Reklama

O skarbie na roli wykopanym i sposobach na Wielkanoc

Katarzyna Woynarowska
Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 29

Mam przed sobą dwie książki wydane przez klasztor Ojców Dominikanów w Gidlach - wsi leżącej między Częstochową a Radomskiem. Obie bierze się do ręki z dużym zainteresowaniem. Pierwsza - biały kruk, której większość z nas nigdy w rękach nie miała: reprint księgi z 1724 r. „Skarb Wielki”, napisana językiem Sienkiewicza przez mnicha zakonu kaznodziejskiego św. Dominika - o. Ambrożego Zagajowskiego, stanowi unikalny zapis cudów, jakie miały miejsce przed wiekami w Gidlach, gdzie od 500 lat w miejscowym kościele Ojców Dominikanów ma swój dom i łaskami słynie zaledwie 9-centymetrowa figurka Madonny. Do niej to od wieków uciekali się po ratunek miejscowi i pątnicy z najdalszych stron świata. Zapis pierwszych wydarzeń, które zwieńczone były cudowną interwencją Bożą, znajdą Czytelnicy właśnie na łamach „Skarbu Wielkiego”. A jest o czym czytać, bo swe, czasem mrożące krew w żyłach, historie opowiadają prości kmiecie, rycerze, białogłowy i jaśniepaństwo, ratunku przywołując od choroby, wybawienia od śmierci, morowego powietrza, mściwych sąsiadów czy błagając o życie dla najbliższych. Wczytując się w ten nieco archaiczny tekst, mamy szansę na moment zajrzeć za zasłonę czasu i przywołać niegdysiejszą Rzeczpospolitą z całą barwnością, wielonarodowością i zapomnianymi już obyczajami imć panów i poddanych.
Druga książka: „Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej” - to z kolei reprint dzieła z lat 30. minionego właśnie stulecia. Nieco inna niż popularny „Rytuał rodzinny”, jest rodzajem przewodnika po kościelnych świętach i uroczystościach w nawiązaniu do codziennego życia. Zapisem, jak to w polskich domach zwykle owe dni świąteczne się spędzało, jakie modlitwy się odmawiało, co się jadło, co czytało. Słowem - spis i przegląd zwyczajów, które, niestety, odeszły w zapomnienie, a chciałoby się zawołać - dlaczego?! Skoro tchną one nieznaną nam już świeżością, zachwycają piękną polszczyzną i urokiem nieco retro zamieszczanych tu starych klecht, przypowieści i wierszy... Naszym zdaniem, „Rok Boży” winien znaleźć się w posiadaniu każdej rodziny, pragnącej kultywować polskie obyczaje.

„Skarb Wielki województwa sieradzkiego na roli gidelskiej znaleziony”, autor: o. Ambroży Zagajowski, wydawca: Klasztor Ojców Dominikanów w Gidlach, Druk Allegro.
„Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej”, pr. zb. pod red. ks. Franciszka Marlewskiego, wydawca: Klasztor Ojców Dominikanów w Gidlach, Druk Allegro.
Książki można nabyć w klasztorze Ojców Dominikanów w Gidlach; o innych formach nabycia - na: www.gidle.dominikanie.pl lub allegro@poczta.jzk.pl.

Reklama

Papież dzwonił do matki Vincenta Lamberta

2019-07-19 17:57

pb (KAI/I.Media/vaticannews.va/lifesitenews.com) / Reims

Papież dzwonił do matki Vincenta Lamberta, Viviane, aby udzielić jej wsparcia, kiedy walczyła o życie swego syna. Franciszek się nie dodzwonił, zostawił więc wiadomość. Sprawę ujawniła sama Viviane Lambert w wywiadzie dla portalu LifeSiteNews, opublikowanym 18 lipca.

peddhapati / Foter.com / CC BY

Pośrednikiem między papieżem a matką Lamberta był arcybiskup Lyonu kard. Philippe Barbarin. To on poinformował Viviane Lambert, że widział się z papieżem i że poprosił Franciszka o skontaktowanie się z nią.

- Powiedział, żebym przejrzała ostatnie wiadomości [w telefonie]. Nie czytałam wszystkich, bo było ich tak wiele. I rzeczywiście była tam wiadomość po włosku, którą przetłumaczono dla mnie na francuski. Poruszające i bardzo osobiste przesłanie - wyznała Viviane Lambert.

Vincent Lambert po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany i żył w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Lambert marł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania.

Po śmierci 42-letniego mężczyzny papież napisał na swym koncie na Twitterze: „Niech Bóg Ojciec przyjmie w swe objęcia Vicenta Lamberta. Nie budujmy cywilizacji, w której eliminowane są osoby, których życie nie wydaje się nam dość godne, by dalej mogły żyć. Każde życie ma wartość, zawsze”.

Opowiadając o swych przeżyciach w rozmowie z portalem LifeSiteNews Viviane Lambert przyznaje, że wciąż jest w szoku po zbrodni, którą popełniono na jej synu. „Na szczęście – dodaje – zachowałam swoją wiarę, inaczej byłabym nie tylko smutna, ale też zrozpaczona”. Przyznaje, że jest pełna nadziei, cieszy się, że Vincent nie należy już do katów, lecz do Boga. Podobnie jak prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah jest ona przekonana, że jej syn zmarł jako męczennik współczesnego społeczeństwa. Teraz będzie się wstawiał za Francję, która nie zasługuje na taki los – dodaje matka zmarłego 11 lipca mężczyzny.

Ona sama apeluje natomiast o modlitwę w intencji doktora Vincenta Sancheza, który zawyrokował o śmierci jej syna. Przyznaje, że sama próbuje to robić, choć czasem jej serce się buntuje. Podkreśla, że trzeba się modlić, mając na względzie dobro innych pacjentów, a także los tego człowieka po śmierci. Nawrócenia się zdarzają – przypomina Viviane Lambert.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem