Reklama

Niedziela Częstochowska

Rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli”

– W życiu chrześcijanina bardzo ważne jest dzielenie się doświadczeniem Boga – mówił ks. prof. Janusz Lekan z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stały publicysta „Niedzieli”, który w dniach 5-7 grudnia poprowadził rekolekcje adwentowe dla pracowników redakcji. 

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rekolekcjach wzięli udział również członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, z prezes Marią Banaszkiewicz.

Rekolekcjonista przypomniał, że „oczy wiary pozwalają nam dostrzec więcej niż nasze ludzkie oczy”. – Adwent to krok w dojrzewaniu do życia wiecznego. Bóg jest bliski i czuły. Liturgia i jej piękno daje nam doświadczenie Boga – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mieć wiarę to odkrywać, co Bóg czyni dla mnie – podkreślił i przestrzegał przed pokusą samozadowolenia i wiarą na wszelki wypadek.

Kapłan zaznaczył, że „Bóg jest miłośnikiem wolności i nikogo nie przyciąga do siebie na siłę. Bóg nas zaprasza”.

Maciej Orman/Niedziela

Zwrócił uwagę na cnotę roztropności. – Roztropność to inne imię mądrości. To zdolność postawienia sobie celu i wybór właściwych dróg. Miarą ewangelicznej roztropności jest miłość do królestwa Bożego – kontynuował.

Rekolekcjonista przypomniał o powszechnym powołaniu do świętości. Zacytował myśl św. Josemarii Escrivy de Balaguera z książki „Bruzda”: „Nie wszyscy mogą stać się bogaci, mądrzy, sławni… Natomiast wszyscy — tak, wszyscy — jesteśmy powołani, aby być świętymi”.

– Trzeba nasze życie widzieć oczami Jezusa i być posłusznymi Jego słowu – wskazał.

W jednej z nauk rekolekcyjnych mówił o konieczności wyciszenia. – Musimy popatrzeć na siebie w świetle wiary. Popatrzeć na siebie oczami Jezusa. On jest dla nas lustrem. Ważne jest, żeby zobaczyć w oczach Jezusa to, jakim jestem człowiekiem i że jestem człowiekiem, który ma potrzeby duchowe – powiedział i za bł. ks. Jerzym Popiełuszki i  dodał: – Człowiek na kolanach ma być przed Bogiem. 

– Ciągle musimy pogłębiać więź z Bogiem. Utożsamiać się z Chrystusem, być Chrystusowym. We wzroku Jezusa jest pytanie: czy kochasz Mnie? Bóg ciągle wierzy we mnie. Dlatego warto być chrześcijaninem i codziennie słuchać Pana Boga, iść drogą razem z Jezusem – nauczał.

Reklama

Ksiądz Lekan wskazał również na wymiar wspólnotowy życia ludzkiego. – Potrzebujemy siebie nawzajem. Musimy spojrzeć wokół siebie. Nikt z nas nie zbawia się samotnie. Powinniśmy innych widzieć jako towarzyszy tej samej drogi. Wzajemne obdarowanie to doświadczenie Kościoła. Wspólnie uczymy się miłości do Kościoła, który bardzo potrzebuje naszej miłości. Moja osobista relacja z Jezusem nie jest tylko dla mnie, jest odpowiedzialnością za Kościół. Kocham Kościół, bo Jezus Go miłuje. Kocham Kościół, bo widzę w Nim bezmiar świętości – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie rekolekcji Mszy św. przewodniczył ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, który podziękował rekolekcjoniście za to, że jako dogmatyk mówił o wierze prostym przekazem, ale pełnym treści.

W homilii ks. Lekan pytał, czym jest Adwent dla mnie. – Motywem oczekiwania na Pana jest miłość. Również jest to tęsknota w sercu, tęsknota, by się spotkać – powiedział.

– Czy tęsknię za moim Bogiem? On tęskni za nami – dodał.

Wskazał, jak ważne jest budowanie życia na solidnym fundamencie. – To oznacza wchodzenie każdego dnia na ścieżkę świętości. Trzeba przyjąć Jego dar – słowo prawdy i oprzeć całe życie na tym słowie, dać odpowiedź w konkrecie życia. Musimy budować nasze życie na tęsknocie za Bogiem – zachęcił.

Maciej Orman/Niedziela

Przestrzegał przed światem, który nam oferuje mentalność budowania życia bez fundamentów. – Wszystko jest wtedy tylko towarem do czasu ukończenia gwarancji. Wówczas w małżeństwie zamiast strać się naprawić to, co się zepsuło, to po prostu rozstajemy się, bo skończyła się gwarancja. Prawdziwa mądrość to wybór Boga jako fundamentu. Trzeba mieć dalekowzroczność i być przygotowanym na burze – nauczał ks. Lekan.

Na zakończenie zapytał, jaka jest rola mediów katolickich w świecie. – Nie chodzi o to, żeby się ludziom przypodobać, ale dawać fundament. Umieć się zachować jak św. Ambroży z Mediolanu, dla którego wszystkim był Chrystus. Trzeba być wiernym Bożej prawdzie – podkreślił i powiedział za św. Ambrożym z Mediolanu: „To, co mówisz, niech będzie pełne treści”.

2023-12-08 12:02

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cantalamessa do Papieża i Kurii: to Jezus ma być naszym chlebem

2024-02-23 22:58

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Jezus jest chlebem życia wiecznego nie tylko ze względu na to, co daje, ale także - i przede wszystkim - ze względu na to, kim jest. Słowo i Sakrament pozostają tylko środkami; życie Nim i w Nim stanowi cel - wskazał kard. Raniero Cantalamessa w pierwszym kazaniu wielkopostnym dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Zapowiedział, że tegoroczny cykl poświęci słowom, w których Jezus, mówiąc „Ja jestem”, objawia samego siebie.

Dziś papieski kaznodzieja skupił się na wyznaniu: „Ja jestem chlebem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do kapłanów: dla nas Bóg nazywa się "Miłość" i "Prawda"

2024-02-24 14:55

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Duchowni z Podhala uczestniczyli dziś w Pielgrzymce Pokutnej Archidiecezji Krakowskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej abp Marek Jędraszewski. - Świat mówi, że jego Bóg nazywa się „Nie”. Dla nas, kapłanów Bóg nazywa się „Miłość” i „Prawda” - podkreślał metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przywołał refren piosenki, którą usłyszał w radiu:„ Mój bóg, nazywa się «nie wiem»”, mój bóg nazywa się «nie»”.- Nasz program musi być inni. My kapłani mówimy co innego. Dla nas Bóg to «Miłość i Prawda», Bóg nazywa się «Tak» - mówił duchowny podkreślając, że to program każdego chrześcijanina od momentu chrztu, a zwłaszcza kapłana, który zobowiązał się podczas święceń iść drogą Chrystusa, na chwałę Ojca i dla zbawienia świata. - Kapłan musi wiedzieć, jakie jest imię Boga, którego głosi i całe życie kapłańskie, każdy gest jego życia musi być „tak” na chwałę Ojca - dodawał.

CZYTAJ DALEJ

Czy jest możliwy świat bez wojny?

2024-02-24 20:29

Magdalena Lewandowska

Dr hab. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu mówiła o pokoju w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Dr hab. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu mówiła o pokoju w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Świat bez wojny, czy jest możliwy? – to tytuł konferencji dla dyrektorów, nauczycieli i katechetów dolnośląskich placówek, która odbyła się w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Oprócz ciekawych wystąpień obejmujących tematy wartości pokoju czy przyczyn i skutków współczesnych konfliktów, odbył się także panel dyskusyjny "Oblicza pokoju", przedstawiono relacje świadków i korespondentów wojennych z miejsc konfliktów zbrojnych. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "Ukradzione dzieciństwo" z przejmującymi zdjęciami "wojennych" dzieci, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję