Reklama

Modlitwa

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. "Spodziewaliśmy się takiej decyzji, choć, przypomnę, to nie my byliśmy stroną postępowania" - powiedział KAI ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Dodał, że archidiecezji zależało na tym, by sprawa dotacji była jasna i nie budziła jakichkolwiek wątpliwości prawnych.

[ TEMATY ]

pokój

Akcja Katolicka

Ziemia Święta

muzeum

BOŻENA SZTAJNER

O decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury. Prokuratura uznała, że przyznając dotację minister Bogdan Zdrojewski działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na "przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski". Decyzja jest nieprawomocna.

Zadowolenie z umorzenia śledztwa wyraził rzecznik archidiecezji warszawskiej. "Archidiecezja Warszawska zawsze dokłada starań, żeby sprawa dotacji państwowej na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej była jasna i nie budziła żadnych wątpliwości prawnych. Stąd zależało nam na wnikliwym i bezstronnym jej zbadaniu - powiedział KAI ks. Śliwiński. Dodał, że "podobną starannością wykazuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jakiekolwiek kontrole organów państwa, a ostatnio też prokuratury, jednoznacznie stwierdzają, że nie ma niejasności wokół budowy Centrum Opatrzności Bożej".

Reklama

Dla archidiecezji warszawskiej umorzenie sprawy dotacji nie było zaskoczeniem. "Spodziewaliśmy się właśnie takiego orzeczenia prokuratury, choć przypomnę, że to nie my byliśmy stroną postępowania. Nie można prowadzić postępowania przeciw komuś, kto prosi o dotację" - zaznaczył ks. Śliwiński. "Postępowanie wyjaśniło jedną kluczową sprawę: to nie kościół, nie budynek sakralny, nie Świątynia Opatrzności Bożej była beneficjentem dotacji, lecz muzeum. A ma to być muzeum upamiętniające dwie czołowe postaci, wspominane również w kontekście dzisiejszej rocznicy odzyskania wolności: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego" - przypomniał rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Przypomnijmy, że śledztwo ws. dotacji przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczęto w lutym br. po tym, jak SLD, popierany w tej sprawie przez Twój Ruch, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratora generalnego. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zdecydowanie zaprzeczał, by dotacja była udzielona sprzecznie z prawem.

Komentując początek śledztwa, minister wyraził radość, że "wreszcie zostanie rozstrzygnięte, czy ministerstwo może wspierać muzea będące w obszarze należącym do odpowiedzialności Kościołów i z jakiego programu powinno być prowadzone finansowanie infrastruktury służącej kulturze, a do nich należącej". Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) wyjaśniało, że - wbrew doniesieniom prasowym - nie przekazało żadnej dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama

Zaznaczono, że w ramach Programu Ministra „Rozwój infrastruktury kultury, Priorytet „Infrastruktura kultury” 6 mln zł przyznano w tym roku na budowę Ekspozycji Głównej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

MKiDN podkreśliło też, że zgodnie z przyjętym schematem podziału środków, dotacja ta stanowiła ok. 30 proc. wnioskowanej kwoty. Środki na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa tylko z odpisu z gier liczbowych, czyli z Funduszu Promocji Kultury.

Zaznaczono też, że ekspozycja główna, zajmująca około 2000 m2, będzie się znajdować w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni, ponad jej nawą główną.

2014-06-04 16:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obradowała Rada DIAK

[ TEMATY ]

Częstochowa

Akcja Katolicka

Renata Olczyk

W sobotę 14. października, o godz. 10:00, w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odbyło się posiedzenie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Przybyłych na spotkanie prezesów i mianowanych przez Metropolitę Częstochowskiego gości, przywitali prezes DIAK, dr Artur Dąbrowski oraz asystent Akcji Katolickiej, ks. Jacek Michalewski.

Po modlitwie wspólnotowej, inicjowanej przez Księdza Asystenta, wykład z teologii laikatu wygłosił prezes Dąbrowski. W wykładzie formacyjnym, prezes Dąbrowski, odwołując się do spuścizny Leona XIII, zawartej w encyklice "Sapientia Christianae", adhortacji Pawła VI "Evangelii nuntiandi" i listu apostolskiego "Do osób w podeszłym wieku". Prelegent wielokrotnie podkreślał znaczenie apostolstwa, które realizują seniorzy, twierdząc, że: -"w służbie Ewangelii wiek nie ma znaczenia". Przypominając papieskie nauczanie zaznaczył również, iż:

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję