Reklama

Kościół

W niedzielę trafi do Polski Betlejemskie Światło Pokoju

Już w niedzielę słowaccy skauci przekażą polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju, któremu towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”. Uroczystość odbędzie się 10 grudnia na Mszy św. o godz. 8.30 w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów w Zakopanem w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej podczas Mszy świętej rozpoczynającej się o godzinie 8:30. Przekazanie odbędzie się również podczas Mszy świętej, która rozpocznie się o 11:00 w kaplicy w Schronisku Głodówka na Polanie Głodówka.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju - „Czyńmy pokój” skupia się na różnorodnym rozumieniu pokoju. „Pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi. Głęboka refleksja nad tym, czym jest pokój, prowadzi nas do przemyśleń na temat tego, jak ważna jest miłość w relacjach międzyludzkich i jak powinniśmy nią kierować się w codziennym życiu” - czytamy w komunikacie prasowym Związku Harcerstwa Polskiego.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tegoroczna akcja i hasło Betlejemskiego Światła Pokoju wpisują się także w wdzięczność harcerzy i harcerek za działalność bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerstwa polskiego, który był właśnie „błogosławionym czyniącym pokój”.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Reklama

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec.

2023-12-09 08:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Polski już po raz 23.

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

MAREK KĘPIŃSKI

Po raz 23. do Polski trafi Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze tradycyjnie już odbiorą je od skautów słowackich. W tym roku uroczyste czuwanie i przejęcie Światła będzie miało miejsce w późnych godzinach wieczornych 14 grudnia. Polscy harcerze będą czekać na światło z Betlejem w Zakopanem, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu apeluje o ochronę życia nienarodzonych i wspieranie ich rodziców

2024-03-02 11:55

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

O budowanie społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza dzieci żyjących pod sercem matki oraz o profesjonalne i kompleksowe wspieranie ich rodziców zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Apel został opublikowany w związku ze złożonymi w Sejmie RP projektami prawnymi, dotyczącymi zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli - tak wierzących, jak i niewierzących - „o głęboką refleksję i ochronę wartości jaką jest życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”. Wyraził też swój niepokój w związku z tym, że „niektóre środowiska - postulując tzw. prawa kobiet do swobody przeprowadzania aborcji - nie uwzględniają prawa do życia człowieka w jego pierwszej, prenatalnej fazie życia”.

CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi uczcili „Żołnierzy Wyklętych”

2024-03-02 15:32

2LBOT

Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", to szczególnie ważna data.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję