Reklama

Miłosierny Jezus przychodzi też do młodych

Niedziela częstochowska 48/2002

Cała archidiecezja częstochowska rozpoczyna błogosławiony czas nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego. Od pierwszej niedzieli Adwentu trwać będzie wędrówka obrazu z parafii do parafii, od wspólnoty do wspólnoty. Trudno sobie wyobrazić, aby pośród tych spotkań zabrakło młodych ludzi. Miłosierny Jezus przychodzi też do młodych! Podczas ostatniej pielgrzymki Ojciec Święty Jan Paweł II zwracając się do polskiej młodzieży zapewniał, że ze spotkania z Jezusem Miłosiernym mogą otrzymać niewiarygodne wręcz dary. Najważniejszym z darów, o jakim wspomniał Papież, jest pokój i moc na trudne czasy. "Pamiętajcie, że Chrystus nieustannie otacza Was swą miłosierną miłością - wołał do młodych Ojciec Święty na krakowskich Błoniach. - Niech ta świadomość napełnia Was pokojem i prowadzi po trudnych ścieżkach życia". Z tego daru wypływa też przynaglenie do służby i świadectwa. "Trzeba spojrzenia miłości, aby nie odwracać się od chłopaka czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa" - to kolejne słowa Papieża skierowane do młodych.
Niektóre wspólnoty i ruchy młodzieżowe już dostosowały swój program formacyjny do przeżywania i włączenia się w wielkie dzieło nawiedzenia. Jednak największe zadanie staje przed wspólnotami parafialnymi, bo przecież nawiedzenie odbywać się będzie głównie w parafiach archidiecezji. Może być to doskonała okazja, by odnowić duszpasterstwo młodych w parafiach. Należy zrobić wszystko, aby jak najwięcej młodzieży mogło spojrzeć w miłosierne oczy Jezusa. Pełna mobilizacja dotyczy przede wszystkim tych, którzy już działają we wspólnotach parafialnych. Na ten czas wszyscy powinni odnowić poczucie więzi z całą wspólnotą. Nie może być prywatnych programów i własnej formacji, prowadzonej jakby niezależnie od wspólnego dzieła nawiedzenia. Przyjście Jezusa Miłosiernego może nauczyć nas bycia razem i doświadczenia pełnej komunii z innymi grupami działającymi w parafii. Z pewnością nie zabraknie młodych w gronie tych, którzy na cześć najważniejszego Gościa przygotują kościelne dekoracje, oprawę liturgiczną i muzyczną liturgii związanej z nawiedzeniem. Młodzi pewnie spędzą nie jedną godzinę adoracji przy obrazie.
Niesłychanie ważnym zadaniem będzie zaproszenie na to święto tych, którzy jeszcze nie doświadczyli i nie poznali miłości Boga. Nawiedzenie może mieć bardzo istotne znaczenie ewangelizacyjne. W Ewangelii uczniowie wzajemnie przekazywali sobie wiadomość o nadejściu Jezusa. W każdej wspólnocie młodzieżowej powinno się to stać ważnym zobowiązaniem, aby nie tylko pomyśleć o sobie, ale podzielić się Bożym Miłosierdziem z tymi, którzy są daleko od Kościoła.
Spotkanie z Jezusem Miłosiernym obok osobistych przeżyć powinno też zrodzić w nas nowe zadania i postanowienia. Ważne jest, aby każda wspólnota młodzieżowa odpowiedziała sobie na pytanie o własne świadectwo miłosierdzia. Czy nie staliśmy się grupką samą dla siebie? Czy jest pośród nas miejsce dla słabszych i chorych? Czy stajemy się świadkami miłości dla drugich? Obok osobistego umocnienia Jezus chce nas zaprosić do większej troski o najsłabszych. Najpierw może to być zwykła pomoc koleżeńska, ale również odwiedziny u starszych i chorych, wspieranie różnych dzieł charytatywnych prowadzonych przez parafię. Ważne dzieło młodzieżowego wolontariatu ciągle czeka w naszych parafiach na konkretne urzeczywistnienie, tak aby nie były to tylko jednorazowe akcje związane np. z dniem św. Mikołaja, ale by była to stała służba młodych na rzecz potrzebujących. Przeżywając spotkanie z Jezusem Miłosiernym, stańmy się wszyscy świadkami miłosierdzia!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oficjalna piosenka Euro 2020

2021-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Euro 2020

Youtube.com

Jak każdy turniej, również UEFA Euro 2020 ma oficjalną piosenkę. Utwór "We Are The People" stworzyli Bono i The Edge z U2 oraz DJ Martin Garrix.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję