Reklama

Wiadomości

Czworaczki przyszły na świat w poznańskim szpitalu

Czworaczki przyszły na świat w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu. Cztery dziewczynki – Laura, Hanna, Sofia i Lilianna – urodziły się w 32. tygodniu ciąży. Waga dzieci wyniosła od 1590 do 1875 g.

[ TEMATY ]

ciąża

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziewczynki przyszły na świat w środę, 3 stycznia. Rodzice dzieci pochodzą z podpoznańskiej gminy Gmina Kostrzyn.

W czwartek na konferencji prasowej prof. Wiesław Markwitz, lekarz kierujący zespołem przyjmującym poród, powiedział, że poród odbył się poprzez cesarskie cięcie w 32. tygodniu ciąży. W akcję porodową zaangażowanych było łącznie kilkadziesiąt osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W wyniku tego porodu urodziły się cztery noworodki płci żeńskiej. Dotychczasowy przebieg i samego porodu i połogu jest jak najbardziej prawidłowy. Sam fakt urodzenia się czworaczków jest dużym wydarzeniem z tego powodu, że takie porody zdarzają się raz na 700 tys. porodów. Jeżeli zestawimy to z tym, że w Polsce w ub. roku odbyło się 375 tys. porodów, to wynika, że raz na dwa lata powinniśmy mieć w naszym kraju czworaczki” - powiedział.

Dodał, że przygotowanie personelu medycznego do takiego porodu to duże wyzwanie organizacyjne. „Nie ukrywam, że właściwie od dwóch tygodni z zespołem neonatologów byliśmy przygotowani na przeprowadzenie tego porodu i podjęliśmy decyzję ukończenia ciąży po skończonym 32. tygodniu. Wynikało to z tego, że u pacjentki już zaczęły pojawiać się wykładniki rozpoczynającego się porodu, a ponieważ była to pacjentka po wcześniejszym cięciu cesarskim, stąd taka decyzja dotycząca właśnie rozwiązania w tym terminie” - zaznaczył.

Wskazał, że „w sumie noworodki ważyły 7 kg 35 g, jeżeli do tego dołożymy jeszcze cztery łożyska o masie prawie 2 kg, to faktycznie, przed samym rozwiązaniem ten brzuszek pani wyglądał imponująco”.

„Cztery dziewczynki - z poprzedniego porodu chłopiec - a więc rodzicielsko państwo są spełnieni i zadowoleni. Dzisiaj rozmawiając z panią widać było tę radość z faktu, że już jest po porodzie, po szczęśliwym porodzie i miejmy nadzieję, że noworodki szybko dojdą do siebie i będą mogły być jak najszybciej u mamy” – podkreślił prof. Markwitz.

Reklama

Neonatolog prof. Dawid Szpecht powiedział, że najmniejsza z dziewczynek urodziła się z masą ciała 1590 g, zaś największa 1875 g.

„Dzieci urodziły się w stanie średnim stabilnym. Z uwagi na wcześniactwo towarzyszyła tym dzieciom niewydolność oddechowa; były przekazane na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka” – podkreślił.

Dodał, że „od dnia wczorajszego stan dzieci jest stabilny; poza jedną dziewczynką, ale możemy powiedzieć, że patrzymy z bardzo dużym optymizmem na dalszy przebieg poporodowy tych dzieci - oczywiście mając na uwadze, że są urodzone przedwcześnie, w 32. tygodniu, co związane jest z ryzykiem powikłań wcześniactwa. Natomiast z naszej perspektywy ta ciąża została ukończona bardzo optymalnie, w związku z tym liczymy, że przebieg tych dzieci będzie bardzo optymistyczny i wyjdą szczęśliwie z rodzicami do domu”.

Specjalista zaznaczył, że obecnie dzieci są nadal wspomagane oddechowo. Wskazał jednak, że „nie jest to nic dziwnego, a wynika to przede wszystkim z wcześniactwa i z niedojrzałości układu oddechowego u tych dzieci”.

Ostatni raz czworaczki przyszły na świat w poznańskiej klinice dwa lata temu. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ mhr/

2024-01-04 13:29

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie w moim imieniu!

Niedziela warszawska 10/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ciąża

wybór

Magdalena Biernacka

Magdalena Wojtak

Magdalena Wojtak

Jestem w ciąży z Franiem. Jego ruchy przypominają, że pod moim sercem rozwija się maleńki człowiek, a nie bezosobowy „płód” czy „zlepek komórek” – pisze Magdalena Wojtak, która jest w siódmym miesiącu ciąży.

Była połowa października, gdy na ekranie monitora podczas USG zobaczyłam bijące serduszko naszego dziecka – Widzi Pani swoje dzieciątko? – zapytał doktor. Trudno było nie dostrzec tego nowego życia, mimo że nasze dziecko mierzyło zaledwie niespełna centymetr.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy

2024-06-18 13:36

[ TEMATY ]

prezydent

praca

nagroda

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Marcin Obara

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy, za stwarzanie takich warunków w zakładzie, że pracownik ma poczucie, że to jest jego miejsce, w którym czuje się dobrze - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia statuetek w XVI edycji konkursu.

Podczas uroczystości wręczenia statuetek i certyfikatów w XVI edycji Konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", która odbyła się we wtorek w Warszawie prezydent podkreślił, że żadne państwo nie rozwinie się na niewolniczej pracy społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Rola kobiet w Kościele w centrum obrad Papieża z Radą Kardynałów

2024-06-18 20:44

[ TEMATY ]

Kościół

kobiety

@VaticanNewsPL

Zakończyła się dziś dwudniowa sesja robocza Rady Kardynałów poświęcona roli kobiet w Kościele, a także kwestii ochrony nieletnich. Kardynałowie Ambongo z Afryki i Gracias z Indii obrad podkreślają, że w Kościele jest wiele możliwości rozwoju kobiet i prłnienia przez nie różnych odpowiedzialnych funkcji.

Refleksja nie „o kobietach”, ale „z” kobietami na temat ich roli w Kościele. Watykańskie Biuro Prasowe poinformowało w komunikacie prasowym opublikowanym we wtorek późnym wieczorem poinformowało, że wczorajszymi prelegentami byli siostra Linda Pocher, która przedstawiła przemówienia, a następnie Valentina Rotondi, profesor SUPSI w Lugano i pracownik naukowy na Wydziale Socjologii i Nuffield College Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz w centrum NeuroMI Uniwersytetu Bicocca w Mediolanie, oraz Donata Horak, profesor prawa kanonicznego w Studium Teologicznym Alberoni w Piacenza, stowarzyszonym z Papieskim Uniwersytetem Angelicum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję