Reklama

"... By człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem..."

3 października br. w Gimnazjum w Osieku nad Notecią odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej nadanie imienia Jana Pawła II osieckiemu gimnazjum. Przybyło wielu zaproszonych gości, m.in. ks. Edward Wosik - dziekan wyrzyski, ks. Edward Siwak, ks. Kazimierz Głów, ks. Władysław Nawara, ks. Mariusz Stachowiak, burmistrz Wyrzyska Tadeusz Perliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Damian Los oraz grono pedagogiczne, rodzice, uczniowie gimnazjum i mieszkańcy Osieka.
Spotkanie otworzył dyrektor Adam Nowak, który zaprosił do wysłuchania programu artystycznego przygotowanego przez młodzież szkolną i opiekunów - Marię Babyszkę i Leszka Kusza. Dla większości obecnych zrozumiałe były słowa Dyrektora, który mówił, że poświęcenie tablicy przed szkołą jest kontynuacją uroczystości z 18 czerwca br., kiedy to społeczność Gimnazjum w Osieku przeżywała nadanie szkole imienia Jana Pawła II. Marmurowa tablica stała się więc uwieńczeniem tego dzieła.
Następnie głos zabrali uczniowie, którzy w półgodzinnym montażu słowno-muzycznym przypomnieli myśli Jana Pawła II - patrona szkoły, dotyczące miłości, piękna, prawdy, wolności, patriotyzmu, sztuki. Końcowej części apelu, którą stanowił śpiew Abba Pater Jana Pawła II zebrani wysłuchali na stojąco w podniosłym nastroju, w blasku iskier palących się zimnych ogni i płonących fontann. Za przypomnienie cennych uwag i spostrzeżeń Papieża podziękował uczniom i nauczycielom ks. Andrzej Ostrowski, a Dyrektor zaprosił wszystkich przed szkołę na ceremonię poświęcenia zdobionej złotymi literami, marmurowej tablicy, której dokonał ks. Edward Wosik, po czym zaprosił wszystkich na uroczystą Mszę św. do kościoła pw. św. Józefa. W zastępstwie abp. Henryka Muszyńskiego sprawował ją Ksiądz Dziekan. W kazaniu skierowanym do wiernych ks. Kazimierz Głów podkreślił wartość pięknej, odnowionej świątyni. Docenił w tej mierze wysiłek i trud ks. Andrzeja Ostrowskiego - osieckiego proboszcza, który w ciągu dwóch lat dokonał wielkiego dzieła odnowy. Treścią zasadniczą kazania była myśl o odnowie i tworzeniu świątyni duchowej, tej, którą buduje prawdziwa wiara. Świadomi tego parafianie Osieka próbują sprostać codziennym trudom, problemom, obowiązkom i nowym wyzwaniom. Budują Kościół - wspólnotę parafialną, rozumiejąc jednocześnie, że niemało trudu trzeba było ponieść, by dla wspólnoty, tej duchowej, powstało godne mieszkanie - jaśniejący złoceniami, mieniący się barwami kolorowych witraży, lśniący połyskiem marmurowych posadzek - kościół.
Pod koniec Mszy św. za pracę duszpasterską i dzieło tworzenia kościoła duchowego i tego w materialnym wymiarze ks. Andrzejowi Ostrowskiemu podziękował burmistrz Wyrzyska Tadeusz Perliński. Podkreślił on wielką życzliwość i serce tutejszego proboszcza, jego pracowitość oraz zainteresowanie sprawami wspólnoty parafialnej. Księdzu Proboszczowi podziękowali też nauczyciele gimnazjum, których reprezentowała delegacja w osobach: Adama Nowaka, Anicety Banaszak i Marii Babyszki. Dyrektor Nowak, dziękując księżom, przypomniał mieszkańcom Osieka, że program wychowawczy szkoły rozpoczyna motto, którym jest zdanie Papieża traktujące o wychowaniu:
"W wychowaniu chodzi właśnie o to,
ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem
o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał;
aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada,
umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy, ażeby również
umiał bardziej być
nie tylko z drugimi, ale i dla drugich".
Na koniec uroczystości Ksiądz Dziekan wyraził również uznanie dla oddającego się służbie Bogu i ludziom w codziennej, trudnej, ale dającej efekty pracy ks. Mariusza Stachowiaka - wikariusza.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję