Reklama

Zapowiedź

Muzyczna Jasna Góra - Ogólnopolska Pielgrzymka, Kongres, warsztaty i festiwal

Pod hasłem „Kościół naszym domem” 5 maja br. odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Pielgrzymkę poprzedzi VII Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores, z okazji jubileuszu 20-lecia jej istnienia, który zaplanowano w dniach 30 kwietnia - 3 maja.
Ponadto w dniach 2-6 maja na Jasnej Górze odbędzie się również XIV Edycja Ogólnopolskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych „Pieśni ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej”.
Zgłoszenia uczestnictwa w ogólnopolskiej pielgrzymce przyjmowane są do 25 kwietnia. W jej programie przewidziana jest m.in. liturgia pokutna w bazylice oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego z Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, koncelebrowana przez duszpasterzy muzyków kościelnych z całej Polski. Organiści, dyrygenci chórów oraz chórzyści wysłuchają także katechezy „Śpiew liturgiczny jako forma modlitwy, pobożności i jedna z dróg ku świętości”, którą wygłosi ks. dr Piotr Paćkowski, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores.
Środowisko związane z Federacją przybędzie na Jasną Górę już 30 kwietnia. Wtedy w sanktuarium rozpocznie się VII Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. Wezmą w nim udział członkowie zespołów muzycznych oraz byli chórzyści. Na rozpoczęcie kongresu przejdą oni w procesji Alejami Najświętszej Maryi Panny na plac przed Szczytem Jasnogórskim. We wtorek 1 maja w bazylice odbędzie się koncert galowy, poświęcony twórczości Wojciecha Kilara z okazji 80. urodzin kompozytora. Koncert ten jednocześnie zainauguruje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.
Natomiast 2 maja w archikatedrze częstochowskiej wszystkie chóry uczestniczące w kongresie odśpiewają Nieszpory, skomponowane specjalnie na tę okazję przez prof. Stefana Stuligrosza. Po nabożeństwie chóry udadzą się do podczęstochowskich parafii na koncerty gwiazd. Kongres zakończy się 3 maja uroczystą Mszą św. pod Szczytem Jasnogórskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wywieś flagę 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

2020-04-08 12:17

[ TEMATY ]

ojczyzna

flaga

Ks. Mieczysław Puzewicz

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją "Słowo” zaprasza do Świętowania Chrztu Polski. Zachęca Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2020 w akcję „Wywieś flagę”.

- Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa, nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach - przekonują organizatorzy akcji.

Przypominają, że rok temu, 9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: działacz muzułmański uratował od głodu dyskryminowanych chrześcijan

2020-04-08 20:28

[ TEMATY ]

pomoc

muzułmanie

Pakistan

dyskryminacja

chrześcijanie

koronawirus

Vatican News / AFP

Muzułmański obrońca praw człowieka Shakeel Ahmed uratował od niechybnej śmierci głodowej 120 rodzin chrześcijańskich z dystryktu Kasur w pakistańskiej prowincji Pendżab. Widząc ludzi zamkniętych w swych domach z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa, a zarazem odmowę miejscowych przełożonych islamskich udzielenia im pomocy, skontaktował się z kilkoma organizacjami katolickimi, które pospieszyły im ze wsparciem materialnym.

W Pakistanie stwierdzono dotychczas ponad 4 tys. przypadki zachorowań na Covid-19, w tym 54 zgony, przy czym w ostatnich dniach tempo zakażeń znacznie wzrosło. W tej sytuacji, po trzech tygodniach blokady wielu chrześcijan doświadcza dyskryminacji przy rozdzielaniu pomocy. Postąpiła tak np. jedna z organizacji pozarządowych w Karaczi, odmawiając pomagania ubogim wyznawcom hinduizmu i chrześcijanom w rejonie miasta Koraghi w prowincji Sindh, po czym wyznawcom Chrystusa nie udzielono pomocy w miasteczku Sanda Kalan w dystrykcie Kasur.

"Żywność dostarcza się tylko muzułmanom" – powiedział Ahmed włoskiej agencji misyjnej AsiaNews. Zwrócił uwagę, że mieszkający w tym rejonie chrześcijanie są niemal wyłącznie robotnikami zarobkowymi, którzy wskutek kwarantanny stracili pracę. Są oni bezradni i bez wsparcia z zewnątrz grozi im głód. Jeden z nich powiedział mu, że już od dwóch tygodni nie zarobił ani rupii, a teraz jest zamknięty w domu z żoną i dziećmi bez jedzenia i lekarstw.

4 marca w miejscowym meczecie wśród biednych rozdzielano pomoc żywnościową, pochodzącą ze zbiórki zarządzonej przez tamtejszego szejka Abdula Rahima Hamida. Gdy zgłosili się po nią wygłodniali chrześcijanie, odepchnięto ich, a całą pomoc przekazano wyłącznie 500 mieszkającym tam muzułmanom.

Widząc to Shakeel Ahmed postanowił wesprzeć poszkodowanych. Nawiązał kontakt z organizacjami chrześcijańskimi, które dostarczyły żywność swym współwyznawcom z Sanda Kalan. Przy rozdziale pomocy współpracowali miejscowi działacze. Nadal jednak istnieje paląca potrzeba dalszego pomagania tym ludziom.

Dla Ahmeda takie traktowanie chrześcijan, jakie okazują im jego współwyznawcy, jest nieludzkie i sprzeczne z nauczaniem islamu. Jego zdaniem należy pomagać wszystkim, niezależnie od ich wiary. W tej sprawie interweniował u władz kraju też arcybiskup Islamabadu i Rawalpindi – Joseph Arshad, żądając ochrony i opieki nad każdą osobą.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję