Reklama

Świat

RŚA: ludzie czują się bezbronni wobec przemocy

Ludzie czują się bezbronni wobec szerzącej się przemocy. Tak sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej opisuje nuncjusz apostolski w tym kraju. Zaznacza, że to poczucie pozostawienia na łaskę i niełaskę rebeliantów znacznie pogłębił krwawy zamach na katolicki kościół w stołecznym Bangi. „Atak ten pozbawił ludzi nawet tego minimum poczucia bezpieczeństwa, jakie dotąd dawały im świątynie” – podkreśla abp Franco Coppola przypominając, że nigdy wcześniej kościół w tym kraju nie był celem krwawych ataków.

[ TEMATY ]

wojna

Brat Benedykt Pączka

„To jest wojna domowa. Są dwa środkowoafrykańskie ugrupowania, które ze sobą walczą. Niestety międzynarodowe siły pokojowe są niewystarczające do tego, by zapewnić bezpieczeństwo, stąd ludzie uciekają pod opiekę sił rebelianckich. Chrześcijanie czują się chronieni przez odziały Anty-Balaka, a muzułmanie przez Selekę. Nie jest to jednak wojna religijna, nikt nikogo nie chce nawracać. Tu chodzi o przejęcie władzy i kontrolowanie bogactw naturalnych tego kraju. Siły międzynarodowe sobie nie radzą. Trzeba więcej wojska. Republika Środkowoafrykańska jest dwa razy większa od Włoch: jak więc można sądzić, że 5500 żołnierzy będzie w stanie kontrolować tak ogromne terytorium? Wysłane siły są niewystarczające” – powiedział abp Coppola.

Na wzrost braku poczucia bezpieczeństwa szczególnie wśród mieszkańców stolicy wskazuje też o. Gabriele Perobelli. Włoski kombonianin jest proboszczem w parafii Matki Bożej Fatimskiej, która padła celem zamachowców. Wcześniej koczowało tam ponad 4 tys. osób, obecnie zostało 50. Garstka wiernych przychodzi też na liturgie. „Wszyscy uciekli szukając jakiegoś innego bezpiecznego miejsca” – mówi misjonarz. Zapewnia zarazem, że on i jego trzej współbracia pozostaną na miejscu. „Służę tym ludziom od 16 lat i teraz ich nie opuszczę” – podkreśla kombonianin.

Wczoraj Papież Franciszek wezwał do modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i zintensyfikowania działań mogących położyć kres szerzącej się przemocy.

2014-06-02 18:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/OSW: wojska rosyjskie nie są w stanie złamać oporu stawianego przez siły ukraińskie

Jak piszą w komentarzu po 12 dniach walk na Ukrainie Piotr Żochowski i Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich, wbrew treści komunikatów resortu obrony FR, wojska rosyjskie nie są w stanie złamać oporu stawianego przez siły ukraińskie.

W dwunastym dniu wojny Rosjanie nadal ponoszą dotkliwe straty, również w lotnictwie, niszczone są kolejne kolumny wojskowe agresora. Rośnie rola oddziałów ochotniczych ukraińskiej obrony terytorialnej, której duża liczebność w większych miastach, jest czynnikiem utrudniającym wkroczenie wojsk rosyjskich bez ponoszenia kolejnych strat. Na obszarach kontrolowanych przez wojska rosyjskie miejscowa ludność nadal masowo protestuje przeciwko okupantom. Trudności na zapleczu zmusiły Rosjan do wprowadzenia grup operacyjnych FSB mających identyfikować i zatrzymać osoby gotowe do stawiania oporu wojskom okupacyjnym, co potwierdza trudności agresora do operowania na zajętych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję