Reklama

Kościół

Prymas Polski: wspierać powołania to wspierać młodych na ich drodze do Jezusa

„Nie wolno nam zwątpić i poddać się rezygnacji. Nie wolno ustawać w modlitwie o powołania i za powołanych, podsycając naszą nadzieję i wierząc, że w ten sposób rozdmuchamy na nowo płomień powołań” - mówił w sobotę 9 grudnia w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. dla członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które od 30 lat otacza duchową i materialną opieką młodych ludzi przygotowujących się do kapłaństwa. W Mszy św. uczestniczyli także krewni misjonarek i misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy właśnie w okresie przedświątecznym spotykają się na wspólnej rodzinnej modlitwie i na dzieleniu doświadczeniami towarzyszenia synom, córkom, braciom i siostrom w pełnieniu posługi w różnych zakątkach świata.

„Idźcie oto was posyłam” - odnosząc się w homilii do słów Jezusa abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że „nieść Ewangelię Jezusa może tylko ta osoba, która z Nim przebywa”. Jeśli jest inaczej, niesie jedynie idee, ale nie doświadczenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Skoro za Jezusem pójdzie i będzie głosić Jego Ewangelię tylko ten, który sam wpierw Go spotka, to podstawowym zadaniem dla nas wszystkich - wspólnot parafialnych, rodzin i rodziców powołanych, całego świętowojciechowego Kościoła jest wspieranie młodych ludzi na ich drodze do Jezusa. Wspierać dziś powołania to wspierać młodych ludzi w ich spotkaniu z Jezusem” - mówił Prymas i jako pierwszą formę tego wsparcia wskazał modlitwę.

„Wiemy i odczuwamy, szczególnie dziś, pośród tak wielu trudności, zniechęcania, skomplikowanych czy wręcz kryzysowych sytuacji, jak ważne i cenne jest zawierzenie Jezusowi i nasza modlitwa za tych, których On sam powołuje i posyła. Nie wolno nam w niej ustawać. Nie wolno nam nigdy modlitwy porzucić czy z niej zrezygnować. Nie wolno nam zwątpić i poddać się rezygnacji, ale wciąż wytrwałą i ufną modlitwą podsycać naszą nadzieję. Modląc się o powołania i za powołanych odnawiać nadzieję i wierzyć, że jedynie w ten sposób rozdmuchamy nowy płomień powołań” - mówił metropolita gnieźnieński.

Drugą formą wspierania powołań w dzisiejszym świecie jest - jak wskazał abp Polak - przykład naszego życia i przeżywania powołania, a także styl i jakość naszych wzajemnych relacji.

Reklama

„To nas zachęca, jak powie papież Franciszek, abyśmy nie stali się sklerotyczni lub skostniali, wyzwala nas z tego spokoju, który nie pochodzi od Boga. Wyraża się w twórczym szukania wciąż nowych sposób głoszenia i dawania świadectwa” - podkreślił Prymas dodając, że nadzieję rozpala się i podtrzymuje także naszymi codziennymi wyborami.

„Ci, którzy wspierają powołania muszą więc być dziś prawdziwie siewcami nadziei. Nie mogą swym życiem zniechęcać innych, powodując niepokój i zamęt. Nie mogą szukać drogi na skróty. Nie mogą ulec pokusie pójścia samemu, zwłaszcza gdy wspólna droga staje się uciążliwa i trudna” - mówił abp Polak przypominając, że za powołania odpowiedzialni są wszyscy - duchowni, świeccy i konsekrowani.

Podziel się cytatem

Reklama

Mszę św. razem z Prymasem Polski celebrowali kapłani odpowiedzialni w parafiach za Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich z prezesem organizacji ks. kan. Robertem Nurskim i asystentem ks. kan. Tadeuszem Nowakiem. Obecni byli także: przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego ks. kan. Przemysław Kwiatkowski, p.o. rektora PWSD w Gnieźnie ks. Tomasz Krzysztofiak oraz ks. kan. Franciszek Jabłoński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało w archidiecezji gnieźnieńskiej w grudniu 1993 roku z inicjatywy śp. ks. kan. Jana Tadycha. Każda osoba, która wstępuje do stowarzyszenia, przyjmuje na siebie określone obowiązki. Obejmują one nie tylko zobowiązanie do modlitwy w intencji powołań oraz pełnienie uczynków miłosierdzia w intencji dobrej formacji kandydatów do kapłaństwa. Bardzo ważne jest także dawanie świadectwa wiary w codziennym życiu.

Dodatkowym sposobem wspierania powołań kapłańskich jest także pomoc materialna, której członkowie stowarzyszenia udzielają alumnom gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

2023-12-09 16:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o spotkaniu papieża z biskupami

- Spotkanie z Ojcem Świętym było dla mnie bardzo ważnie. Kolejny raz otworzyło moje oczy i uszy na to, jak wiele Ojciec Święty może przekazywać nam jako pasterz - powiedział abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej po spotkaniu papieża Franciszka z polskimi biskupami.

Prymas powiedział, że papież, odpowiadając na pytania biskupów, odniósł się m.in. do problemu sekularyzacji. Ojciec Święty stwierdził, że odpowiedzią na ten problem wykluczania wiary jest bliskość. Jak powiedział, powinna ona być „duszpasterskim stylem”. Papież pokreślił też, że młodzież, jest jego zdaniem bardzo wrażliwa na potrzeby innych, przede wszystkim ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-02-27 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie sprawowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego - poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” - przekazała Vatican News watykańska Fundacja Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej

2024-02-29 18:45

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

gala

wolność religijna

PAP/Marcin Obara

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację "Solidarna Wieś".

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację

Władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej. Nie dlatego, że są jej dysponentami, ale dlatego, że są jej stróżami - powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przemawiał w czwartek podczas gali wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego Zespołowi Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Uroczystość odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Solidarna Wieś” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję