Reklama

Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie

Niedziela częstochowska 48/2002

Zwycięzców i nagrodzonych było wielu

Zwycięzców i nagrodzonych było wielu

Wśród wielu uroczystości związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wymienić trzeba organizowany przez Miejski Dom Kultury w Myszkowie przy współpracy Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Częstochowie Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej - Myszków ´2002. Tegoroczna, VII edycja pod patronatem burmistrza miasta, upamiętniająca 84. rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnie 80. rocznicę włączenia Śląska do Macierzy stała się podstawą do refleksji nad naszym stosunkiem do Ojczyzny, patriotyzmu i narodowych tradycji.
W eliminacjach wzięło udział ponad 100 uczestników, w większości młodzież. Podczas finałowego koncertu popłynęły pieśni z czasów legionów, powstań śląskich, te z drugiej wojny światowej, a także pamiętające najnowszą historię. Laureatami tegorocznego konkursu w poszczególnych kategoriach zostali: Grand Prix - Chór Męski Szkoły Muzycznej z Katowic oraz Agnieszka Ociepka (MSK Myszków), Paulina Połacik (Gimnazjum Olsztyn), Beata Szwedowska (MDK Myszków), "Wesołe nutki" (SP Siedlec Duży), "Genezis" (Gimnazjum Lgota Górna), Chór "A´capella" (SP 8 i Gimnazjum 4 Myszków), Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia" (Częstochowa), przyznano też wiele wyróżnień zarówno dla wykonawców, jak i instruktorów, chórmistrzów i dyrygentów. Specjalne dyplomy za kultywowanie tradycji Polskiej Pieśni Patriotycznej przyznano dla: Związku Inwalidów Wojennych, Związku Kombatantów RP Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (oddział w Myszkowie).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Fatima

Adobe.Stock

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję