Reklama

Polityka

Prezydent Komorowski: na sukces 4 czerwca złożyło się nauczanie Jana Pawła II

Na sukces 4 czerwca 1989 roku złożyło się także nauczanie i przekaz wielkiego źródła wiary i nadziei, którym był dla nas papież Polak, Jan Paweł II – zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski, przemawiając w środę przed Zgromadzeniem Narodowym z okazji obchodów 25-lecia odzyskania wolności.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

www.prezydent.pl

Bronisław Komorowski stwierdził, że wybory 4 czerwca 1989 roku i ich wynik były momentem decydującym o sukcesie całej polskiej drogi do wolności. Na ów sukces złożył się długotrwały społeczny i narodowy opór przeciwko systemowi, przeciwko brakowi suwerenności i fakt przetrwania podziemnej „Solidarności”.

Do sukcesu odzyskania wolności przyczynił się także rozkład sowieckiego imperium, które przegrało polityczny, militarny i ekonomiczny wyścig z Zachodem, a także moralne, polityczne i gospodarcze bankructwo PRL, symbolizowane tak przez puste półki w sklepach, jak i represje wymierzone w opozycję polityczną.

"Na sukces odzyskania wolności w 1989 r. złożyło się także nauczanie i przekaz wielkiego źródła wiary i nadziei, którym był dla nas papież Polak, Jan Paweł II" – podkreślił prezydent Komorowski.

Reklama

Prezydent podziękował wszystkim marszałkom Sejmu i Senatu oraz wszystkim klubom parlamentarnym, które przez dwadzieścia pięć lat działały nad wprowadzaniem prawa umożliwiającego przeprowadzenie wielu reform.

Jak dodał, dziś Polacy mogą być dumni, że to ich kraj dał impuls do podobnych przemian w Europie. Współcześnie jednak nie można spocząć na laurach, i zamiast doraźnego myślenia o sukcesach w kategoriach politycznych, zacząć się troszczyć o młode i przyszłe pokolenia Polaków.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że współcześnie należy pamiętać o przesłaniu Jana Pawła II, który mówił, że wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Jest to zadanie z myślą o następnych pokoleniach.

Dodał, że Polska rozwijając się musi pokonywać bieżące wyzwania, z których za najważniejsze uznał kryzys demograficzny. - Nie ma wolności bez wspólnoty opartej na rodzinie. Inwestycje w człowieka prowadzą do poprawy jakości życia. Chodzi zatem o konsekwentne budowanie dobrego klimatu dla rodziny – mówił prezydent. I stwierdził, że liczy w tej sprawie na poparcie rządu i całego parlamentu. Poinformował, że wkrótce zaproponuje projekt ustawy zakładającej wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią godzenie ról rodzicielskich i zawodowych.

2014-06-04 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa o św. Janie Pawle II w Sejmie RP

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Joanna Adamik

- Drodzy Państwo! Życzę wszystkim, aby kontakt z Janem Pawłem II wyzwalał w nas to, co najważniejsze, gdy chodzi o służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w holu głównym gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie miał miejsce wernisaż wystawy „…I odnowił oblicze ziemi - w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża - Jana Pawła II”, zrealizowanej przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Arcybiskup nawiązał do papieskiej wizyty w Sejmie 11 czerwca 1999 roku i do słów, które Ojciec Święty wypowiedział. Dotyczyły one nie tylko posłów i senatorów, ale całej Ojczyzny. Jan Paweł II zwrócił wtedy uwagę na rolę Sejmu jako miejsca, w którym tworzy się prawo. Podkreślił, że powinno ono przede wszystkim uwzględniać prawa człowieka. Zacytował fragment wypowiedzi papieża, gdzie Jan Paweł II zaznacza, że Kościół, od początku swojego istnienia na naszych ziemiach, bronił Polaków i demokracji: „Kościół w Polsce, który na przestrzeni całego powojennego okresu panowania totalitarnego systemu wielokrotnie stawał w obronie praw człowieka i praw narodu, także i teraz, w warunkach demokracji, pragnie sprzyjać budowaniu życia społecznego, w tym również regulującego je porządku prawnego, na mocnych podstawach etycznych. Temu celowi służy przede wszystkim wychowywanie do odpowiedzialnego korzystania z wolności zarówno w jej wymiarze indywidualnym, jak społecznym, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – przestrzeganie przed zagrożeniami, jakie mogą wynikać z redukcyjnych wizji istoty i powołania człowieka i jego godności. Należy to do ewangelicznej misji Kościoła, który w ten sposób wnosi swój specyficzny wkład w dzieło ochrony demokracji u samych jej źródeł.”

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję