Reklama

Węgierska wiosna z powiewem biało-czerwonej

Kilka tysięcy Polaków, przedstawicieli środowisk prawicowych, przeszło 15 marca 2012 r. ulicami Budapesztu. Udział w uroczystościach największego na Węgrzech Święta Narodowego był jednocześnie manifestacją poparcia dla polityki premiera Viktora Orbána

Niedziela Ogólnopolska 13/2012, str. 34-35

Margita Kotas

Morze polskich i węgierskich flag w Budapeszcie, 15 marca 2012 r.

Morze polskich i węgierskich flag w Budapeszcie, 15 marca 2012 r.

Wielki Wyjazd na Węgry zorganizowały kluby „Gazety Polskiej” we współpracy ze stowarzyszeniem Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarni 2010. Mimo apelu „światłych”, by zawracać, do stolicy Węgier samym pociągiem specjalnym dotarło 700 osób, pozostali uczestnicy wydarzeń w Budapeszcie przybyli autokarami, busami i prywatnymi samochodami.

Powstanie Petőfiego

Reklama

15 marca jest dniem upamiętniającym wybuch rewolucji węgierskiej lat 1848-49. Tego dnia Sándor Petőfi, przywódca pokolenia młodych poetów i pisarzy romantycznych, wraz ze swoimi współpracownikami obszedł Peszt, odczytując mieszkańcom tzw. 12 punktów (manifest, w którym domagano się m.in. utworzenia rządu węgierskiego, równości wobec prawa, wolności wyznania, zniesienia cenzury prasy, unii Węgier z Siedmiogrodem, uwolnienia więźniów politycznych i utworzenia węgierskiej gwardii narodowej) oraz recytując na schodach Muzeum Narodowego swój wiersz „Nemzeti dal” (Pieśń narodowa). Te wydarzenia uznawane są za symboliczny początek węgierskiego powstania, które zakończyła porażka wojsk dowodzonych m.in. przez Józefa Bema (uczestnicy Wielkiego Wyjazdu złożyli wieńce pod jego pomnikiem w dniu 16 marca) pod Temesvárem i podpisanie w Világos, 13 sierpnia 1849 r., kapitulacji przez głównodowodzącego wojskami powstańczymi Artúra Görgeya.

Na stopniach Muzeum

Symbolicznie właśnie na schodach Muzeum Narodowego rozpoczęło się wspólne świętowanie Węgrów i Polaków. Do uczestników uroczyste przemówienie wygłosił burmistrz Budapesztu István Tarlós. Następnie w imieniu Polaków przemówił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz: „Jeżeli w naszej i waszej historii jest coś szczególnie cennego, to właśnie umiłowanie wolności. Za wolność Węgier walczyło i umierało wiele pokoleń, tak samo było w Polsce. Wasi bohaterowie bardzo przypominają bohaterów Polski”. Podkreślił, że historii Polski i Węgier nie da się rozdzielić. „Na tronie polskim zasiadali węgierscy władcy, a na tronie węgierskim - polscy. (…) Polacy i Węgrzy wspólnie podejmowali próby obrony chrześcijańskiej Europy przed zniewoleniem ze strony imperialnej Turcji. (…) Nasze kraje padły ofiarą potężnych zaborców, do których zaliczali się Habsburgowie. Nic więc dziwnego, że węgierską Wiosnę Ludów wsparły tysiące polskich żołnierzy z gen. Józefem Bemem. W nadziei na wolność Węgier dostrzegaliśmy także możliwość odzyskania wolności przez Polskę” - mówił dalej Sakiewicz. Następnie Tomasz Sakiewicz podkreślił, iż przyjazd na Węgry jest wsparciem dla wielkich przemian, jakie Węgry podjęły w ostatnich latach. „Nadchodzi nasz czas - czas wolnych narodów, które chcą być ze sobą, bo mają taką potrzebę, a nie dlatego, że ktoś im kazał. To jest nasza wiosna - wiosna pokoju i wolności. Niech ta iskra pójdzie do innych państw” - zwrócił się do Węgrów i Polaków biorących razem udział w uroczystościach.

Éljen Orbán Viktor!

Przywódca węgierskiego Fideszu (Związek Młodych Demokratów), Viktor Orbán, od 25 maja 2010 r. po raz drugi sprawujący urząd premiera Węgier, walczy niezwykle twardo o przyszłość swego państwa. Musiał zatem znaleźć oponentów w postaci lewicowych środowisk europejskich. Ataki na jego osobę i politykę Węgier, a tym samym na chrześcijańskie wartości, które Orbán uczynił fundamentem dla rozwoju i przyszłości swego kraju, stały się w pewnym sensie pretekstem dla organizacji Wielkiego Wyjazdu Polaków na Węgry. „Chcemy wyrazić solidarność ze wszystkimi, którzy chcą budować swoje państwo i całą Europę oparte na chrześcijańskich fundamentach” - tłumaczył Tomasz Sakiewicz na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” z 14 marca. „Éljen a lengyel-magyar barátság és testveri szolidaritás!”- Niech żyje przyjaźń i bratnia solidarność polsko-węgierska! - głosił jeden z niesionych w marszu transparentów. „Éljen Orbán Viktor!” - Niech żyje Orbán Viktor - głosiły inne. „Viktor Orbán” skandowali Polacy uczestniczący w marszu. Nieco mniej formalnie, wraz z symbolicznie uniesionym kciukiem dodawali: „Orbán jest super!”, gratulując Węgrom premiera. Na całej długości marszu, prowadzącego ze Wzgórza Zamkowego na plac Kossutha przed węgierskim Parlamentem, budapesztanie oklaskami witali kroczących tuż za huzarami Polaków, dziękując za udzielone poparcie i obecność w dniu ich święta. Podczas wystąpienia przed Parlamentem premier Viktor Orbán zwrócił się do Polaków ze specjalnymi słowami powitania. Podkreślił w nich polską solidarność w walce o sprawy najważniejsze i najwyższe wartości, przypominając kierującą nami przez wieki maksymę. „Za wolność waszą i naszą” - wykrzyknął w języku polskim Orbán, wzbudzając falę polskich i węgierskich sztandarów.
W zdumienie wprawiła mieszkańców Budapesztu zarówno liczba uczestniczących w uroczystościach Polaków, jak i ilość transparentów, banerów i polskich flag narodowych. Mimo iż tego dnia na każdym kroku widać było wielkie przywiązanie Węgrów do flagi, tradycji i narodowych symboli, momentami biało-czerwona zdawała się dominować nad węgierską trójkolorową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję