Reklama

Refleksje o Ojczyźnie śp. bp. Tadeusza Płoskiego

Łukasz Kramek, Michał Kramek
Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 20

Książka „Refleksje o Ojczyźnie śp. bp. Tadeusza Płoskiego” ukazuje, jak Biskup Wojska Polskiego był wierny słowom: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nic nie straciły na wartości myśli śp. bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Myśli te są wołaniem o silną Polskę. W kulturze euroatlantyckiej od pewnego czasu występuje bardzo dziwny i niepokojący trend, jakby weryfikujący, a raczej negujący takie święte rzeczywistości, jak: ojczyzna, patriotyzm, własny naród, dziedzictwo tradycji i kultury, historia przodków. Obecnie wielu naszych obywateli atakuje Polskę i polskość, wstydzi się pochodzenia polskiego i chce być co najwyżej obywatelami polskimi, ale nie dziećmi Polski. Ataki takie przypuszczają najrozmaitsze nurty: wielokulturowy, socjaliści, marksiści, nihiliści, internacjonaliści, kosmopolici, liberałowie, postmoderniści... Coraz częściej uważają, że Polska to frazes, przeżytek.
11 listopada nie widać w Ojczyźnie flag narodowych. Coraz rzadziej spotyka się też ludzi, którzy mówią głośno: „kocham Polskę”. Tymczasem trzeba Polskę, i każdą ojczyznę, zaliczyć do największych wartości - poza Bogiem, poza Kościołem Chrystusowym i poza wartością osoby ludzkiej.
Bp Tadeusz Płoski chciał, aby Polska była Polską w imię Pana - wierną tradycjom ojczystym, wierną wierze przodków i wartościom, które tworzą jej historyczną tożsamość. Słowem, wspierał walkę o polską pamięć, o sprawiedliwość i uznanie dla zepchniętych na margines bohaterów oraz przypominał, że trzeba stawiać tamy temu, co wartości polskie rozmywa, deprecjonuje czy obraża. - Stawałeś także po stronie tych, których pogardliwie nazywano „moherowymi beretami” - podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, podczas pogrzebu śp. bp. Tadeusza Płoskiego.
Książka jest adresowana do wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny. Na końcu książki jest dołączona modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Doceńmy te myśli śp. bp. Tadeusza Płoskiego, niepospolite i bardzo pożyteczne, kształtujące naszą tożsamość i świadomość katolicką. Zróbmy wszystko, aby ta książka znalazła się w naszej domowej bibliotece, i chętnie po nią sięgajmy.
Książkę wydała Poligrafia Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego. Można ją zamawiać pod numerem telefonu: 517-452-657. Dla pierwszych 10 czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - książka gratis.

Reklama

Generał Salezjanów w Łodzi

2019-10-20 22:05

Piotr Drzewiecki

- Wszystko w życiu zależy od miłości z jaką się żyje i z jaką się wszystko czyni – mówił następca księdza Jana Bosko ks. Ángel Fernández Artime SDB, dziesiąty Przełożony Generalny Zakonu Salezjanów. Odwiedził on Łódź, z racji 100-lecia istnienia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów w Polsce, gdzie spotkał się z uczniami, pracownikami, wolontariuszami Oratorium oraz kapłanami i siostrami salezjankami.

Piotr Drzewiecki

Podczas jubileuszowej Mszy świętej Ksiądz Generał modlił się za całą wspólnotę salezjańską w Polsce. - Możemy dziękować Bogu za bardzo wiele. Wielka rodzina salezjańska przez te 100 lat ofiarowała Bogu bardzo wiele i dziś dziękujemy Bogu, że to wszystko stało sie możliwe. Musimy kontynuować to dzieło dla młodych i marzyć jakie będą te kolejne lata. Bo wszystko w życiu zależy od miłości z jaką się żyje i z jaką się wszystko czyni. Nasi współbracia czasem ofiarowali bardzo wiele, ofiarowali siebie ,by kochać. Co zrobił Jezus? - kochał! Ksiądz Bosko chciał, by w życiu jego młodzieży działo sie dobro! Dla ich dobra był w stanie znieść wszystkie poświęcenia. Nasza przyszłość zależy od miłości z jaką będziemy stawać pośród naszej młodzieży(…). Jeśli ktoś jest prawdziwym salezjaninem, będzie szukał tylko waszego dobra, widząc was szczęśliwymi tutaj, a potem w Niebie. Jedyne co potrzebujemy to mieć was pośród siebie! Pragniemy waszego dobra, zależy nam na was. Razem możemy żyć życiem Boga – mówił ks. Artime.

Zobacz zdjęcia: Generał Salezjanów w Łodzi

Następnie wszyscy goście i uczniowie uczestniczyli w agapie, po której w auli szkolnej Ksiądz Generał wraz z najmłodszymi uczniami pokroił jubileuszowy 100-kilogramowy tort. Wcześniej ks. Generał spotkał się z uczniami i nauczycielami Salezjańskiej Szkoły Podstawowej. W radosnej atmosferze, wypełnionej występami i rozmowami, najmłodsi jeszcze bliżej poznali charyzmat wspólnoty salezjańskiej.

Na zakończenie pobytu w Łodzi, ks. Ángel Fernández Artime wręczył różance uczniom klas trzecich Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, którzy w 2020 roku przystąpią do I Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem