Reklama

Aula

Ogłoszenie wyników śledztwa w sprawie relikwii Chrystusowych

Niedziela Ogólnopolska 22/2012, str. 27

Bożena Sztajner/Niedziela

Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń

Całun Turyński jest najdokładniej przebadanym lnianym materiałem na świecie - twierdzą Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, autorzy książki „Świadkowie tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”, wydanej przez Rosikon Press. Autorzy książki cytują liczne opinie naukowców na temat Całunu Turyńskiego, wśród nich orzeczenie wydane w ubiegłym roku przez Włoską Narodową Agencję ds. Nowych Technologii Energii i Środowiska (ENEA), która po pięciu latach badań stwierdziła, że nie potrafi w sposób naukowy wyjaśnić, jaki proces mógł doprowadzić do powstania wizerunku na płótnie pogrzebowym Jezusa.

Dla dziennikarzy, młodzieży i wszystkich

Książka o relikwiach Chrystusowych była prezentowana 14 maja w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie podczas trzech kolejnych spotkań: z dziennikarzami, młodzieżą i czytelnikami. Książkę, efekt dwuletniej pracy dokumentacyjnej i śledczej podróży do wielu sanktuariów oraz rozmów z naukowcami całego świata, przedstawili obaj autorzy - Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.
W spotkaniu wieczornym uczestniczyli m.in.: abp Stanisław Nowak, o. Dariusz Cichor - definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Nikodem Kilnar - paulin. Prezentacja książki odbywała się w formie dialogu z autorami, prowadzonego przez aktora Mariana Florka.

Świadkowie Tajemnicy

Tytułowi „Świadkowie Tajemnicy” to relikwie Chrystusowe - materialne ślady męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Oprócz Całunu przechowywanego w katedrze w Turynie w książce są omówione m.in.: Chusta z Manoppello we Włoszech, Tunika z Argenteuil we Francji, Sudarion z Oviedo w Hiszpanii, przechowywane w różnych sanktuariach gwoździe i fragmenty Krzyża. - Nasze poszukiwania nie były powodowane duchowymi wątpliwościami, interesowała nas kwestia zgodności nauki i religii, rozumu i wiary - podkreślił Grzegorz Górny. - Przez wiele wieków kult relikwii był wyszydzany. Teraz paradoksalnie, dzięki najnowszym technologiom, ponownie dochodzi do spotkania wiary i nauki.
W trakcie spotkań autorzy książki przekazali wiele ciekawych informacji, zachęcających słuchaczy do podróży ich śladami, z wykorzystaniem najnowszej książki Rosikon Press. Dowiadujemy się, że pierwszą fotografię Całunu Turyńskiego wykonał 28 maja 1898 r. włoski fotograf Secondo Pia. Przeżył on szok, gdy po naświetleniu negatywu w laboratorium zobaczył wizerunek Oblicza Chrystusa. Profesjonalne badania Całunu rozpoczęła w 1978 r. ekipa złożona z naukowców pracujących w znanych laboratoriach, m.in. w NASA i Los Alamos. W grupie badaczy znalazł się - niebędący chrześcijaninem - fotograf Barrie Schwortz. Dziś wygłasza on wykłady, w których przedstawia wyniki badań potwierdzające, że mamy do czynienia z Całunem Jezusa z Nazaretu. Założył on serwis internetowy z informacjami o Całunie i wspiera organizację non-profit, której zadaniem jest popularyzowanie wiedzy na ten temat.
Dalsze badania naukowe odkrywają kolejne tajemnice relikwii. Dowiedzieliśmy się m.in., że Sudarion z Oviedo pochodzi z czasów Chrystusa i jest to lniana chusta wykonana splotem charakterystycznym dla terenu Palestyny w tamtym czasie. Jej podobieństwa z Całunem Turyńskim dotyczą nie tylko materiału, ale również identyczności rozmieszczenia odbitych na materiale plam krwi oraz zachowanych pyłków roślin typowych dla okolic Jerozolimy. Badania hematologiczne wykazały zgodność grupy krwi zachowanej na Całunie Turyńskim, Sudarionie z Oviedo oraz Tunice z Argenteuil.

Reklama

Nasze pielgrzymowanie po materialnych śladach Zbawiciela

Autorzy przekazali również informacje, które nie zawsze są umieszczane w świeckich przewodnikach. Relikwie korony cierniowej znajdującej się w Sainte-Chapelle w Paryżu w pierwsze piątki miesiąca są uroczyście przenoszone do katedry Notre-Dame, gdzie - jak zauważył Janusz Rosikoń - z wielkim wzruszeniem modlą się przed nimi wierni. Władze francuskie - jak dotąd - nie wyraziły jednak zgody na naukowe zbadanie zarówno tej relikwii, jak i innych znajdujących się na terenie Francji, np. Czepka z Cahors.
- Dziś, w czasach neomodernizmu, obowiązuje kwestionowanie wszystkiego, co dotyczy wiary - wyjaśnił o. Dariusz Cichor. - Książka „Świadkowie Tajemnicy...” ukazuje, że wiara styka się z nauką. Swoje pytania do autorów książki skierował m.in.abp Stanisław Nowak.

Lektura na Rok Wiary

Spotkanie ubogacili muzycznie studenci Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Katarzyna Jakóbczyk - śpiew (klasa dr Katarzyny Suskiej-Zagórskiej) i Michał Grotecki - fortepian (klasa mgr Barbary Karaśkiewicz), z którymi przybyła do „Niedzieli” dr Katarzyna Suska-Zagórska - solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Studenci goszczący w redakcji są laureatami IX Międzynarodowego Konkursu „Studencka Działalność Artystyczna”, który odbył się w kwietniu 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku (Słowacja). Gospodarz spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś wyraził uznanie dla talentów i owoców wielkiej pracy młodych artystów z częstochowskiej uczelni. Podziękował autorom książki za ich twórczy wysiłek podczas śledztwa w sprawie relikwii Chrystusowych. Specjalne podziękowania obok Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia otrzymała również Grażyna Rosikoń, bowiem m.in. jej zasługą jest atrakcyjny i nowoczesny układ wydawnictwa. - Dzięki tej książce dotykamy tajemnicy Boga wcielonego, który cierpiał i oddał życie za grzechy świata - mówił Redaktor Naczelny „Niedzieli”. Jego zdaniem, ta fascynująca praca powinna trafić do rąk wielu polskich czytelników - jest to lektura, która pomoże nam wejść w Rok Wiary.

Wydawnictwo Rosikon Press oferuje przedsprzedaż książki z 15-procentowym rabatem dla Czytelników „Niedzieli”. Sklep internetowy: www.rosikonpress.com. Aby skorzystać z rabatu przez stronę internetową, wystarczy wpisać kod rabatowy „Niedziela”, tel. 22/722-66-66, fax 22/722-66-67, handel@rosikonpress.com.Mecenasem wydania książki jest Fundacja im. Franciszka Stefczyka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama, która przebaczyła

2020-05-20 11:37

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 15

[ TEMATY ]

świadectwo

Krzysztof Tadej

Franciszka Strzałkowska – mama o. Zbigniewa Strzałkowskiego, błogosławionego z Pariacoto

Siedzieliśmy przy stole. W rękach pani Franciszka trzymała różaniec. Zobaczyłem w jej oczach ból. Za chwilę miała mówić o synu, który został zamordowany. To, co później usłyszałem, świadczy o jej świętości.

Franciszka Strzałkowska mieszkała w Zawadzie k. Tarnowa. Razem z mężem zajmowała się małym gospodarstwem rolnym. Państwo Strzałkowscy mieli trzech synów: Bogdana, Andrzeja i Zbigniewa. Ostatni z nich chciał zostać kapłanem. Franciszka Strzałkowska wspominała: – Dobrym dzieckiem był. Posłusznym. Chodził do kościoła. Był lektorem, ministrantem. Szanował ludzi starszych, nauczycieli. Dużo się modlił.

Zbigniew Strzałkowski w 1979 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Pragnął naśladować św. Franciszka i Maksymiliana Kolbego. Był niezwykle utalentowany. Po święceniach został wicerektorem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. W 1988 r. wyjechał na misję do Peru. Pani Franciszka była zaniepokojona: – Mówiłam, że tam może być różnie. Zawsze się modliłam, żeby wytrwał, był dobrym kapłanem i żeby nic się tam nie stało – podkreśliła.

Syn pani Franciszki pojechał do Peru razem z o. Jarosławem Wysoczańskim. Zamieszkali w Pariacoto – małej, biednej miejscowości w peruwiańskich Andach. Rok później dołączył do nich o. Michał Tomaszek. Zbigniew Strzałkowski pisał do rodziny uspokajające listy. Nie chciał, żeby ktoś z bliskich dowiedział się o jego codziennych problemach. A tych nie brakowało. Parafia, którą objęli polscy misjonarze, była ogromna. Jej obszar można porównać z terenem, jaki zajmuje przeciętna polska diecezja. Znajdowały się tam siedemdziesiąt trzy wsie. Niektóre położone prawie 4 tys. m n.p.m. Polscy zakonnicy do wielu miejsc musieli dojeżdżać konno. Podróż do najdalszej wsi zajmowała 24 godziny.

Obok trudnych warunków problemem była działalność lewicowej terrorystycznej organizacji Świetlisty Szlak. Terroryści zamierzali wywołać rewolucję przy pomocy niezadowolonych mieszkańców wsi i miasteczek. Napadali na posterunki policyjne, podkładali ładunki wybuchowe. W Pariacoto większość ludzi nie popierało tych działań. Uczestniczyli w Mszach św., podziwiali Polaków, których życie wypełniały modlitwa, katechezy i organizowanie pomocy dla innych. To nie podobało się terrorystom. 9 sierpnia 1991 r. zostali przez nich zastrzeleni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. Ojciec Jarosław Wysoczański przeżył – w tym czasie był w Polsce.

W 2015 r., przed beatyfikacją polskich zakonników, realizowaliśmy film pt. Życia nie można zmarnować. W Zawadzie mama Zbigniewa mówiła, że wiadomość o śmierci syna całkowicie zmieniła jej życie: – Żyje się, bo się żyje, ale już nic nie cieszy. Pozostał ból. Pocieszenie można znaleźć tylko u Pana Boga i Matki Najświętszej. I dodała: – Mordercy za to, co zrobili, odpowiedzą przed Panem Bogiem. Niech to już Pan Bóg osądzi, a ja nie mam pretensji. Ani jednej złej myśli na nich.

Przed śmiercią Franciszka Strzałkowska udzieliła ostatniego wywiadu. Brat Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników, zanotował słowa tej świętej kobiety: „Trzeba się pogodzić z losem i po prostu przebaczyć. Nie życzę nikomu nic złego, nawet tym zabójcom. Nie czuję żadnego żalu w sercu do morderców, tylko przebaczenie. I życzę każdemu, żeby umiał przebaczyć, bo jak się żyje z darem przebaczenia, to się żyje piękną miłością”. Franciszka Strzałkowska zmarła w 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie do Kalwarii

2020-05-29 21:56

Biuro Prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Siostry i Bracia, Pielgrzymi Kalwaryjscy i Przyjaciele!

Jak już pewnie wiecie, od soboty 30 maja zostaje zniesiony limit ograniczający liczbę wiernych w kościołach. Dzisiaj także, Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wydał dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych (dyspensa aktualna jest dla osób w wieku 65 lat i więcej, wiernych z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem).

Kiedy rozpoczynał się w marcu trudny dla nas wszystkich czas związany z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, a w związku z tym także utrudniony dostęp do sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii i sakramentu pokuty, wyrażaliśmy nadzieję, że ten czas szybko minie i w ufności kierowaliśmy nasze modlitwy do Dobrego Boga o ustanie epidemii.

Dziś, z radością w sercu, pragnę Was wszystkich zaprosić na nowo do domu naszej Kalwaryjskiej Matki i na dróżki. Wielu nie skorzystało przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego z sakramentu pokuty i nie przyjęło Komunii Świętej Wielkanocnej. Teraz jest to możliwe już dla każdego. Czas Komunii Świętej Wielkanocnej trwa do Uroczystości Trójcy Świętej, w tym roku do dnia 7 czerwca. Teraz niech nikogo nie zabraknie. Prosiliśmy Boga o opiekę i ocalenie, chciejmy Mu także podziękować. Przybądźcie na Kalwarię! Czekają na Was ojcowie i bracia Bernardyni i czeka na Was, przede wszystkim Pan Jezus i Matka Najświętsza w Jej kalwaryjskim wizerunku.

Nadal bądźmy czujni i ostrożni. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, przestrzegając zasad bezpieczeństwa zalecanych przez władze państwowe.

W oczekiwaniu na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego pragnę Was wszystkich pozdrowić i zapewnić o modlitewnej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję