Reklama

Janusz Rosikoń - autor fotografii: Dotykając relikwii


Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 13

Grażyna Kasprzycka-Rosikoń
Janusz Rosikoń z relikwią z Manoppello

Jako zawodowy fotograf zawsze dbam o to, by przekazać odbiorcom prawdziwy, rzetelnie i wszechstronnie udokumentowany obraz zadanego tematu. Kiedy podjęliśmy decyzję o przygotowaniu książki o relikwiach, nie zdawałem sobie sprawy z tego, na co się porywamy, mimo że do tematu byliśmy przecież przygotowani - wydaliśmy kilka książek o kulcie Matki Bożej, a ostatnio z Grzegorzem Górnym o św. siostrze Faustynie, bł. ks. Michale Sopoćce czy o 300-leciu Pielgrzymki Warszawskiej.
Pracę zaczęliśmy od Całunu Turyńskiego. Zobaczyłem go wtedy po raz drugi. Za pierwszym razem zetknąłem się z Całunem, pielgrzymując rodzinnie, wtedy nie fotografowałem. Teraz mogłem przed Całunem spędzić kilka godzin z aparatem fotograficznym. Niby nic się nie działo... W ciszy i skupieniu przewijał się tłum ludzi, by spojrzeć na płótno od wieków wywołujące tyle emocji, a szczególnie w ostatnich latach dominacji rozumu czy raczej bezrozumnej pychy. Jak przekazać na zdjęciach tę wielką ciszę i skupienie? Potem - dzięki przyjaciołom - spotkanie z profesorem turyńskiej politechniki badającym Całun, fotografowanie bogatej wiekowej dokumentacji...
Okazało się, że relikwie związane z Pasją Jezusa pokazywane są bardzo rzadko, a obecnie wydają się być wręcz dyskretnie ukrywane - może aby nie narażać ich na naszą niewiarę... Gdy przebywaliśmy w domu przyjaciół w Holandii, skąd blisko było do relikwii przechowywanych w Akwizgranie, dowiedzieliśmy się, że w Paryżu w katedrze Notre Dame w każdy pierwszy piątek miesiąca pokazywana jest Korona Cierniowa - więc pojechaliśmy. Nasza paryska przewodniczka dziękowała nam, że dowiedziała się o tym i mogła spędzić niezapomniane chwile, kontemplując Mękę Pańską. Potem spotkaliśmy się ze światowej sławy genetykiem, który badał relikwie. Takie „przypadki” towarzyszyły nam podczas całego pielgrzymowania.
Ta wyprawa w poszukiwaniu relikwii Chrystusowych zajęła nam ponad dwa lata. Dotykając relikwii, fotografując pielgrzymów, spotykając naukowców, zrozumiałem, że do wiary potrzebuję rozumu i miłości; tylko te dwa skrzydła - nauka i wiara - stanowią pełnię, niezależnie od ich wzajemnych proporcji.

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpust ku czci św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-07-22 09:26

Zofia Białas

Zofia Białas
Przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie oraz orkiestry OSP Ożarów

Niedziela, 21 lipca, w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie odbył się odpust parafialny ku czci św. Marii Magdaleny. Uroczystą Sumę odpustową poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie oraz orkiestry OSP Ożarów. Wszyscy oni wyruszyli spod budynku remizy OSP Ożarów, by po przyjściu do pięknie odrestaurowanego kościoła wspólnie z wszystkimi wiernymi uczcić patronkę parafii i kościoła modlitwą i śpiewem prowadzonym przez chór parafialny.

Zobacz zdjęcia: Odpust w Ożarowie

Kult św. Marii Magdaleny znany był już w średniowieczu. Oddawano jej cześć w zachodniej Europie: w południowej Francji, gdzie wg legendy, w pobliżu Marsylii, miał znajdować się jej grób, w Niemczech i w Polsce, w której w XII wieku znajdowało się już 6 miejsc jej kultu. Miejsca kultu św. Marii Magdaleny w Polsce były wyrazem działalności misyjnej benedyktynów, którzy przybywali na ziemie polskie z południowej Francji. Dla nich święta Maria Magdalena była przykładem pokuty, o czym mówi tekst modlitwy zapisany w Modlitewniku Gertrudy Mieszkówny, siostry Kazimierza Odnowiciela, córki Mieszka II i Rychezy, wychowanki klasztoru benedyktyńskiego w Niemczech. Tekst ten przytacza ks. prof. Jan Związek: „Wyznaję, Panie Jezu Chryste, że grzechy moje są niezliczone nad wszelką miarę, dlatego błagam odpuszczenia, na które nie zasługuję, lecz Ty podaj mi rękę miłosierdzia Twego (…); Panie Boże, Królu Wszechmocny, uwolnij mnie od wszelkich utrapień, Ojcze tkliwy i daj mi czas pokuty; liczne są, Panie, grzechy moje i nad miarę niezliczone”.

Świętą Marię Magdalenę, którą Jezus uwolnił od 7 złych duchów, czytaj od wszystkich skłonności do grzechu, która zaniosła Apostołom wieść o Zmartwychwstaniu, która przez Ojca św. Franciszka nazwana została Apostołką Apostołów odpustem czci wiele parafii, tak jest i w Ożarowie, w którym patronuje parafii i kościołowi od 1440 roku.

Sumę odpustową odprawił ks. dr Adam Fogelman. On też przybliżył wiernym postać świętej, wokół której - jak mówił - urosło wiele legend, i którą postrzegano jako jawnogrzesznicę. Maria Magdalena, mówił, to jednak postać ewangeliczna, która przylgnęła do Chrystusa, tak jak dwunastu wybranych przez Niego Apostołów i która wiernie zachowywała głoszoną przez Niego naukę. Wierność Chrystusowi zaprowadziła ją najpierw pod krzyż, pod którym stanęła obok Maryi, Matki Jezusa i Jego umiłowanego ucznia Jana, w końcu do grobu, by swemu Nauczycielowi oddać ostatnią posługę. Za to wszystko osiągnęła nagrodę, została pierwszym świadkiem Zmartwychwstania. Czy my wierni z parafii Marii Magdaleny możemy wykazać się tak wielkim zaufaniem Chrystusowi? Z tym pytaniem wierni pozostali…

Sumę odpustową zakończyły: litania do św. Marii Magdaleny, procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła i uroczyste Ciebie Boga wysławiamy…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem