was sytuacji” ‒ mówił wówczas Ojciec Święty.

Hierarcha przybliżył postać Zmarłego Dariusza. Był mężem i ojcem czworga dzieci. ‒ Tworzył zgodne małżeństwo (…). Wraz z żoną kierował się chrześcijańskimi wartościami (…); był życzliwy dla sąsiadów; lojalny wobec swoich kolegów z pracy ‒ mówił. Jak podkreślił, Zmarły był człowiekiem kochającym, solidarnym i pracowitym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

-Na Górnym Śląsku i wszędzie tam, gdzie są kopalnie, żyjemy w jakimś podświadomym lęku o życie górników, modlimy się z nimi i za nich, a każda wiadomość o górniczej katastrofie nas paraliżuje. Ludzka solidarność i wiara nakazuje nam „płakać z tymi, którzy płaczą” (Rz 12,15), być blisko, a jednocześnie wzmacniać ufność, że kresem życia nie jest śmierć, lecz zmartwychwstanie i nowe życie w Chrystusie ‒ podkreślał abp Skworc.

Reklama

Przypominał, że Śp. Dariusz został zanurzony w śmierć Chrystusa w chwili chrztu św. ‒ Wierzymy, że wszedł z Chrystusem do Domu Ojca, gdzie jest życie wieczne i zmartwychwstanie ‒ powiedział hierarcha. ‒ Umierały pokolenia ludzi zanurzonych przez chrzest św. w śmierć i zmartwychwstania Chrystusa. Umierali jednak z przekonaniem, że jest Ktoś, kto jest Panem życia i śmierci. Takim okazał się ostatecznie Jezus - zwycięzca śmierci, piekła i szatana, bo trzeciego dnia po swojej męce i ukrzyżowaniu zmartwychwstał ‒ tłumaczył.

Arcybiskup mówił, że my, chrześcijanie, w Jezusie lokujemy naszą nadzieję na nieśmiertelność i zmartwychwstanie. Życie zanurzone w Nim dzięki sakramentom Kościoła i współ-umieranie z Nim, sprawia, że już dziś żyjemy nowym życiem. ‒ Nie mamy pewniejszego zadatku i wyraźniejszego znaku wielkiej nadziei na nowe niebo i nową ziemię, w której zamieszka sprawiedliwość, niż Eucharystia. (…) Drogi bracie Dariuszu, wierzymy, że żyjesz, że jesteś w komunii z Bogiem, dlatego mówimy do zobaczenia w Domu Ojca ‒ powiedział arcybiskup.

Do wypadku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Sobieski doszło we wtorek 28 listopada po południu. Wypadek w kopalni Sobieski był największą w tym roku górniczą tragedią. Od początku tego roku do dnia wypadku w Jaworznie w polskim przemyśle wydobywczym zginęło 11 górników (po tragedii w Sobieskim liczba ofiar wzrosła do 15), wobec 37 ofiar w ubiegłym roku - 26 z nich to ofiary katastrof w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

2023-12-06 18:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: pogrzeb kolejnego polskiego bezdomnego

[ TEMATY ]

Watykan

pogrzeb

śmierć

GRAZIAKO

W kościele polskim w Rzymie odbył się w południe pogrzeb bezdomnego Polaka, który zmarł przed dwoma tygodniami w klinice Gemelli. Śmierć nastąpiła w wyniku obrażeń, jakich doznał on na skutek pobicia.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody 50. rocznicy śmierci Stanisławy Leszczyńskiej

2024-02-29 18:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

11 marca w Łodzi odbędą się uroczystości związane z 50. rocznicą śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję