Reklama

Niedziela Małopolska

Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Bożena Sztajner / Niedziela

W dniach 30 maja - 7 czerwca 2014 r., w kościele św. Tomasza w Krakowie, przy Domu Generalnym sióstr duchaczek, trwa uroczysta Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Przez dziewięć dni siostry kanoniczki Ducha Świętego modlą się o dary i owoce Ducha Ożywiciela dla całego Kościoła i świata. Po raz pierwszy taka nowenna została odprawiona w 1869 r.

Każdego dnia, od godzin rannych będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, aż do godz. 18.00, po której nastąpi Liturgia Nowenny: wspólna modlitwa wezwaniami do Ducha Świętego i celebracja Eucharystyczna. Mszę Świętą w kolejne dni nowenny celebrować będą i homilię wygłoszą: ks. prof. Stefan Koperek, ks. infułat Janusz Bielański, ks. prof. Jan Machniak, ks. prof. Edward Staniek, ks. Paweł Kubani, J.E. ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. infułat dr Dariusz Raś, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, ks. dr Stanisław Wronka. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Najświętszą Ofiarę sprawować będzie ks. Wiesław Wiśniewski TDŚ, natomiast w święto Matki Kościoła Mszę Świętą celebrować będzie i homilię wygłosi ks. prof. Jacek Urban.

Reklama

O godz. 20.00 rozpocznie się czuwanie młodych. Czas medytacji nad Słowem Bożym, modlitwy do Ducha Świętego i uwielbienia zakończy się o godz. 20.45. Czuwanie poprowadzą bracia z Towarzystwa Ducha Świętego z udziałem sióstr duchaczek i diakonii muzycznej.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego są żeńską gałęzią Zakonu Ducha Świętego, założonego w XII w. we Francji przez bł. Gwidona z Montpellier. W 1198 r. Zakon został zatwierdzony przez papieża Innocentego III. Obecnie siostry posługują w Polsce, na Ukrainie, we Włoszech i w Burundi w Afryce. Służą chorym, ubogim i potrzebującym, szczególnie dzieciom, realizując charyzmat miłości miłosiernej.

W 2003 roku metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski erygował przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku - Matemblewie, kleryckie stowarzyszenie wiernych o nazwie Towarzystwo Ducha Świętego. Nawiązuje ono do charyzmatu i duchowości Zakonu Ducha Świętego, którego męska gałąź na skutek polityki wyznaniowej zaborców uległa kasacie w XVIII w. W 2012 r., Metropolita Gdański Abp Sławoj Głódź erygował za zgodą J.E. Kard. Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Ducha Świętego pod wezwaniem Świętego Krzyża w Krakowie, którego pierwszym rektorem mianował ks. Wiesława Wiśniewskiego.

2014-06-02 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za wstawiennictwem św. Gerarda Majelli w Rzeszowie

W najbliższą sobotę 3 października br., w kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie już po raz kolejny będzie odprawione wyjątkowe nabożeństwo za wstawiennictwem św. Gerarda Majelli w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych, matek oczekujących potomstwa, małżeństw mających problemy z poczęciem dziecka oraz o Boże błogosławieństwo w wychowywaniu dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: 94. urodziny Benedykta XVI

2021-04-16 15:14

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Dziś 94. urodziny papieża seniora. Z tej okazji nie przewidziano w Watykanie żadnych uroczystości. W przeszłości Benedykt XVI przyjmował tego dnia delegację ze swej rodzimej Bawarii. W tym roku jest to niemożliwe ze względu na pandemię. Są to też pierwsze w jego życiu urodziny bez obecności czy choćby życzeń starszego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł bowiem 1 lipca ubiegłego roku.

Benedykt XVI obchodzi swe urodziny prywatnie, w gronie domowników swej watykańskiej rezydencji, klasztoru Mater Ecclesiae. Nie podano też, w jaki sposób urodziny papieża seniora uczci Franciszek, który przy świątecznych okazjach zwykł mu okazywać przejawy swej serdeczności i przywiązania.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 18 kwietnia 2021 roku

2021-04-16 17:49

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję