Reklama

Savoir-vivre

Wizytówki prywatne i służbowe

Ktoś powiedział: „Twoja wizytówka jest… wizytówką”. Trudno dziś obyć się bez wizytówek. Wiele osób zatem je dziś posiada i używa często w dwóch wersjach: prywatnej i służbowej. Pojawia się też jednak i jest coraz bardziej popularna wersja trzecia: służbowo-prywatna.
Jaka powinna być dokładnie wizytówka?
Zmieniła się w XXI wieku jej wielkość. Nieco się zmniejszyła. Dobrze, gdy wymiary wizytówki dokładnie odpowiadają wymiarom karty płatniczej, co ułatwia jej przechowywanie.
Wizytówka poważnego człowieka powinna być wydrukowana na białym, czerpanym lub kredowym papierze czarną, klasyczną, nieudziwnioną czcionką - nie powinna zawierać elementów kolorowych.
Wizytówka najwyższej klasy powinna mieć wypukłe litery. W wersji luksusowej osiąga się to przez zamówienie specjalnej, drogiej matrycy. W wersji dla mas druk nanosi się specjalną farbę, która „puchnie” po wyschnięciu, tak że litery odstają od papieru.
Dane na wizytówkach prywatnych mogą być pisane kursywą, na służbowych - zwykłym pismem.
Wizytówki prywatne występują w trzech wersjach: normalna z adresem, normalna bez adresu, z przesuniętymi w dół napisami.
Pierwszą dajemy tym, z którymi chcemy utrzymywać kontakt.
Drugą, na której jest wyłącznie nasze imię i nazwisko, dajemy tym, z którymi nie chcemy się więcej spotkać i nie chcemy, by do nas pisali czy telefonowali.
Trzecią przytwierdzamy do bukietów kwiatów i prezentów, pisząc na niej kilka słów życzeń.
Wizytówka prywatna może też być wizytówką małżeńską. Wtedy figurują na niej obok nazwiska imiona żony i męża.
Wizytówki służbowo-prywatne zawierają po lewej stronie nasze prywatne dane adresowe, a po prawej - dane służbowe. W ten sposób możemy używać wizytówkę służbową jako prywatną. Ma ona jednak jedną poważną wadę. Osoba, która ją otrzymuje w kontaktach służbowych, ma prawo wyciągnąć wniosek, że może zwracać się do nas w sprawach służbowych poza godzinami pracy na telefon domowy.

www.savoir-vivre.com.pl

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję