Reklama

Jasna Góra

35. Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę

Na Jasnej Górze trwa 35. Pielgrzymka Pszczelarzy we wspomnienie ich patrona, św. Ambrożego. - Do Matki przybywamy z dziękczynieniem za Jej dary i prośbą, by wylewała na nas miód swej Miłości - mówili. Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Leszek Leszkiewicz przypomniał, że Msze dla pszczelarzy podczas ich pielgrzymki zazwyczaj celebrowane były w Bazylice, a dziś Msza św. odprawiana była w Kaplicy Matki Bożej. Duchowny porównał Eucharystię do ula, gdzie pszczoły gromadzą się wokół królowej, jak pszczelarze dziś wokół Maryi. Bp Leszkiewicz podkreślił, że nawet „mała pszczoła” znalazła miejsce w Piśmie Świętym, gdzie chwalimy Pana Boga za to wszystko, co jest dziełem pracy pszczoły.

Delegat ds. Duszpasterstwa Rolników na początku kazania zadał uczestnikom, pielgrzymki pytanie, czy są dobrymi ludźmi jako pszczelarze, ale również jako osoby znajdujące się w różnych relacjach międzyludzkich. Kaznodzieja nawoływał do tworzenia tych relacji i bycia odpowiedzialnymi za nie, również w kontekście Ojczyzny, opierając się na słowach płynących z Ewangelii. - Jeśli przyjmujemy słowa Pana Jezusa i one są fundamentem tej budowli, to tworzymy coś trwałego - pouczył kaznodzieja. Podkreślił także, że Chrystusowi zależy, by każdy naród był wielki i odnalazł się w Bogu. - Trzeba nam jednak pamiętać, że Boże błogosławieństwo nigdy nie będzie sprzyjało grzechowi - podkreślił bp Leszek Leszkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Ból, prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego, podkreślił, że pszczelarze każdego roku uczestniczą w święcie swojego patrona, św. Ambrożego. - Zawsze robimy to przed obrazem Matki Bożej - powiedział prezes. Zauważył, że każda grupa zawodowa ma swojego patrona, a jedynym patronem pszczelarzy jest właśnie Ambroży, biskup Mediolanu, który zasłynął tym, że jako dziecko bez szwanku wyszedł ze starcia z pszczołami, które obsiadły go całym rojem. Dodał również, że modlą się o błogosławieństwo i zdrowie dla siebie i swoich pszczół. - To dzięki tym owadom świat istnieje - zauważył Stanisław Ból.

Przyznał jednocześnie, że pszczelarze troszczą się o pszczoły nie tylko ze względu na korzyści jakie płyną dla nas z miodu, który one wytwarzają, ale w głównej mierze, ponieważ pszczoły zapylają rośliny.

Reklama

Waldemar Kudła, Przewodniczący Zespołu ds. Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa przyznał, że w związku z szerokim zastosowaniem środków chemicznych, pszczelarzom jest coraz trudniej prowadzić swoją działalność. Do tego wielkie obszary monokultur, to znaczy kilkudziesięciohektarowe pola obsadzone jedną rośliną, najczęściej rzepakiem, sprawiają, że po okresie kwitnięcia danej rośliny, na terenie nią obsadzonym tworzy się pustynia bez kwiatów i chwastów będących źródłem pyłku dla pszczół.

Prof. Artur Stojko, lekarz weterynarii, postawił rodzinę pszczelą jako wzór kultury, etyki, moralności, pracowitości i solidności. Podkreślił, że owad żyje jedynie 45 dni, ale w tym krótkim okresie wykonuje wiele pracy. Profesor, jako osoba, która od ponad sześćdziesięciu lat zajmuje się badaniami nad produktami pszczelimi i ich aktywnością doszedł do wniosków pochlebnie podkreślających matriarchat. - Dlaczego u pszczół jest tak dobrze? Bo rządzą kobiety - powiedział.

Podziel się cytatem

Pszczoły towarzyszą ludziom od setek lat. Dzięki nim możemy cieszyć się pełnym zdrowiem. Produkty pszczele uzupełniają dietę w wiele niezbędnych minerałów i pierwiastków. Wyroby tych małych owadów doskonale wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wśród najbardziej znanych są oczywiście miody, ale także: pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszczele, czy propolis.

2023-12-07 15:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

rocznica

parlament

Sybiracy

parlamentarzyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Posłowie i senatorowie u tronu Królowej

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post - pora na spowiedź!

2024-02-25 20:54

[ TEMATY ]

spowiedź

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

„Przynajmniej raz w roku spowiadać się” – przypomina nam jedno z przykazań kościelnych. Zasadniczo nie kwestionuje się potrzeby spowiedzi, czyli, jak precyzuje to Katechizm Kościoła Katolickiego – „poddania się miłosiernemu osądowi Boga” (n. 1470). W praktyce jednak różnie z tym bywa. Zdarza się, że spowiedź przysparza wielu trudności i rodzi liczne kontrowersje. Przyjrzyjmy się niektórym stereotypom myślenia o tym sakramencie. W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

„Nie chodzę do spowiedzi, bo nie mam grzechów. Nikogo nie zabiłem, nie okradłem, nie zdradzam żony/męża i co niedzielę chodzę do kościoła, to czym mam Panu Bogu głowę zawracać”...

CZYTAJ DALEJ

Jezus Chrystus - Kardiolog z przebitym sercem!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

Jezusowa Kardiologia

Adobe Stock

Chociaż ręce ma dziurawe, to moje serce zoperuje tymi rękami świetnie. On się zna na sercach, bo zanim nasze będzie kroił, to wpierw swoje miał przebite…

Biblijna kardiologia

Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości, czemu w relacji z Bogiem i w naszym nawróceniu to nie chowanie słodyczy do szafki, ale troska o serce jest najważniejsza. Naszych serc dotyczy wiele biblijnych prawd. Nasze serca zdolne są do najlepszego i do najgorszego. Z jednej strony noszą w sobie ogromną dynamikę dobra i ukierunkowanie ku świętości, a z drugiej – mogą nas naprawdę mocno potarmosić, gdy zaniedbujemy ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję