Reklama

Franciszek

Papież na 70-lecie Płaczącej Madonny z Syrakuz: Matka wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani

Matka wciąż wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani oraz gdy szerzą się przemoc i wojny, klęski, które pochłaniają niewinne ofiary - napisał papież Franciszek w liście z okazji 70. rocznicy wydarzenia z 1953 roku, gdy na wizerunku Matki Boskiej w mieszkaniu młodego małżeństwa Antoniny i Angela Jannuso z Syrakuz pojawiły się łzy.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Madonna z Syrakuz

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sycylijscy biskupi zbadali to zjawisko i uznali jego nadprzyrodzony charakter. Wielkim czcicielem Madonny z Syrakuz był Pius XII, a także Jan Paweł II, który w 1994 r. konsekrował bazylikę, w której do dziś czczony jest wizerunek płaczącej Madonny i przechowywane są relikwie łez. Bazylika Płaczącej Madonny w Syrakuzach jest od 2019 roku regionalnym sanktuarium maryjnym na Sycylii. Decyzję w tej sprawie podjęli miejscowi biskupi.

W datowanym 7 grudnia liście, wysłanym do metropolity Syrakuz abp. Francesco Lomanto, Franciszek przypomniał, że od 29 sierpnia do 1 września 1953 roku z oczu Maryi, na obrazie Jej Niepokalanego Serca wiszącym przy łóżku małżeńskim popłynęły ludzkie łzy. Nazwał je „znakiem bliskiej i serdecznej obecności Matki Bożej i naszej”. Wskazał, że „płacz Maryi pokazuje, że uczestniczy Ona w miłosiernej miłości Pana, który cierpi dla nas, swoich dzieci; który gorąco oczekuje naszego nawrócenia; który czeka na nas, jako Ojciec miłosierny, by przebaczyć nam wszystko i zawsze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zauważył, że obraz znajdował się w skromnym mieszkaniu skromnej rodziny. Okoliczności te przypominają o „uprzywilejowanej miłości Pana, miłośnika życia, do ubogich i potrzebujących”, zaś „Jego Kościół, Jego Oblubienica, musi się dostosować do tego upodobania”. „Ponadto to niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce w zaciszu domowym, zachęca nas do rozważenia niezwykłego piękna domowego ogniska, ośrodka miłości i życia, oraz do wspierania rodziny opartej na małżeństwie, podkreślając jej wewnętrzną wartość jako podstawowej komórki społeczeństwa i Kościoła” - zaznaczył papież.

Reklama

Wskazał, że „wciąż wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani oraz gdy szerzą się przemoc i wojny, klęski, które pochłaniają niewinne ofiary”. „W obliczu doświadczeń życia i historii, zwłaszcza w obliczu dzisiejszych niepokojących scenariuszy wojennych, niestrudzenie wzywajmy wstawiennictwa Maryi, Królowej Pokoju i Matki Pocieszenia. Niech Jej macierzyńska troska zachęca wierzących do budowania i podążania drogami pokoju i przebaczenia oraz do bycia blisko chorych na ciele i duchu, samotnych i opuszczonych. Pocieszająca jest świadomość, że Matka Boża, wzywana jako Płacząca Madonna, obdarzyła wieloma łaskami tych, którzy się do Niej zwrócili” - podkreślił Franciszek.

Na zakończenie wyraził życzenie, aby ta rocznica sprzyjała największej łasce, jaką jest „pragnienie dostosowywania bardziej własnego życia do Tego, którego wskazuje nam Maryja, Pana Jezusa Chrystusa”. Swój list papież zwieńczył modlitwą: „O Maryjo Dziewico, towarzysz Kościołowi w jego drodze darem Twoich świętych łez, daj pokój całemu światu i strzeż swoich dzieci swoją matczyną opieką. Wspieraj nas w wierze, służbie Kościołowi i miłości do wszystkich braci”.

2023-12-08 18:55

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post - pora na spowiedź!

2024-02-25 20:54

[ TEMATY ]

spowiedź

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

„Przynajmniej raz w roku spowiadać się” – przypomina nam jedno z przykazań kościelnych. Zasadniczo nie kwestionuje się potrzeby spowiedzi, czyli, jak precyzuje to Katechizm Kościoła Katolickiego – „poddania się miłosiernemu osądowi Boga” (n. 1470). W praktyce jednak różnie z tym bywa. Zdarza się, że spowiedź przysparza wielu trudności i rodzi liczne kontrowersje. Przyjrzyjmy się niektórym stereotypom myślenia o tym sakramencie. W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

„Nie chodzę do spowiedzi, bo nie mam grzechów. Nikogo nie zabiłem, nie okradłem, nie zdradzam żony/męża i co niedzielę chodzę do kościoła, to czym mam Panu Bogu głowę zawracać”...

CZYTAJ DALEJ

Jezus Chrystus - Kardiolog z przebitym sercem!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

Jezusowa Kardiologia

Adobe Stock

Chociaż ręce ma dziurawe, to moje serce zoperuje tymi rękami świetnie. On się zna na sercach, bo zanim nasze będzie kroił, to wpierw swoje miał przebite…

Biblijna kardiologia

Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości, czemu w relacji z Bogiem i w naszym nawróceniu to nie chowanie słodyczy do szafki, ale troska o serce jest najważniejsza. Naszych serc dotyczy wiele biblijnych prawd. Nasze serca zdolne są do najlepszego i do najgorszego. Z jednej strony noszą w sobie ogromną dynamikę dobra i ukierunkowanie ku świętości, a z drugiej – mogą nas naprawdę mocno potarmosić, gdy zaniedbujemy ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marczak: czy znam imię mojego bliźniego?

2024-02-29 20:36

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Łódz

www.archidiecezja.lodz.pl

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

„Dzisiejsza przypowieść domaga się od nas przyjrzenia naszym relacjom z innymi, w jaki sposób traktuję drugiego człowieka”- mówił w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej bp Marek Marczak.

W ostatni czwartek miesiąca wierni archidiecezji łódzkiej pielgrzymujący do kościołów stacyjnych spotkali się na wspólnej Eucharystii w parafii MB Jasnogórskiej na Widzewie. Mszy Św. przewodniczył bp Marek Marczak, który na początku swojej homilii mówił jak ważne jest to spotkanie w Kościele Stacyjnym, aby słuchać Słowa Bożego. „To czas i miejsce, aby wsłuchać się w to co Pan Bóg do nas mówi i wcielać to w życie” - podkreślał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję